• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Objaw Gordona

  Przeczytaj także...
  Uszkodzenie ośrodkowego neuronu ruchowego – uszkodzenie ośrodków ruchowych zlokalizowanych w płatach czołowych ośrodkowego układu nerwowego. Nie jest to uszkodzenie pojedynczego neuronu, a ich grupy mającej tę samą czynność, co wyraża się występowaniem wspólnych objawów, niezależnych od poziomu uszkodzenia. Tożsamymi nazwami określającymi uszkodzenie ośrodkowego neuronu ruchowego są: uszkodzenie układu piramidowego, uszkodzenie ośrodkowych dróg ruchowych, uszkodzenie górnego neuronu ruchowego.Objaw (stgr. σύμπτωμα - symptoma) lub symptom – zaobserwowana własność stanu pacjenta poddająca się ocenie lekarskiej stanowiąc podstawę do wnioskowania o czynnościach ustroju, jego narządów i tkanek zarówno w stanie zdrowia, jak i choroby.
  Objaw Babińskiego (ang. Babinski sign, Babinski reflex, Babinski phenoemenon) – jeden z podstawowych objawów sprawdzanych podczas badania neurologicznego.

  Objaw Gordona – opisany przez Alfreda Gordona objaw świadczący o organicznym uszkodzeniu ośrodkowego neuronu ruchowego (układy piramidowego).

  Gdy podczas uciśnięcia mięśni głębokich łydki następuje wyprostowanie palucha z ewentualnym zgięciem palców stopy, to objaw Gordona jest dodatni. Aczkolwiek jest on uważany za mniej przydatny diagnostycznie niż objaw Babińskiego, to jednak ma zastosowanie, gdy pacjent jest w stanie świadomie powstrzymać odruch Babińskiego.

  Łydka (podudzie) – tylna część kończyny dolnej składająca się z dwóch głównych mięśni zwanych mięśniami trójgłowymi łydki, które łączą się z piętą poprzez ścięgno piętowe (Achillesa). Pozostałe mięśnie łydki łączą się z kolanem i kostką oraz za pomocą długich ścięgien z palcami u nóg.Paluch (łac. hallux) – leżący najbardziej przyśrodkowo i najsilniejszy palec stopy, stanowiący dla niej znaczną podporę. Paluch, podobnie jak kciuk, posiada jedynie dwa paliczki. Kości te są grubsze niż pozostałe paliczki stopy.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • odruchy piramidowe
 • Bibliografia[edytuj kod]

 • Interna Harrisona t.2 (Lublin 2001) ISBN 83-88063-41-3 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Układ piramidowy (łac. systema pyramidale) – część układu nerwowego kontrolująca ruchy dowolne i postawę ciała. Układ piramidowy ma dwie drogi unerwiające ruchowo mięśnie. Pierwsza z nich to droga korowo-jądrowa, która unerwia mięśnie twarzoczaszki, szyi, a także część mięśnia czworobocznego. Druga to droga korowo-rdzeniowa, która unerwia resztę mięśni organizmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.