• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obchody 1050-lecia chrztu Polski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Obchody 1050-lecia chrztu Polski: procesja z wizerunkami polskich świętych podczas wielbienia przed mszą św. na stadionie w Poznaniu
  Okolicznościowa wystawa w Książnicy Beskidzkiej (2016)
  Papież Franciszek podczas uroczystej eucharystii na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia chrztu Polski

  Obchody 1050-lecia chrztu Polski – wydarzenia o charakterze państwowo-religijnym, obchodzone w 2016 r. związane z 1050. rocznicą chrztu Polski. W związku ze splotem ze Światowymi Dniami Młodzieży miała miejsce również wizyta papieża Franciszka w miastach-gospodarzach obchodów. Przedstawiciele archidiecezji poznańskiej wyrazili nadzieję, że „w przeciwieństwie do obchodów Millennium w 1966 roku, rocznica 1050-lecia będzie obchodzona w harmonijnej współpracy Kościoła i państwa”.

  Bazylika kolegiacka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu (także pod nazwą: Fara Poznańska) – barokowy kościół farny i zarazem kolegiacki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Poznaniu, należący do parafii MB Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, znajdujący się przy ul. Gołębiej, w jej południowej pierzei, u wylotu ul. Świętosławskiej.Ślęża (łac. Monte Silentii XIII w., w latach 1945-1948 Sobótka, niem. Zobtenberg – dokładne tł. Góra Sobótka) – najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej, masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 m). Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów.

  Przygotowania[ | edytuj kod]

  W styczniu 2012 r. archidiecezja poznańska wystosowała zaproszenie przyjazdu do Polski do papieża Benedykta XVI. 23 kwietnia 2012 r. pod przewodnictwem arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego zawiązał się komitet organizacyjny obchodów. W 2013 r., tuż po wyborze na Stolicę Piotrową, do odwiedzenia Polski został zaproszony papież Franciszek. W ramach przygotowań powstał ogólnopolski program duszpasterski Od wiary i chrztu do świadectwa, który ma być realizowany w latach 2013–2017.

  Biskupi poznańscy – biskupi misyjni, biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji, a od 1821 archidiecezji poznańskiej.Milenium chrztu Polski, dokonanego przez Mieszka I w 966 roku, miało miejsce na Jasnej Górze w roku 1966. Władze nie zezwoliły na przyjazd papieża Pawła VI.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zgromadzenie Narodowe – organ konstytucyjny składający się z posłów i senatorów obradujących wspólnie. Zgromadzenie Narodowe wywodzi się z II Republiki Francuskiej i zostaje potem przejęte, jako instytucja, przez wiele krajów demokratycznych, w tym i Polskę.
  Chrzest Polski – zwyczajowa nazwa początku procesu chrystianizacji państwa polskiego. Proces ten został zapoczątkowany przez osobisty chrzest Mieszka I w 966 r. (najczęściej podawaną datą jest 14 kwietnia 966 r., ponieważ zgodnie z ówczesnym zwyczajem ceremonia odbywała się w Wielką Sobotę). Następnym ważnym posunięciem była budowa organizacji kościelnej na przełomie X i XI w.
  Książnica Beskidzka – miejska biblioteka samorządowa w Bielsku-Białej, pełniącą funkcję biblioteki powiatowej. Jest największą biblioteką publiczną na terenie d. województwa bielskiego.
  INEA Stadion – stadion piłkarski w Poznaniu na osiedlu administracyjnym Grunwald Południe przy ul. Bułgarskiej 17. Stadion jest własnością miasta Poznań. Obecnie użytkuje go klub piłkarski Lech Poznań, wcześniej także Warta Poznań. W 2012 roku był areną rozgrywek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, rozegrane na nim zostały 3 mecze fazy grupowej. Począwszy od 14 czerwca 2013 roku stadion nosi nazwę INEA Stadion, za sprawą sponsora - lokalnego operatora telekomunikacyjnego INEA. 20 września 2010 odbyło się oficjalne otwarcie stadionu (pierwszej w Polsce oddanej do użytku areny mistrzostw) koncert Stinga z orkiestrą London Royal Philharmonic Orchestra w ramach światowej trasy „Symphonicities”.
  Patronat roku ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej stanowi coroczne wyróżnienie podejmowane okolicznościowo w drodze uchwały.
  Patronat roku ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stanowi coroczne wyróżnienie podejmowane okolicznościowo w drodze uchwały.
  Ewa Sykulska – polska wokalistka, dyrygentka, kompozytor i nauczyciel akademicki, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.