• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oberpullendorf

  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic. Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Powiat Oberpullendorf (niem. Bezirk Oberpullendorf) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba znajduje się w Oberpullendorfie, starostą jest Klaus Trummer.

  Oberpullendorf (węg. Felsőpulya, burg.-chorw. Gornja Pulja, rom. Uprutni Pulja) – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, siedziba powiatu Oberpullendorf. 1 stycznia 2014 liczyło 3,06 tys. mieszkańców.

  Bad Neustadt an der Saale, Bad Neustadt a.d. Saale – uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Rhön-Grabfeld, oraz wspólnoty administracyjnej Bad Neustadt an der Saale do której miasto jednak nie należy. Leży ok. 120 km na wschód od Frankfurtu nad Menem, nad rzeką Soława Frankońska, przy autostradzie A71, drodze B19, B279 i linii kolejowej Eisenach – Schweinfurt.Burgenland (węg. Őrvidék, chorw. Gradišće) – najbardziej wysunięty na wschód i najmłodszy kraj związkowy Austrii.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowość partnerska:

  Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.Język burgenlandzko-chorwacki (chorw.: gradišćanskohrvatski jezik, niem.: Burgenlandkroatische Sprache) - język blisko spokrewniony z chorwackim, uznawany przez Austrię za jeden z jej języków mniejszościowych. Używany jest on również w Czechach, na Węgrzech i Słowacji.
 • Bad Neustadt an der Saale, Niemcy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Język romski lub romani (nazwa własna: romani čhib, romani chhib, w innych językach często określany potoczną nazwą "język cygański") – indoeuropejski język z podrodziny indoaryjskiej, w ramach której należy do grupy nowoindoaryjskiej. Jest jedynym autochtonicznym językiem indoaryjskim używanym w Europie. Wywodzi się z sanskrytu za pośrednictwem języków prakryckich. Posługują się nim Romowie oraz Sinti. Romani nie należy natomiast do grupy języków romańskich (przypadkowa zbieżność nazw), w związku z czym tylko w niewielkim stopniu jest spokrewniony z takimi językami jak rumuński czy romansz.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.