• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obiekt koorbitalny

  Przeczytaj także...
  (469219) 2016 HO3 – planetoida odkryta 27 kwietnia 2016 za pomocą teleskopu Pan-STARRS 1 ustawionego na Hawajach i należącego do tamtejszego uniwersytetu.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.
  Orbity planetoidy Cruithne i Ziemi w układzie odniesienia związanym ze Słońcem
  Spiralno-podkowiasta orbita planetoidy 2002 AA29 w układzie odniesienia związanym z Ziemią

  Obiekt koorbitalnyciało niebieskie, poruszające się wraz z drugim, znacznie masywniejszym ciałem, po orbicie synchronicznej wokół grawitacyjnie dominującego ciała w centrum układu.

  Naturalny satelita (księżyc) – ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Słowo „Księżyc” pisane wielką literą oznacza naturalnego satelitę Ziemi.Trojańczycy – dwie grupy planetoid, krążących wokół Słońca po orbitach bardzo podobnych do orbity Jowisza. Są one skupione wokół punktów libracji (wierzchołków dwóch trójkątów równobocznych o podstawie będącej odcinkiem Słońce–Jowisz). Znaczenie tego terminu zostało później rozszerzone na planetoidy towarzyszące innym planetom.

  Typy obiektów koorbitalnych[ | edytuj kod]

  Obiekty koorbitalne mogą poruszać się w różny sposób względem ciała, któremu towarzyszą, np. planety. Ze względu na charakter tego ruchu wyróżnia się ich kilka typów:

  Planeta (późnołac. planeta, od gr. πλανήτ- planét-, πλανής planés, nowogr. πλανήτης planétes; dosł. „wędrowiec” od πλανάσθαι planásthai, wędrować) – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.2010 TK7 – planetoida będąca pierwszą zaobserwowaną planetoidą trojańską Ziemi. Została odkryta w 2010 roku przy pomocy teleskopu kosmicznego WISE. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym.
 • Planetoidy trojańskie – obiekty które poruszają się wokół Słońca przebywając w pobliżu punktów równowagi grawitacyjnej L4 i L5 na orbicie planety. Najwięcej takich obiektów towarzyszy Jowiszowi, Ziemia ma jedną znaną planetoidę trojańską: 2010 TK7.
 • Quasi-księżyce – ciała, które w układzie odniesienia związanym z planetą okrążają ją, chociaż w odróżnieniu od księżyców przebywają poza jej strefą dominacji grawitacyjnej. Czasem jest to jednorazowe „współorbitowanie”, czasem ma charakter powtarzającego się cyklicznie zjawiska. Przykładami takich obiektów są 2004 GU9, 2016 HO3 (quasi-księżyce Ziemi) i 2007 RW10 (quasi-księżyc Neptuna).
 • Obiekty poruszające się po orbitach w kształcie podkowy – pozostając w rezonansie orbitalnym 1:1, wykazują pewne zmiany w parametrach orbit, które polegają na stopniowo skracającym się, a później stopniowo wydłużającym się okresie obiegu, przez co w długich okresach raz zbliżają się, raz oddalają od planety, z którą koorbitują. W układzie odniesienia związanym z planetą zataczają tor przypominający spiralę nawiniętą na podkowę, otwartą od strony planety. Przykładami takich obiektów są np. planetoidy (3753) Cruithne i 2002 AA29.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • (514107) Kaʻepaokaʻawela – planetoida koorbitalna na orbicie wstecznej
 • (309239) 2007 RW10 – planetoida z grupy centaurów. Została odkryta 9 września 2007 roku w Obserwatorium Palomar. Pierwotnie zaliczana do grupy trojańczyków Neptuna. Dalsze obserwacje pozwoliły ustalić, że jest to obiekt transneptunowy. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym.Podkowa – metalowe wzmocnienie w kształcie litery U przybijane gwoździami (zwanymi podkowiakami) do kopyt końskich w celu zapobiegania ścieraniu się kopyt. Podkowy powinny być przybite jedynie do przednich kopyt konia, lub do wszystkich czterech.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Punkt libracyjny (punkt libracji, punkt Lagrange’a) – miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu. Punkt libracyjny nazywany jest także punktem Lagrange’a od nazwiska jego odkrywcy Josepha Lagrange’a.
  Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
  Ciało niebieskie – każdy naturalny obiekt fizyczny oraz układ powiązanych ze sobą obiektów lub ich struktur, występujący w przestrzeni kosmicznej poza granicą atmosfery ziemskiej. Ciało niebieskie jest przedmiotem zainteresowania astronomii.
  Quasi-księżyc – ciało niebieskie które, na jakiś czas, porusza się wraz z drugim ciałem, po orbicie wokół grawitacyjnego ciała, opuszczając następnie jego strefę oddziaływania grawitacyjnego. Przykładami takich obiektów są np. (54509) YORP, (85770) 1998 UP1, (164207) 2004 GU9, (241944) 2002 CU147, 2002 VE68, 2003 YN107, 2006 RH120 i 2014 OL339.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.