• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Objaw Hutchinsona

  Przeczytaj także...
  Zapalenie rogówki – stan zapalny rogówki, wywołany zarówno przez czynniki zakaźne (bakterie, wirusy, grzyby lub pierwotniaki), jak i występujący w przebiegu chorób układowych lub też będący wynikiem mechanizmów immunologicznych (ogólnych i miejscowych).Maria Hanna Niżankowska (ur. 1936 w Rypinie) – polska okulistka, emerytowany profesor medycyny w zakresie chorób oczu.
  Półpasiec oczny (Zoster ophthalmicus) - odmiana kliniczna półpaśca występująca w wyniku zakażenie się jego wirusem charakteryzująca się zmianami owrzodzenia rogówki. Najczęstszymi zmianami są: stan zapalny wraz z obrzękiem powiek, przekrwienie naczyń spojówkowych oraz nadżerka i nacieki rogówki. Niekiedy chorobie towarzyszy zapalenie tęczówki oka.

  Objaw Hutchinsona – jest to objaw kliniczny zajęcia nerwu nosowo-rzęskowego przez wirus Varicella-zoster. Objawia się skórnymi wykwitami pęcherzykowatymi na grzbiecie nosa. Objaw ten stwarza duże prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia w obrębie oka. Może wystąpić w zapaleniu rogówki w przebiegu półpaśca ocznego (herpes zoster ophthalmicus) .

  Wirus ospy wietrznej-półpaśca (Varicella zoster virus, VZV), formalnie Human herpesvirus 3 (ludzki herpeswirus typu 3, HHV-3) – wirus z rodziny Herpesviridae, wywołujący u ludzi ospę wietrzną (varicella) i półpasiec (zoster).Półpasiec (łac. zoster) – ostra wirusowa choroba zakaźna, której czynnikiem wywołującym jest wirus herpes virus varicella. Jest to ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Schorzenie występuje u osób, które przebyły w przeszłości ospę wietrzną i u których doszło do reaktywacji utajonego zakażenia w zwojach czuciowych lub zakażenie nastąpiło w wyniku zetknięcia się z chorym na wietrzną ospę. Półpasiec objawia się występowaniem bolesnych pęcherzyków i wysypki, zlokalizowanej w charakterystycznych miejscach, wzdłuż przebiegu nerwów.

  Zobacz też[]

 • Półpasiec
 • Półpasiec oczny
 • Zapalenie rogówki
 • Przypisy

  1. Podstawy okulistyki. Maria Hanna Niżankowska (red.). Wrocław: VOLUMED, 2000, s. 136-137. ISBN 83-87804-14-2.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.