• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oblężenie Cuzco - 1536-1537

  Przeczytaj także...
  Na obszarze dzisiejszego Peru w okresie prekolumbijskim rozwijało się kilka znaczących cywilizacji indiańskich. Były to:Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Państwo Inków, Królestwo Inków, Imperium Inków (kecz. Tahuantinsuyu, Imperium Czterech Części, Zjednoczone Cztery Części – patrz mapa podziału administracyjnego) – historyczne państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, w okresie swego największego rozkwitu obejmujące tereny dzisiejszego Peru, Ekwadoru oraz częściowo Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny.

  Oblężenie Cuzcooblężenie, które miało miejsce w okresie od maja 1536 r. do marca 1537 r. w trakcie powstania Manco Inki (1536–1537) podczas hiszpańskiego podboju Peru.

  Oblężenie Cuzco – oblężenie, które miało miejsce w styczniu 1781 r. w trakcie powstania Tupaca Amaru II (1780–1783).Oblężenie - odcięcie miasta, twierdzy, regionu, części kraju lub innego obiektu posiadającego załogę wojskową, od głównych sił oraz źródeł zaopatrzenia, zarówno w sprzęt i siły wojskowe, jak i żywność i inne potrzebne do życia artykuły. Oblężenie polega na otoczeniu takiego obiektu pierścieniem wojsk i blokadzie prób zarówno opuszczenia go, jak i wsparcia z zewnątrz.

  W maju 1536 r. Manco Inka zgromadził wielkie siły (ponad 100 000 wojowników), z którymi rozpoczął oblężenie Cuzco. Władca Inków wykorzystał fakt nieobecności w mieście większości wojsk hiszpańskich pod wodzą Diego de Almagro, które operowały na południu kraju. W mieście stacjonowało zaledwie 200 Hiszpanów i pewna liczba sprzymierzonych Indian. W wyniku długotrwałego oblężenia Inkowie zajęli część przedmieść, a w centrum miasta wybuchły liczne pożary. W czasie jednego z wypadów śmierć poniósł jednak Juan Pizarro. Śmierć jednego z dowódców nie załamała jednak obrońców, którzy skutecznie bronili się przez osiem miesięcy. Na wieść o nadchodzących oddziałach hiszpańskich w marcu 1537 r. Inka zakończył oblężenie i wycofał się ze swoimi wojskami w góry.

  Cuzco lub Cusco (kecz. Qosqo lub Qusqu) – miasto położone w południowej części Peru na wysokości 3326 m n.p.m. Obecnie stolica regionu Cuzco, liczba mieszkańców w 1990 r. wynosiła 275 tys. Miasto zostało założone przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca w XII wieku, zostało zdobyte w 1533 r przez oddziały Francisco Pizarro. Podczas powstania Manco Inki w 1536 r. miasto zostało spalone. Hiszpanie w tym samym miejscu zbudowali swoje miasto. Kilkakrotnie nawiedzane przez silne trzęsienia ziemi (w 1650, 1950 i 1986 r.). W czasach Imperium Inków w Cuzco znajdowała się stolica państwa. Nazwa Cuzco w języku keczua oznacza pępek świata, lub, według innej wersji, pochodzi od keczuańskiej frazy "qusqu wanka", skała sowy. Największy rozkwit miał miejsce w drugiej połowie XV wieku, za panowania Pachacutiego. Z czasów inkaskich zachowały się pozostałości zabudowań.

  Zobacz też[]

 • oblężenie Cuzco (1781)
 • Bibliografia[]

 • Andrzej Tarczyński: Cajamarca 1532, wyd. Bellona, Warszawa 2006. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama