• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oberammergau

  Przeczytaj także...
  Region Oberland (niem. Planungsregion Oberland) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto Weilheim in Oberbayern.Garmisch-Partenkirchen - powiatowa gmina targowa i uzdrowisko w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Garmisch-Partenkirchen. Leży u podnóża Alp. Liczba mieszkańców wynosi 26,2 tys. (stan z 31 grudnia 2011) i ma 205,66 km² powierzchni. Jest to jeden z najsilniej rozwijających się ośrodków w Bawarii, miejscowość nie ma statusu miasta. Jest położona na wysokości 708 m n.p.m. i jest znanym ośrodkiem narciarskim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Oberammergau – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, w powiecie Garmisch-Partenkirchen. Leży około 12 km na północ od Garmisch-Partenkirchen, nad rzeką Ammer, przy drodze B23.

  Miasto słynie z wystawianej w każdym roku kończącym się na "0" - Pasji. Związane jest to z obietnicą jaką złożyli mieszkańcy miasta w obawie przed epidemią dżumy w roku 1633.

  Droga krajowa 23 (Bundesstraße 23, B 23) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północ-południe i jest połączeniem B17 w Peitingu przez Garmisch-Partenkirchen z przejściem granicznym koło Griesen.Amper - rzeka w Niemczech, lewy dopływ Izary. Jej źródła znajdują się w Alpach Bawarskich, niedaleko jeziora Ammersee i dlatego tez górny brzeg rzeki nazywany jest również Ammer.

  Demografia[]

  Dane o ludności z dnia 31 grudnia 2008:

  Polityka[]

  Wójtem gminy jest Arno Nunn, poprzednio funkcję tę pełnił Rolf Zigon, rada gminy składa się z 20 osób.

  Osoby urodzone w Oberammergau[]

 • Ernst Lang - artysta
 • Max Streibl - polityk
 • Ludwig Thoma - pisarz
 • Galeria[]

 • Widok z lotu ptaka

  Max Streibl (ur. 6 stycznia 1932 w Oberammergau, zm. 11 grudnia 1998 w Monachium) – bawarski polityk Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).Pasja (łac. passio cierpienie, męka) – fragmenty Ewangelii opowiadające o męce Pańskiej – ostatnich 12 godzinach życia Jezusa Chrystusa, od pojmania w Ogrójcu w nocy z czwartku na piątek 7 kwietnia 33 roku do śmierci na krzyżu na wzgórzu zwanym Golgota.
 • Ratusz

 • Kościół parafialny Piotra i Pawła

 • Przypisy

  Powiat Garmisch-Partenkirchen (niem. Landkreis Garmisch-Partenkirchen) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland.Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Górna Bawaria (niem. Oberbayern) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnej Bawarii jest Monachium. Do Górnej Bawarii należy też najwyższa część niemieckich Alp, przepływa przez nią rzeka Izara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.