• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obeliks

  Przeczytaj także...
  Menhir – w kulturze celtyckiej nieociosany lub częściowo obrobiony głaz (najczęściej zaostrzony od góry) ustawiony pionowo na grobie zmarłego, pełniący rolę pomnika. Nazwa menhir wywodzona jest z celtyckich słów: men - kamień i hir - wysoki.Panoramiks – fikcyjna postać z francuskiego komiksu o przygodach Asteriksa. Wielki mag oraz druid, sporządza Galom magiczny wywar dający nadludzką siłę, dzięki czemu są oni niepokonani w walkach z okupującymi Galię Rzymianami.
  Albert Uderzo (ur. 25 kwietnia 1927 w Fismes) – francuski rysownik i scenarzysta komiksowy pochodzenia włoskiego. Znany m.in. z serii o Asteriksie i Umpa-pa, stworzonymi we współpracy z Rene Goscinnym.
  Stylizowany kostium Obeliksa

  Obeliks (we francuskim oryginale Obélix) – postać z francuskiego cyklu komiksów Asteriks, autorstwa Renégo Gościnnego i Alberta Uderzo. Gal, dostawca menhirów i nieodłączny przyjaciel Asteriksa. Syn Żelatyny i Onadobnodaliksa. W dzieciństwie wpadł do kotła z magicznym napojem dającym nadludzką siłę, przez co ciągle jest pod jego wpływem – za wszelką cenę chce spróbować napoju, jednak druid Panoramiks rzadko daje mu do tego okazję.

  René Goscinny (ur. 14 sierpnia 1926 w Paryżu, zm. 5 listopada 1977 tamże) – scenarzysta i pisarz, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego.Idefiks (fr. Idéfix) – postać fikcyjna, pies występujący w serii komiksów o Asteriksie i filmach autorstwa R. Goscinnego i A. Uderzo. W filmach czasem nosi inne imiona (w 12 pracach Asteriksa ma na imię Dogmatix). Jego imię to nawiązanie do pochodzącego z języka francuskiego wyrażenia "idee fixe", które dosłownie oznacza natrętną myśl, ale jest też używane na określenie powtarzającego się motywu muzycznego. Idefiks to mały, biały piesek należący do Obeliksa, obdarzonego nadludzką siłą tragarza menhirów.

  Ma rude wąsy i warkocze, nosi spodnie w pionowe niebiesko-białe paski. Nie nosi nic na tułowiu, ale klatka piersiowa stanowi mały odsetek ciała. Jego problemem jest tusza: przez wielu nazywany jest grubasem, on sam twierdzi jednak, że jest tylko puszysty. Podczas wyprawy dookoła Galii (4 komiks z serii) przyłączył się do niego mały piesek – Idefiks. Obeliks również potrafi się bronić swoim grubym brzuchem przed napastnikami i przeciwnikami, którzy staną mu na drodze. Lubi bić Rzymian i często szuka ku temu okazji.

  Galia (łac. Gallia) - kraina historyczna w Europie Zachodniej, obecnie tereny Francji, Belgii, Szwajcarii i północno-zachodnich Włoch, zamieszkana przez plemiona celtyckie. Termin ten, wprowadzony przez Rzymian, do czasu podboju przez Juliusza Cezara w latach 58-51 p.n.e. nie miał pokrycia w rzeczywistej organizacji państwowej czy międzyplemiennej. Istniały tylko pewne luźne podobieństwa kulturowe i niezbyt intensywne związki ekonomiczne między poszczególnymi plemionami.Asterix (fr. Astérix) – seria komiksowa autorstwa René Goscinnego (scenariusz albumów 1-24) i Alberta Uderzo (rysunki; scenariusz od albumu 25), kontynuowana przez Jean-Yvesa Ferri (scenariusz albumu 35) i Didiera Conrada (rysunki). Po raz pierwszy ukazał się w magazynie Pilote 29 października 1959.
  Galowie to nazwa, którą Rzymianie określali celtycką ludność Galii - tj. dzisiejszej Francji, Belgii, północnych Włoch, południowej Holandii i zachodnich Niemiec.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.
  Druid (łac. druides albo druida, z celtyckiego) – starożytny kapłan celtycki, który przewodził obrzędom i ceremoniom religijnym. Druidzi sprawowali także sądy oraz przepowiadali przyszłość z lotu ptaków lub z wnętrzności zwierząt. Jedna z trzech kast kapłańskich, obok bardów i filidów (vates), u Celtów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.