• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oblężenie Tyrnowa

  Przeczytaj także...
  Bitwa na Kosowym Polu – starcie zbrojne, w którym 15 czerwca 1389 roku wojska osmańskie dowodzone przez Murada I pokonały dowodzoną przez księcia serbskiego Łazarza armię, złożoną z Serbów i ich słowiańskich sojuszników. Obie strony poniosły duże straty. Zginął sam książę Łazarz, który został natychmiast ogłoszony świętym męczennikiem. Pół wieku później, gdy Serbią rządzili despoci z rodu Brankoviciów, nastąpiło całkowite wchłonięcie Serbii przez państwo osmańskie.Serbowie (Срби) – naród południowosłowiański mieszkający głównie w Serbii, Chorwacji, Bośni, Słowenii, Macedonii, Czarnogórze i Stanach Zjednoczonych. Jest ich ogółem około 13 mln. Mówią w swoim języku narodowym serbskim. W większości są prawosławnymi.
  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  Oblężenie Tyrnowaoblężenie, które miało miejsce w roku 1393.

  Anatolia (tureckie Anadolu) – kraina, należąca do Turcji, na półwyspie Azja Mniejsza (którego jest synonimem), leżąca między Morzem Czarnym a Zatoką Aleksandretty.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  W roku 1389 Turcy pokonali Serbów na Kosowym Polu i zajęli Serbię. Następnym ich celem stała się Bułgaria. Wiosną 1393 r. armia turecka dowodzona przez Sulejmana Czelebiego przekroczyła Starą Płaninę i podeszła pod stolicę Tyrnowo. Obroną miasta dowodził patriarcha Eutymiusz. Oblężenie rozpoczęło się w kwietniu 1393 r. i trwało trzy miesiące, podczas których obrońcy miasta odpierali ataki Turków. Dopiero 17 lipca na skutek zdrady, otworzono jedną z bram miejskich, przez którą Turcy wdarli się do Tyrnowa, mordując część mieszkańców, głównie bojarów. Resztę ludności przesiedlono do Anatolii. Patriarcha otrzymał pozwolenie na opuszczenie miasta, schronił się najprawdopodobniej w klasztorze baczkowskim, gdzie zmarł w początkach XV w. Bułgaria Tyrnowska dostała się pod panowanie tureckie.

  Św. Eutymiusz Tyrnowski także Ewtimij Tyrnowski (bułg. Евтимий Търновски, ur. ok. 1320-1330 w Welikim Tyrnowie, zm. ok 1402-1404 w klasztorze baczkowskim) - bułgarski duchowny, mnich, ostatni patriarcha Tyrnowa, pisarz, uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela tzw. tyrnowskiej szkoły piśmiennictwa.Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Zygmunt Ryniewicz, Leksykon bitew świata, wyd. Almapress, Warszawa 2004.
 • Stara Płanina (t. Bałkan, Bałkany) - pasmo górskie na Półwyspie Bałkańskim, znajdujące się głównie na terenie Bułgarii. Zasadnicza część podsystemu Bałkanu w łańcuchu alpejsko-himalajskim. Na zachodzie graniczy z Górami Wschodnioserbskimi.Oblężenie - odcięcie miasta, twierdzy, regionu, części kraju lub innego obiektu posiadającego załogę wojskową, od głównych sił oraz źródeł zaopatrzenia, zarówno w sprzęt i siły wojskowe, jak i żywność i inne potrzebne do życia artykuły. Oblężenie polega na otoczeniu takiego obiektu pierścieniem wojsk i blokadzie prób zarówno opuszczenia go, jak i wsparcia z zewnątrz.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielkie Tyrnowo (bułg. Велико Търново = Weliko Tyrnowo, tur. Tırnova) – miasto położone w północno-centralnej Bułgarii nad rzeką Jantrą, u północnych podnóży Starej Płaniny, około 240 km na północny wschód od Sofii. Jedno z najstarszych miast w Bułgarii, historycznie trzecia stolica państwa. Symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.