• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oblężenie Brimstone Hill

  Przeczytaj także...
  Saint Lucia – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, na wyspie o tej samej nazwie należącej do archipelagu Wysp Zawietrznych, części Małych Antyli.Generał Robert Prescott (ur. 1725, zm. 1816) – brytyjski żołnierz i administrator, gubernator generalny Brytyjskiej Kanady w latach 1796-1807.
  Saint Kitts i Nevis (Federacja Saint Kitts i Nevis; ang. Saint Kitts and Nevis, Federation of Saint Kitts and Nevis) – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim.

  Bitwa o Brimstone Hill – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1782.

  François-Joseph Paul, markiz de Grasse Tilly, hrabia de Grasse (ur. 13 września 1722 w Le Bar-sur-Loup, zm. 11 stycznia 1788 w Tilly) – francuski wiceadmirał, najbardziej znany z dowodzenia flotą francuską w zwycięskiej bitwie w Zatoce Chesapeake, która bezpośrednio doprowadziła do kapitulacji Brytyjczyków pod Yorktown oraz zwycięstwa Amerykanów w wojnie o niepodległość.Samuel Hood (ur. 12 grudnia 1724, zm. 27 stycznia 1816) – brytyjski admirał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i wojen z rewolucyjną Francją, członek Parlamentu, od 1796 roku par brytyjski jako wicehrabia Hood.

  Dnia 11 stycznia 1782 6000 francuskich żołnierzy dokonało desantu na wyspie Saint Kitts, zmuszając 650 Anglików z miejscowego garnizonu do wycofania się na wzgórze Brimstone Hill. Z pomocą oblężonym Anglikom wyruszyło 700 żołnierzy z wyspy Saint Lucia. Gdy tylko okręty angielskie (22 liniowce) pojawiły się w pobliżu wyspy, zostały zaatakowane przez francuską eskadrę admirała François de Grasse (26 okrętów). Dowodzący flotą angielską admirał Samuel Hood stawił Francuzom silny opór, niszcząc m.in. francuski okręt z amunicją. Gdy tylko Francuzi odpłynęli, Anglicy wysadzili desant pod wodzą generała Roberta Prescotta, który wyruszył z pomocy oblężonym na wzgórzu Brimstone Hill. Mimo wysiłków, transport z pomocą wpadł w ręce Francuzów. Dnia 17 lutego Anglicy na wzgórzu skapitulowali a ich flota opuściła wyspę. Straty angielskie wyniosły 150 zabitych i rannych oraz wielu jeńców.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, wyd. Almapress, Warszawa 2004. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.121 sek.