• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oberhof

  Przeczytaj także...
  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Powiat Schmalkalden-Meiningen (niem. Landkreis Schmalkalden-Meiningen) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Meiningen.
  Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.

  Oberhof – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Schmalkalden-Meiningen, w 2010 roku mieszkało tu 1530 osób. Miasto jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych w skali landu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Sport[ | edytuj kod]

  W Oberhofie znajduje się duża skocznia narciarska Hans-Renner-Schanze o punkcie konstrukcyjnym na 120 metrze. Na skoczni od wielu lat odbywają się międzynarodowe zawody w kombinacji norweskiej. W Oberhofie zbudowano także obiekt Wadebergschanze, a wcześniej znajdował się tu skocznia Thüringenschanze, wyburzona w 1986. W miejscowości tej odbyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1931. Poza tym w Oberhofie co roku odbywają się zawody biathlonowe. W 2004 rozgrywały się Mistrzostwa Świata w Biathlonie. Ważnym obiektem sportowym w tym mieście jest również sztucznie lodzony tor saneczkowy, na którym odbywają się różne imprezy sportowe.

  Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2004 zostały rozegrane w dniach 7 - 12 lutego 2004 w Oberhofie w Niemczech. Podczas mistrzostw rozegranych zostało dziesięć konkurencji, pięć u pań oraz pięć u mężczyzn.Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Bad Neustadt an der Saale, Bawaria
 • Lillehammer, Norwegia
 • Ruhpolding, Bawaria
 • Winterberg, Nadrenia Północna-Westfalia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kanzlesrgrund, Oberhof (niem.). Skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-08-28].
  2. Wadeberg, Oberhof (pol.). Skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-08-28].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Państwowy Urząd ds. Statystyki
 • Kanzlersgrund − kompleks skoczni narciarskich znajdujący się w Oberhofie. W jego skład wchodzą skocznie Hans-Renner-Schanze (K120) oraz Rennsteig-Schanze (K90).Kombinacja norweska (zwana też nordycką oraz klasyczną) - sport zimowy, popularny w Europie, a także Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Kombinacja jest połączeniem dwóch innych sportów zimowych: skoków i biegów narciarskich. Wraz z biegami i skokami kombinacja należy do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Bad Neustadt an der Saale, Bad Neustadt a.d. Saale – uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Rhön-Grabfeld, oraz wspólnoty administracyjnej Bad Neustadt an der Saale do której miasto jednak nie należy. Leży ok. 120 km na wschód od Frankfurtu nad Menem, nad rzeką Soława Frankońska, przy autostradzie A71, drodze B19, B279 i linii kolejowej Eisenach – Schweinfurt.
  Punkt konstrukcyjny (punkt krytyczny, punkt kalkulacyjny, punkt K) - punkt na profilu skoczni narciarskiej, według którego ustala się noty za odległość skoku w Pucharze Świata, Pucharze Kontynentalnym i Letniej Grand Prix. Umiejscowienie punktu K zależy od rodzaju skoczni.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Ruhpolding – miejscowość i gmina w południowo wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Traunstein. Leży w Alpach Chiemgawskich, około 12 km na południe od Traunsteinu, przy drodze B305. Liczy 6,3 tys. mieszkańców.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Sporty zimowe - dyscypliny rozgrywane w okresie zimowym. Niezbędnymi warunkami do ich przeprowadzenia są: mróz i często śnieg. Do sportów zimowych zaliczamy: narciarstwo alpejskie i klasyczne, snowboard, skoki narciarskie, saneczkarstwo, bobsleje, skeleton, hokej na lodzie, jazda figurowa na lodzie, short track, jazda szybka na lodzie, bojery, biatlon, curling, skibob. W dzisiejszych czasach wskutek rozwoju techniki większość z tych dyscyplin można rozgrywać w porze letniej np. hokej, jazda figurowa czy skoki narciarskie. Sporty zimowe cieszą się największą popularnością na kontynentach półkuli północnej tj. w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.