• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oberto I

  Przeczytaj także...
  Berengar II zwany też Berengarem z Ivrei (ur. przed 913 – zm. 6 sierpnia 966 w Bambergu) – graf Ivrei i uzurpator Italii. Z pochodzenia Lombardczyk. Był synem Adalberta I z Ivrei i Giseli.Modena (w dialekcie modeńskim Mòdna) – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Leży w dolinie Padu; przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów, a konkretnie Apeniny Toskańsko-Emiliańskie (Appennino Tosco-emiliano).
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Oberto I - (Otbert I, zm. 15 października 975) – włoski margrabia, założyciel rodu Obertenghi, władający w X wieku terenami w północnych Włoszech, za czasów Berengara II i Ottona I.

  Za ojca Oberta I uważa się hrabiego Mediolanu Adalberta. W 951 roku Oberto I już jako hrabia Mediolanu otrzymał księstwo Luni. W wyniku podziału państwa przez Berengara II na trzy marchie: Turynu, Wschodnią i Zachodnią, został Margrabią Marchii Wschodniej, od jego imienia zwanej też „Marca Obertenga”. Jego władztwo obejmowało hrabstwo Mediolanu, margrabstwo Genui oraz Luni, Tortonę, Bobbio , Parmę i Piacenzę , Modenę i Reggio Emilia , Ferrarę i Ascoli Piceno. Od Oberta I wywodzą się rody d’Este, Pallavicini, Parodi, Malaspina.

  d’Este – książęcy ród panujący w Ferrarze i Modenie, zaliczający się, obok książąt sabaudzkich do najstarszych rodów Lombardii, spokrewniony z Welfami.15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.

  Oberto I z nieznaną z imienia żoną miał sześcioro dzieci:

 • Adalberta [II] - ojca Oberta [III] i Adalberta [III], ojca Oberta [IV], ojca Oberta Pallaviciniego, założyciela rodu Pallavicinich
 • Oberta II - księcia Luni, ojca Alberta Azza I, od syna którego wywodzi się ród Este
 • Anzelma
 • Bertę
 • Oberta Obizza II
 • i Alberta - hrabiego Parodi
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ch. Cawley: Medieval Lands.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ch. Cawley: Medieval Lands. Foundation for Medieval Genealogy, 2006–2007.
 • www.britannica.com [dostęp 27.06.2011]
 • Otton I Wielki (ur. 23 listopada 912, zm. 7 maja 973 w Memleben) – książę Saksonii 936–961, król niemiecki od 936 i cesarz rzymsko-niemiecki od 962, z dynastii Ludolfingów.Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".
  Parma – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Parma. 174 tys. mieszkańców (2004). Stolica prowincji. Została założona w 183 p.n.e., jako kolonia rzymska. W latach 1545-1860 Parma była stolicą Księstwa Parmy rządzonego przez dynastię Farnese a następnie Burbonów.
  Luni (łac. Lunensis, wł. Luna) – stolica historycznej diecezji w Italii erygowanej w roku 465, a ostatecznie po wielu przekształceniach w 1975 włączonej w skład diecezji La Spezia-Sarzana-Brugnato.
  Oberto II (Otbertus, Otbert, zm. po 1014) - książę Luni, syn i następca Oberta I. Początkowo rządził wraz z bratem Adalbertem. Jego władztwo rozciągało się na obszar hrabstwa Mediolanu, Genui i Bobbio. W 1002 poparł rebelię Arduina z Ivrei.
  Ascoli Piceno (łac. Asculum) – miejscowość, gmina i stolica prowincji we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Ascoli Piceno.
  Reggio nell’Emilia (mniej oficjalnie: Reggio Emilia) – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, na Nizinie Padańskiej, główny ośrodek administracyjny i siedziba władz prowincji Reggio Emilia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.