• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oblężenie Shrewsbury

  Przeczytaj także...
  Wareham - miasto (ponad 5600 mieszkańców) w angielskim hrabstwie Dorset, 13 km na południowy zachód od Poole, położone nad rzeką Frome.Edith Mary Pargeter (28 września 1913 w Horsehay, zm. 14 października 1995 w Shrewsbury) – brytyjska pisarka i tłumaczka. Znana głównie jako autorka cyklu powieści o bracie Cadfaelu, publikowanych pod pseudonimem „Ellis Peters”.
  Fosa (łac. fossa - rów, kanał), wł. rów forteczny – w fortyfikacji zapora w postaci rowu otaczającego całość lub część umocnienia. Rowy (fosy) mogły być wypełnione wodą (mokre), bądź nie (suche).

  Oblężenie Shrewsbury – udane oblężenie zamku i miasta Shrewsbury w Anglii przez wojska króla Stefana z Blois w 1138.

  Po śmieci króla Henryka I doszło do wojny domowej o koronę, gdyż część baronów sprzeciwiła się woli zmarłęgo władcy, aby następcą została kobieta, córka Henryka Matylda, i poparła jej krewnego – Stefana z Blois, który wykorzystał wahania Matyldy i koronował się.

  Od 1137 trwała już jednak otwarta wojna pomiędzy stronnictwami. Latem 1138 król Stefan, w ramach pacyfikacji kraju, prowadził kampanię w zachodniej Anglii i w końcu lipca stanął pod Shrewsbury, aby pojmać kilku stronników cesarzowej. Załoga pobliskiego zamku nie zamierzała się poddać mimo znacznej przewagi króla i rozpoczęło się oblężenie.

  Matylda (ur. 7 lutego 1102 w Winchesterze, zm. 10 września 1167 w Rouen), córka Henryka I Beauclerca, króla Anglii i księcia Normandii, oraz Matyldy, córki Malcolma III, króla Szkocji.Stefan I z Blois (ok. 1097 w Blois – 25 października 1154 w Dover) – ostatni król Anglii z dynastii normandzkiej, młodszy syn Stefana II Henryka, hrabiego Blois, i Adeli, córki Wilhelma Zdobywcy. Tron objął po śmierci swojego wuja, Henryka I. Przez cały okres panowania toczył walkę o władzę z córką Henryka I, Matyldą, i jej synem, Henrykiem.

  Prawdopodobnie w tym czasie twierdzę zdążyli już opuścić William FitzAlan wraz z rodziną i Fulko Adeney, gdyż po zdobyciu zamku nie odnaleziono ich tam. Oblężenie wzmogło się wkrótce, gdyż król chciał jak najszybciej opanować Shrewsbury. W tym celu zaczęto wznosić machiny oblężnicze oraz wypełniono rów fosy znacznymi stosami drewna, które na rozkaz Stefana podpalono. Dym znacznie zmniejszył widoczność i ograniczył możliwość skutecznej obrony. Dzięki temu oblegającym udało się wyłamać wrota zamku i opanować fortecę, ponosząc niewielkie straty.

  Henryk I (ur. 1068 w Selby w Yorkshire, zm. 1 grudnia 1135 Saint-Denis-le-Froment koło Gisors, Francja) – król Anglii 1100–1135, książę Normandii 1106–1135. Najmłodszy syn Wilhelma Zdobywcy i Matyldy - córki Baldwina V, hrabiego Flandrii.Henryk V (niem. Heinrich V, ur. prawdopodobnie 11 sierpnia 1081, zm. 23 maja 1125) – król niemiecki od 1105, Święty Cesarz Rzymski od 1111, syn i następca cesarza Henryka IV.

  Według kronikarza Jana z Worcester do niewoli dostało się 94 obrońców, w tym Arnulf z Hesdint. Wszyscy oni zostali powieszeni na zamku z woli Stefana, którego przekonał do tego jego doradca, Adam Courcelle. Według innej wersji powieszono jednak jedynie pięciu wyższych rangą żołnierzy. Samo miasto oszczędzono.

  Oblężenie - odcięcie miasta, twierdzy, regionu, części kraju lub innego obiektu posiadającego załogę wojskową, od głównych sił oraz źródeł zaopatrzenia, zarówno w sprzęt i siły wojskowe, jak i żywność i inne potrzebne do życia artykuły. Oblężenie polega na otoczeniu takiego obiektu pierścieniem wojsk i blokadzie prób zarówno opuszczenia go, jak i wsparcia z zewnątrz.Shrewsbury – miasto w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie ceremonialnym i jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Shropshire, położone nad rzeką Severn. W 2001 roku liczba mieszkańców wynosiła 70 689 osób, zaś dwa lata później ok. 67 tys. osób.

  Po krótkim pobycie w Shrewsbury, król zebrał oddziały i pomaszerował na Wareham.

  Ciekawostka[]

  Oblężenie zamku stało się kanwą opowiadania O jedno ciało za dużo Ellis Peters z serii Kroniki braciszka Cadfaela oraz filmu nakręconego na tej podstawie.

  Przypisy

  1. Tytuł ten przysługiwał Matyldzie, ponieważ była wcześniej żoną cesarza Henryka V
  2. Według niektórych źródeł oblężenie trwało ok. 4 tygodni

  Bibliografia[]

 • The Chronicle of John of Worcester, Volume III, seria Oxford medieval texts, Nowy Jork 1998. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.