• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oasis  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Diana, księżna Walii, urodzona jako Diana Frances Spencer (ur. 1 lipca 1961 w Park House, Sandringham w Wielkiej Brytanii, zm. 31 sierpnia 1997 w Paryżu, we Francji) – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej jako pierwsza żona Karola, księcia Walii, syna królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Matka Wilhelma, księcia Cambridge oraz Henryka, księcia z Walii, odpowiednio 2. i 4. osoby w sukcesji do tronu brytyjskiego.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Oasis – brytyjski zespół rockowy założony w 1991 w Manchesterze. Utworzony z poprzedniej grupy The Rain; pierwotnie w jego skład wchodzili: Liam Gallagher (wokal i tamburyn), Paul „Bonehead” Arthurs (gitara), Paul „Guigsy” McGuigan (gitara basowa) oraz Tony McCarroll (perkusja). Piątym członkiem, który dołączył do zespołu nieco później był starszy brat Liama, Noel Gallagher (gitara i wokal). W tym składzie zespół Oasis występował do kwietnia 1995.

  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.

  31 maja 1993 grupa Oasis podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią płytową Creation Records i wydała swój debiutancki album Definitely Maybe (1994). W kolejnym roku, w składzie z nowym perkusistą Alanem White’em (wcześniej Starclub), zespół nagrał (What’s the Story) Morning Glory? (1995). Wraz z Suede, Pulp i Blur, grupa z Manchesteru zaczęła być postrzegana jako członkowie britpopowej „wielkiej czwórki”. Popularność przynosiły jej również kontrowersyjny styl życia i częste spory braci Gallagher, obszernie opisywane przez tabloidy. W 1997 Oasis wydali swój trzeci album Be Here Now (1997), który mimo że został najszybciej sprzedającym się albumem w historii brytyjskiej listy przebojów (blisko 696 tysięcy sprzedanych kopii pierwszego tygodnia w Wielkiej Brytanii; rekord pobity w 2015 przez Adele i jej album 25), to szybko stracił na popularności, sprzedając się łącznie w liczbie około 8 milionów egzemplarzy. McGuigan i Arthurs opuścili Oasis w 1999, tuż przed rozpoczęciem nagrywania i wydania Standing on the Shoulder of Giants (2000). Na ich miejsce przybył basista i frontman zespołu Heavy Stereo Gem Archer oraz były gitarzysta i frontman Hurricane No. 1 Andy Bell, który dołączył na czas trasy koncertowej Standing on the Shoulder of Giants Tour. Sama trasa była umiarkowanym sukcesem. W pisaniu utworów do piątego studyjnego albumu Oasis, Heathen Chemistry (2002), mieli udział wszyscy członkowie zespołu, co przyniosło zdecydowanie spokojniejsze niż przy wcześniejszych płytach sesje nagraniowe. W 2004 Alan White został zastąpiony przez perkusistę The Who Zaka Starkey’ego, a kolejny album Don’t Believe the Truth (2005) ponownie okazał się sukcesem.

  Standing on the Shoulder of Giants Tour – czwarta trasa koncertowa grupy muzycznej Oasis, w jej trakcie odbyły się siedemdziesiąt dwa koncerty.Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r.

  Po nagraniu siódmego albumu Dig Out Your Soul (2008), Starkey odszedł z grupy, a jego miejsce zajął Chris Sharrock. Grupa Oasis wyruszyła na ostatnią trasę koncertową w składzie z braćmi Gallagher. Podczas trasy relacje braci były coraz bardziej napięte, ostatecznie doprowadzając do opuszczenia Oasis przez Noela Gallaghera, minuty przed rozpoczęciem festiwalu Rock en Seine w Paryżu. Pozostali członkowie grupy postanowili kontynuować współpracę pod nazwą Beady Eye z wokalem Liama Gallaghera, aż do rozpadu zespołu w 2014 roku, podczas gdy Noel postanowił rozpocząć projekt Noel Gallagher’s High Flying Birds.

  The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.

  Osiem utworów oraz osiem albumów (siedem studyjnych i jeden kompilacyjny) Oasis znalazło się na pierwszym miejscu UK Singles Chart i UK Albums Chart. Grupa jest zdobywcą siedemnastu statuetek NME Awards, dziewięciu Q Awards, czterech MTV Europe Music Awards i sześciu Brit Awards, w tym za wybitne zasługi dla brytyjskiej muzyki (ang. Outstanding Contribution to Music) i za najlepszy album ostatnich 30 lat (ang. Best Album of the Last 30 Years) w głosowaniu słuchaczy BBC Radio 2. Grupa Oasis była nominowana do trzech Nagród Grammy. Do 2009 roku sprzedała ponad 70 milionów albumów na całym świecie. W 2010 zespół Oasis został wpisany do księgi rekordów Guinnessa po tym, jak przez 22 kolejne tygodnie utrzymywał się w pierwszej 10. brytyjskiej listy przebojów. Grupa już wcześniej znalazła się w gronie rekordzistów jako zespół z największymi sukcesami ostatniej dekady w Wielkiej Brytanii – w latach 1995–2005 przez 765 tygodni grupa Oasis znajdowała się w Top 75 brytyjskiej listy singli i albumów.

  HuffPost (The Huffington Post do kwietnia 2017, czasami wyczytywane w skrócie jako HuffPo) – amerykańska liberalna witryna newsowa i blog polityczny. Paul "Guigsy" McGuigan (urodzony 9 maja 1971 w Manchesterze) - muzyk rockowy, gitarzysta basowy grupy Oasis w latach 1991-1999.

  Historia[ | edytuj kod]

  Utworzenie i wczesne lata: 1991–92[ | edytuj kod]

  Zespół Oasis powstał z wcześniejszej grupy the Rain, w skład której wchodzili: Paul McGuigan (gitara basowa), Paul Arthurs (gitara), Tony McCarroll (perkusja) i Chris Hutton (wokal). Niezadowolony z Huttona, Arthurs zaprosił na przesłuchanie swojego znajomego, Liama Gallaghera. Liam zasugerował zmianę nazwy zespołu na Oasis, będąc zainspirowanym plakatem z trasy koncertowej Inspiral Carpets, który wisiał w pokoju braci Gallagher. Jednym z miejsc trasy koncertowej, które były wymienione na tym plakacie było Oasis Leisure Centre w Swindon.

  Girls Aloud – brytyjski girlsband stworzony w programie Popstars na kanale ITV1 w edycji The Rivals z 2002 roku. Dziewczyny zwyciężyły w imprezie Smash Hits oraz zdobyły nagrodę TMF. Były także nominowane do BRIT Award. Grupa, składająca się z Cheryl Cole (z.d. Tweedy), Nadine Coyle, Sarah Harding, Nicola Roberts i Kimberley Walsh, ustanowiła rekord 20 (wszystkich) singli w pierwszej dziesiątce (włączając 4 na pierwszej pozycji). 18 lutego 2009 roku zdobyły swoją pierwszą nagrodę na BRIT Awards w kategorii "Najlepsza piosenka pop". Zdobyły też popularność w Europie hitami #1 w Grecji czy w Irlandii. Udowodniły swą urodę, zdobywając Glamour Women of the Year Award oraz FHM Bloke Award.Johnny Marr, właśc. John Martin Maher (ur. 31 października 1963 w Manchesterze) – brytyjski muzyk, były gitarzysta i kompozytor grupy The Smiths, obecnie członek grupy The Cribs. W 2010 roku gościnnie wystąpił jako gitarzysta w muzyce do filmu Incepcja, kompozytora Hans Zimmer.

  Pierwszy koncert na żywo Oasis zagrali 18 sierpnia 1991 w klubie Boardwalk w Manchesterze. Brat Liama, Noel Gallagher, który był roadie w zespole Inspiral Carpets, wybrał się z zespołem na koncert Liama. Chociaż Noel i jego znajomi nie uważali, że Oasis brzmieli szczególnie spektakularnie, zaczął on rozważać możliwość wykorzystania grupy swojego brata jako ewentualnego punktu wyjścia dla utworów, które stworzył na przestrzeni ostatnich kilku lat. Noel zaproponował grupie swoją osobę z zastrzeżeniem, że zostanie wyłącznym kompozytorem i liderem, oraz że pozostali członkowie zaangażują się w dążenie do komercyjnego sukcesu zespołu. „Miał napisanych mnóstwo rzeczy”, wspominał Arthurs. „Kiedy dołączył, byliśmy zespołem robiącym harmider czterema melodiami. Nagle pojawiło się mnóstwo pomysłów”. Z Noelem Gallagherem Oasis stworzyli muzyczne podejście opierające się na prostocie, z Arthursem i McGuiganem ograniczonymi do grania akordem barowym i prymą; McCarrolem grającym podstawowe rytmy, oraz podgłośnionymi wzmacniaczami do stworzenia zniekształceń, Oasis stworzyli dźwięk „na tyle pozbawiony finezji i złożoności, że był nie do zatrzymania”.

  Synophrys (synophridia, łac., z gr. συν = razem + φρύδι = brew, ang. unibrow, monobrow) – anomalia rozwojowa polegająca na połączeniu się brwi w linii środkowej twarzy; zrośnięte brwi.Brit Awards 2010 – 30. gala Brit Awards, która odbyła się 16 lutego 2010 r. w Earl’s Court w Londynie. Uroczystość poprowadził Peter Key. Nagrody wręczyli między innymi: Andy Serkis, Melanie Brown, Geri Halliwell, Shirley Bassey, Mika, Alan Carr, Tom Ford, Samantha Fox.

  Definitely Maybe: 1993–94[ | edytuj kod]

  Klub King Tut’s Wah Wah Hut w Glasgow, gdzie Oasis zagrali w 1993

  Po ponad roku koncertów na żywo, przesłuchaniach i nagraniu kasety Live Demonstration w maju 1993 nastąpił przełom – wtedy zostali zauważeni przez współwłaściciela Creation Records, Alana McGee. Oasis zostali zaproszeni przez zespół Sister Lovers, z którymi dzielili pomieszczenie do prób, do występu w klubie King Tut’s Wah Wah Hut w Glasgow. Oasis wraz z grupą przyjaciół zebrali pieniądze na wynajęcie furgonetki i podróż do Glasgow. Po przybyciu nie zostali wpuszczeni do klubu, ponieważ nie było ich na liście występujących, co podobno zmusiło zespół do siłowego wtargnięcia do wewnątrz (chociaż wypowiedzi Alana McGee i samego zespołu dotyczące sposobu dostania się do klubu tego wieczoru były sprzeczne). Oasis wystąpili na otwarcie wieczoru i zaimponowali McGee, który do klubu przybył by obejrzeć 18 Wheeler, jeden z jego zespołów występujących tej nocy. McGee był pod takim wrażeniem tego co zobaczył, że zaoferował im kontrakt „tu i teraz”, ale Oasis złożyli podpis pod dokumentem dopiero kilka miesięcy później. Z powodu problemów z zabezpieczeniem amerykańskiego kontraktu, Oasis podpisali światowy kontrakt z Sony, które z kolei przekazało zespół pod szyld Creation Records w Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1994, po limitowanym wydaniu utworu „Columbia”, zespół wydał swój pierwszy singel „Supersonic”, który dotarł do 31. miejsca listy przebojów. Następny singel, „Shakermaker”, był przedmiotem pozwu o plagiat, który zakończył się zapłatą przez Oasis odszkodowania w wysokości 500 tys. dolarów. Trzeci singel, „Live Forever”, był ich pierwszym, który uplasował się w pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy przebojów. Po burzliwej sesji nagraniowej debiutancki album Definitely Maybe ukazał się 29 sierpnia 1994, a tydzień później zadebiutował na pierwszym miejscu na brytyjskiej liście albumów, zostając wówczas najszybciej sprzedającym się debiutanckim krążkiem w Wielkiej Brytanii.

  Exclaim! - kanadyjski magazyn muzyczny, miesięcznik. Gazeta ukazuje się od 1992 roku w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.Progresja (postępowość, sekwencja) – termin muzyczny dotyczący przeniesienia danej melodii lub struktury harmonicznej o określoną odległość w górę (progresja wznosząca) lub w dół (progresja opadająca) skali muzycznej. Jest często stosowanym przez kompozytorów środkiem konstrukcyjnym. Progresja może modulować do innej tonacji(progresja modulująca), przykładowo ciąg akordów: C-A-D-H-E itd. kończąc w dowolnym miejscu modulację. W przeciwnym razie, gdy mimo progresji utwór pozostaje w tej samej tonacji, jest to progresja niemodulująca.

  Blisko rok ciągłych koncertów i sesji nagraniowych, w połączeniu z hedonistycznym stylem życia odcisnęły piętno na zespole. Kulminacja tego zachowania miała miejsce podczas koncertu w Los Angeles we wrześniu 1994, prowadząc do nieudolnego występu Liama, podczas którego w sposób obraźliwy wypowiadał się o amerykańskiej publiczności oraz uderzył Noela tamburynem. Incydent wzburzył Noela do tego stopnia, że tymczasowo opuścił zespół zaraz po koncercie i poleciał do San Francisco (później sytuacja ta była inspiracją do napisania „Talk Tonight”). Namierzony przez Tima Abbota z Creation Records Noel Gallagher został przekonany do kontynuowania występów w zespole, pogodził się z Liamem a trasa koncertowa mogła zostać wznowiona w Minneapolis. Po czwartym singlu z Definitely Maybe, „Cigarettes & Alcohol”, grupa wydała świąteczny singel „Whatever”, który zadebiutował na brytyjskiej liście przebojów na miejscu trzecim. Później utwór ten stał się przedmiotem pozwu ze strony współautora, Neila Innesa, któremu również zostało zasądzone odszkodowanie.

  BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  (What’s the Story) Morning Glory?: 1995[ | edytuj kod]

  W kwietniu 1995 singel „Some Might Say” stał się pierwszym numerem jeden grupy Oasis na brytyjskiej liście przebojów. W tym samym czasie perkusista Tony McCarroll został odsunięty od zespołu. McCarroll odniósł się do tego, mówiąc że został „bezprawnie usunięty z partnerstwa” przez, jak sam to nazwał, „niezgodność charakterów” z braćmi. Gallagherowie z drugiej strony wątpili w umiejętności muzyczne McCarrolla, z Noelem dodającym: „lubię Tony’ego jako gościa, ale nie byłby w stanie grać nowych piosenek”. McCarroll został zastąpiony przez Alana White’a, byłego perkusistę Starclub i brata Steve’a White’a, poleconego Noelowi przez Paula Wellera. White zadebiutował w zespole w programie Top of the Pops z utworem „Some Might Say”. 17 kwietnia 1995 zespół wystąpił w teatrze Cliffs Pavilion w Southend-on-Sea – koncert ten niedługo później został uwieczniony na VHS i wydany pod nazwą Live by the Sea. W maju 1995 Oasis rozpoczęli nagrywanie materiału do ich drugiego albumu w Rockfield Studios niedaleko walijskiego miasta Monmouth.

  Sunderland – miasto przemysłowe i port w Wielkiej Brytanii, w północno-wschodniej Anglii, nad Morzem Północnym, u ujścia rzeki Wear. Wchodzi w skład hrabstwa Tyne and Wear.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  W tym okresie brytyjska prasa podchwyciła temat o rzekomej rywalizacji między Oasis a britpopowym zespołem Blur. Wcześniej Oasis nie utożsamiali się z nurtem Britpop i nie zostali zaproszeni by dać występ w programie BBC Britpop Now prowadzonym przez wokalistę Blur Damona Albarna. 14 sierpnia 1995 roku Blur i Oasis wydali single tego samego dnia, tworząc tym samym tzw. „The Battle of Britpop”, która zdominowała krajowe wiadomości. W pierwszym tygodniu „Country House” zespołu Blur w porównaniu do singla Oasis „Roll with It” sprzedał się w nakładzie 274 000 kopii względem 216 000 kopii utworu ekipy z Manchesteru. Menedżerzy Oasis podali kilka przyczyn gorszej sprzedaży, sugerując że jedną z nich była niższa cena „Country House” (£1,99 do £3,99), oraz że istniały dwie różne wersje „Country House” z różnymi stronami B (ang. B-side) zmuszając prawdziwych fanów do zakupu dwóch kopii. Innym wyjaśnieniem podawanym w tamtym czasie przez Creation Records był problem z kodem kreskowym na pudełku „Roll with It”, który nie rejestrował całej sprzedaży (powodem miała być czarna ramka kodu kreskowego, przez którą niektóre z elektronicznych punktów sprzedaży nie mogły odczytać kodu). W wywiadzie dla The Observer we wrześniu Noel Gallagher powiedział, że życzy Damonowi Albarnowi i Alexowi Jamesowi by ci „złapali AIDS i umarli”, co wywołało burzę w mediach. Później za to zdanie Noel przepraszał w oficjalnym piśmie w różnych publikacjach.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.The Stone Roses – brytyjska grupa muzyczna, działająca w Anglii w późnych latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych. Wraz z Happy Mondays zaliczana przez dziennikarzy do nurtu madchester, wbrew opinii członków zespołu, szczególnie wokalisty Iana Browna. Grupa wywarła wielki wpływ na późniejszą scenę britpopową (m.in. na zespół Oasis).

  We wrześniu 1995 zespół opuścił basista Paul McGuigan, za powód podając wyczerpanie nerwowe. Zastąpił go Scott McLeod występujący wcześniej w The Ya Ya’s. Z Oasis wystąpił na kilku koncertach trwającej trasy, jak i w teledysku „Wonderwall”, by nagle opuścić zespół w trakcie trasy w Stanach Zjednoczonych. McLeod kontaktował się z Noelem twierdząc, że odejście było błędem. Gallagher odpowiedział krótko: „Też tak uważam. Powodzenia w rejestrowaniu”. By trasa mogła zostać ukończona, Paul McGuigan został przekonany by powrócić do Oasis.

  UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.Pryma – interwał prosty zawarty między dwoma dźwiękami leżącymi na tym samym stopniu skali muzycznej. W szeregu zasadniczym naturalnie występuje pryma czysta. Zastosowanie znaków chromatycznych pozwala zmienić rozmiar prymy.

  Chociaż łagodniejsza muzyka przyniosła mieszane recenzje, to drugi album (What’s the Story) Morning Glory? okazał się komercyjnym sukcesem, sprzedając się w nakładzie ponad 4 milionów kopii, uplasował się na 3. miejscu na liście najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii w historii. Na płycie znalazły się dwa utwory Oasis, „Wonderwall” oraz „Don’t Look Back in Anger”, które zajęły odpowiednio 2. i 1. miejsce na liście przebojów. Album zawierał również singel „Champagne Supernova” – z gitarą prowadzącą i wokalem wspierającym Paula Wellera – który również uzyskał szerokie uznanie krytyków i zajął 1. miejsce na amerykańskiej liście Modern Rock Tracks.

  25 – trzeci album studyjny brytyjskiej piosenkarki Adele. Wydawnictwo ukazało się 20 listopada 2015 roku nakładem wytwórni muzycznej XL Recordings. Tytuł albumu, podobnie jak dwa poprzednie 19 oraz 21, nawiązuje do wieku artystki w trakcie jego powstawania.Kac (z niem. Katzenjammer) – złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Jego picie zmienia jednak metabolizm organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci zmienionej. Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi kacowi są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), depresja i rozdrażnienie. U wielu osób cierpiących na kaca występuje wstręt przed wypiciem lub wąchaniem alkoholu.

  Be Here Now: 1996–98[ | edytuj kod]

  Pierwszy koncert Oasis w roli gwiazdy wieczoru odbył się 27 i 28 kwietnia 1996 na Maine Road, stadionie piłkarskim zespołu Manchester City F.C., któremu od dzieciństwa kibicowali bracia Gallagher. Najciekawsze momenty drugiego dnia koncertu zostały zawarte w filmie ...There and Then wydanym później tego samego roku. Gdy ich kariera sięgnęła zenitu, Oasis dali dwa koncerty w Knebworth, jeden po drugim, 10 i 11 sierpnia. Na oba z nich bilety zostały wyprzedane w kilka minut. Publiczność w liczbie 125 000 na każdym z koncertów (po bilety zgłosiło się 2,5 mln osób, z czego 250 tys. zostało faktycznie sprzedanych) była wówczas rekordową na koncercie na wolnym powietrzu w Wielkiej Brytanii, a 2,5 mln chętnych do dziś stanowi rekord popytu na bilety koncertowe na wyspach.

  Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.Bee Gees – brytyjska grupa softrockowa, złożona z trzech braci Robina, Barry’ego i Maurice’a Gibbów. Czwarty z muzykalnych braci, Andy, wybrał karierę solową. Grupa powstała w 1958 roku, a rozwiązana została 21 stycznia 2003 roku po śmierci Maurice’a. Zanim bracia Gibb stali się znani pod nazwą Bee Gees, występowali jako „Brothers Gibb”, „Blue Cats” oraz „The Rattlesnakes” i mieszkali w australijskim Brisbane. Po powrocie do Anglii grupa początkowo wzorowała się na amerykańskim duecie The Everly Brothers, lecz później uwidocznił się także wpływ zespołów The Beatles i The Beach Boys oraz duetu Simon & Garfunkel. Muzyka grupy oparta na wielogłosowych harmoniach śpiewanych falsetem, z raczej delikatnym akompaniamentem instrumentalnym adresowana była do mniej wymagającego rockowego odbiorcy, a mimo to potrafiła zdobyć uznanie publiczności – z pomocą producenta Roberta Stigwooda, który pomógł zespołowi wznieść się na wyżyny.

  Pozostała część miesiąca była dla grupy trudna. W Royal Festival Hall zespół miał nagrać epizod MTV Unplugged. Liam wycofał się powołując się na ból gardła, a koncert oglądał z balkonu, z zimnym piwem w dłoni i papierosami, dając między utworami wyraz swojemu niezadowoleniu z wokalu Noela. Cztery dni później grupa wyruszyła w trasę po Ameryce, ale Liam odmówił udziału; zespół postanowił kontynuować z Noelem na wokalu. 4 września 1996 Liam ponownie dołączył do zespołu będącego w trasie. Na MTV Video Music Awards 1996 w Radio City Music Hall w Nowym Jorku Oasis zagrali „Champagne Supernova”. W trakcie gitarowego solo Noela Liam gestykulował w jego kierunku, a tuż przed zejściem ze sceny rozlał na niej piwo. Kilka tygodni później Noel, bez pozostałych członków zespołu, poleciał samolotem do domu. Reszta skorzystała z kolejnego lotu. To zrodziło spekulacje mediów o podziale Oasis. Niedługo później bracia pogodzili się i razem dokończyli trasę.

  Noel Thomas David Gallagher (ur. 29 maja 1967 w Manchesterze) – angielski muzyk, były gitarzysta prowadzący, okazjonalnie wokalista oraz główny autor tekstów zespołu Oasis. Aktualnie prowadzi karierę solową pod szyldem Noel Gallagher’s High Flying Birds. Wychował się w Burnage, Manchester. Noel zaczął naukę gry na gitarze w wieku 13 lat. Przez pewien czas pracował w branży budowlanej na niskim szczeblu, a następnie zaciągnął się do miejscowego zespołu Inspiral Carpets i pracował tam jako technik w 1988 r. Kiedy był w trasie, dowiedział się, że jego młodszy brat, Liam Gallagher założył swój własny zespół, o nazwie The Rain, który później zmienił nazwę na Oasis. Po powrocie do Anglii, Noel został zaproszony przez brata do dołączenia do zespołu, gdzie przyjął rolę gitarzysty i autora tekstów. Dyskografia brytyjskiej grupy rockowej Oasis, zawiera siedem albumów studyjnych, dwa albumy koncertowe, dwie kompilacje, dwa minialbumy, pięć wideogramów oraz trzydzieści dwa single, które sprzedały się łącznie w nakładzie 70 mln egzemplarzy.

  Koniec 1996 i pierwszy kwartał 1997 roku członkowie Oasis spędzili na nagrywaniu ich trzeciego albumu w studiach Abbey Road Studios w Londynie i Ridge Farm Studios w Surrey. Sesje nagraniowe były zdominowane przez ciągłe sprzeczki braci Gallagher. W sierpniu 1997 został wydany album Be Here Now. Poprzedzony przez pierwszy singel „D'You Know What I Mean?”, album ten był ich najbardziej oczekiwanym dziełem i jako taki był przedmiotem znacznej uwagi mediów. Na koniec pierwszego dnia od wydania Be Here Now sprzedał się w nakładzie 424 tysięcy egzemplarzy, a na koniec tygodnia sprzedaż sięgnęła 696 tysięcy egzemplarzy, stając się najszybciej sprzedającym się albumem w historii Wielkiej Brytanii. Album zadebiutował na drugim miejscu amerykańskiego zestawienia Billboard 200, lecz sprzedaż w pierwszym tygodniu w liczbie 152 tysięcy egzemplarzy – poniżej oczekiwanych 400 tysięcy – była sporym rozczarowaniem. Pomimo że pierwsze recenzje krytyków były pozytywne, to gdy zainteresowanie płytą opadło, zaczęto ją krytykować za bycie nadętą i naśladowczą, z ciężkim brzmieniem i z kilkoma przydługimi utworami. J.D. Considine z „The Baltimore Sun” określił album „hałaśliwym i nadętym świadectwem nieudolności, nie talentu”, natomiast Eric Arnum z MTV recenzując jeden z występów Oasis, o utworach z Be Here Now napisał, że „są takie sobie, bez zachwytu”. Dorian Lynskey z „The Guardian” zwrócił uwagę na szybką utratę popularności albumu, pisząc że „trwała nieznacznie dłużej niż efekt kreski kokainy”. We wrześniu 1997 w formie singla został wydany „Stand by Me”. Na UK Singles Chart dotarł na 2. miejsce ustępując jedynie singlowi Eltona JohnaCandle in the Wind 1997”, wydanemu na cześć tragicznie zmarłej Diany, księżnej Walii. Mimo to w Wielkiej Brytanii utwór pokrył się złotem, sprzedając się w nakładzie ponad 400 tys. kopii. Na początku 1998 roku wydane zostały jeszcze dwa single z płyty: „All Around the World”, który utrzymał się przez jeden tydzień na 1. miejscu UK Singles Chart, oraz „Don’t Go Away”, który pojawił się wyłącznie w Japonii.

  Sony BMG Music Entertainment, Inc. była spółką joint venture pomiędzy Sony Music Entertainment a BMG Entertainment założoną 5 sierpnia 2004.Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.

  W tym czasie nurt Britpop tracił na znaczeniu a zespół nie sprostał oczekiwaniom z ich trzecim albumem. Po zakończeniu Be Here Now Tour na początku 1998 roku przez medialną krytykę grupa Oasis usunęła się w cień. Później tego roku zespół wydał album kompilacyjny z 14 utworami „strony B” zatytułowany The Masterplan. „Interesującą rzeczą z tamtego czasu są «strony B». Myślę, że znajduje się tam o wiele głębsza muzyka niż na samej Be Here Now”, powiedział Noel w wywiadzie dla The Wave Magazine w 2006 roku.

  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  Standing on the Shoulder of Giants: 1999–2000[ | edytuj kod]

  Z początkiem 1999 roku zespół rozpoczął pracę nad czwartym albumem studyjnym. Pierwsze informacje na jego temat zostały ujawnione w lutym i dotyczyły współprodukowania płyty przez Marka „Spike’a” Stenta. Sprawy nie toczyły się najlepiej czego efektem było opuszczenie zespołu w sierpniu przez Paula „Boneheada” Arthursa, jednego z założycieli Oasis. Odejście zostało publicznie ogłoszone jako polubowne a Noel skomentował, że Arthurs chciał spędzać więcej czasu z rodziną. W oświadczeniu Arthurs poinformował, że odejście podyktowane było zamiarem „koncentrowania się na innych sprawach”. Noel jednak od tamtego czasu upubliczniał sprzeczną wersję tego zdarzenia: miała mieć miejsce seria naruszeń zasady „no drink or drugs” (którą wprowadzono, by Liam mógł śpiewać właściwie) w czasie sesji nagraniowych, która miała doprowadzić do konfrontacji między Noelem i Paulem. Dwa tygodnie później ogłoszono odejście basisty Paula McGuigana. Niedługo później bracia Gallagher zorganizowali konferencję prasową gdzie zapewniali dziennikarzy, że „przyszłość Oasis jest bezpieczna. Historia i chwała będą kontynuowane”.

  Death in Vegas – brytyjski zespół tworzący muzykę elektroniczną powstały w roku 1994. Grali m.in. z artystami takimi jak: Iggy Pop, Hope Sandoval, Jim Raid (z Jesus and Mary Chain), Bobby Gillespie (z Primal Scream) i Dot Allison.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.
  Gem Archer na koncercie Oasis

  Oasis w trzyosobowym składzie postanowili kontynuować nagrywanie. Gitarowe partie Arthursa i McGuigana zostały ponownie nagrane przez Noela. Po zakończeniu sesji zaczęto poszukiwania nowych członków zespołu. Pierwszym był gitarzysta rytmiczny/prowadzący Colin „Gem” Archer z Heavy Stereo. Jak sam później twierdził, Noel zwrócił się do niego zaledwie kilka dni po upublicznieniu informacji o odejściu Arthursa. Znalezienie basisty wymagało więcej czasu i wysiłku. Przesłuchiwano Davida Pottsa, byłego frontmana Monaco, ale ten szybko zrezygnował, bo wolał zostać frontmanem w jego własnym zespole. Nowym basistą został Andy Bell, były gitarzysta i autor w zespołach Ride i Hurricane No. 1. Bell nigdy nie grał na gitarze basowej i musiał się jej szybko nauczyć (Liam powiedział Noelowi o Andym, że „skoro potrafi grać na gitarze, to będzie umiał też zagrać na pieprzonym basie”), wraz z kilkoma utworami z repertuaru Oasis by przygotować się na zaplanowaną trasę po Ameryce w grudniu 1999.

  Monaco to poboczny projekt ówczesnego basisty zespołu New Order Petera Hooka. Wspólnie wraz z Davidem Pottsem, współpracownikiem z wcześniejszego projektu Revenge, grupa ta została założona w roku 1996. Największy sukces panowie odnieśli w roku 1997 dzięki singlowi "What Do You Want From Me?" oraz zawierającemu go albumowi Music for Pleasure, który sprzedał się w prawie pół miliona kopii.Small Faces – brytyjska grupa rockowa założona w 1965. Grupa miała znaczny wpływ na rozwój nurtu Britpop w latach 90. XX w. Jeden z prekursorów zespołów Mod.

  Wraz z zamknięciem Creation Records, Oasis założyli ich własną wytwórnię, Big Brother Recordings, która wydała wszystkie kolejne nagrania zespołu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Czwarty album Oasis, Standing on the Shoulder of Giants, został wydany w lutym 2000 roku. Zadebiutował na 24. miejscu listy Billboard 200, sprzedając się w pierwszym tygodniu w liczbie 55 tys. egzemplarzy, ale w drugim tygodniu zanotował aż 64% spadek i znalazł się dopiero na 84. miejscu zestawienia. Na brytyjskiej liście UK Albums Chart Standing on the Shoulder of Giants zadebiutował na 1. miejscu, figurując na liście przez 35 tygodni – najkrócej spośród wszystkich albumów studyjnych Oasis. Na albumie znalazły się 3 wydane single, „Who Feels Love?”, „Go Let It Out” i „Sunday Morning Call” – wszystkie znalazły się w czołowej 5. listy UK Singles Chart. Teledysk do „Go Let It Out” został nagrany jeszcze przed dołączeniem do zespołu Bella, dlatego skład osobowy był nietypowy – Liam na gitarze rytmicznej, Archer na gitarze prowadzącej i Noel na gitarze basowej. Wraz z odejściem członków-założycieli zespół wprowadził kilka niewielkich zmian do swojego wizerunku i brzmienia. Okładka zawierała nowe logo „Oasis” – przezroczyste, z zaokrąglonymi, przeciętymi w poziomie literami. Album był również pierwszym zawierającym utwór napisany przez Liama Gallaghera, zatytułowany „Little James”. Piosenki z czwartego albumu studyjnego były bardziej psychodeliczne i eksperymantalne niż poprzednie dzieła Oasis.

  Polskie Radio Szczecin – jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia 2008 europejską sieć radiową Euranet.Mountain View – miasto położone w hrabstwie Santa Clara, w Kalifornii. Swoją nazwę wzięło ze względu na widok na góry Santa Cruz. Według spisu powszechnego z roku 2000 liczyło 70 708 mieszkańców.

  Heathen Chemistry: 2001–03[ | edytuj kod]

  Oasis występujący w Montrealu w 2002

  2001 rok zespół Oasis dzielił między sesje nagraniowe i koncerty na żywo na całym świecie. Należały do nich m.in. trasa The Tour of Brotherly Love, gdzie Oasis towarzyszyły zespoły The Black Crowes i Spacehog, oraz supportowanie Neilowi Youngowi w Paryżu. Heathen Chemistry, piąty album zespołu i zarazem pierwszy z nowymi członkami Andym Bellem i Gemem Archerem został wydany w lipcu 2002 roku. Heathen Chemistry wspiął się na pierwsze miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii i 23. w Stanach Zjednoczonych, ale w zaledwie dwa tygodnie spadł na 108. pozycję listy Billboard 200 tygodnika Billboard. Od krytyków otrzymał mieszane recenzje; Tom Moon z „Rolling Stone” o albumie: „inklinacje architekta-kujona w wykonaniu Noela są równoważone przez rozwydrzone i hedonistyczne warczenie jego brata Liama”. Według Aidina Vaziriego z magazynu „Vibe” „nowa płyta trzeszczy z gniewu, energii i buntu. Kawałki jak «The Hindu Times» i «Hung in a Bad Place» to trzy i pół minutowe eksplozje melodii i hałasu pokazujące wyszczekanych, jednobrewych braci w ich najlepszej, jadowitej formie”. Rob Mitchum z Pitchfork ocenia, że album jest w dużej mierze powieleniem poprzednich dzieł Oasis i innych artystów, jak The Allman Brothers, The Beatles czy Erica Claptona: „Heathen Chemistry znajduje czas by zwinąć riffy i sekwencje z poprzednich hitów Oasis”. Innego zdania jest magazyn NME, który ocenia album pozytywnie, zwracając uwagę przede wszystkim na „Stop Crying Your Heart Out”, przy którym „chce się rozwinąć czerwony dywan. Powrót dawno zaginionego humanizmu z «Don’t Look Back in Anger» to przypomnienie niesamowitego talentu Noela do pocieszenia słuchaczy wtedy, gdy tego najbardziej potrzebują”.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.The Velvet Underground – amerykańska grupa rockowa, będąca przedstawicielem awangardy rockowej i rocka eksperymentalnego.

  Z albumu pochodzą 4 single: „The Hindu Times”, „Stop Crying Your Heart Out”, „Little by Little/She Is Love” oraz napisany przez Liama „Songbird” – pierwszy singel Oasis nienapisany przez Noela. Płyta łączyła ze sobą eksperymenty dźwiękowe znane z poprzednich albumów, a z drugiej strony wykorzystywała podstawowe brzmienie rocka. Sesje nagraniowe Heathen Chemistry były zdecydowanie bardziej zbalansowane – prawie wszyscy członkowie, z wyjątkiem Alana White’a, byli autorami piosenek. W nagraniach wziął udział Johnny Marr jako wspierający gitarzysta, a przy kilku utworach również wspierał swoim wokalem.

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Tabloid (z ang. tabloid), bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika. Także specjalny format edycyjny (37-40 cm x 27-30 cm).

  Po wydaniu albumu Oasis rozpoczęli udaną trasę koncertową, która ponownie nie obyła się bez incydentów. Późnym latem 2002 roku, podczas gdy zespół koncertował w Stanach Zjednoczonych, Noel, Bell i keyboardzista Jay Darlington wzięli udział w wypadku samochodowym gdy przemieszczali się taksówką w Indianapolis. Chociaż żaden z nich nie doznał poważnych obrażeń, to kilka występów zostało odwołanych. W grudniu 2002 roku druga połowa niemieckiej części trasy koncertowej po Europie musiała zostać odwołana, ponieważ Liam, Alan White i trzy inne osoby towarzyszące zostały aresztowane po brutalnej bójce w jednym z monachijskich klubów. Wszyscy byli mocno pijani, a testy wykazały, że Liam zażywał kokainę. Stracił również dwa przednie zęby oraz kopnął funkcjonariusza policji w żebra. Wpłacona kaucja za trzech zatrzymanych członków zespołu wyniosła 250 tys. euro Przerwanie trasy spowodowane było koniecznością operacji wokalisty, którą przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Alan doznał niewielkich obrażeń głowy po uderzeniu popielniczką. Dwa lata później, decyzją niemieckiego sądu Liam został ukarany grzywną 40 tys. funtów. Trasa koncertowa zakończyła się w marcu 2003 roku.

  Hollywood Bowl - amfiteatr znajdujący się w Stanach Zjednocznych w Los Angeles w stanie Kalifornia. Używany przede wszystkim jako scena koncertowa. Widownia mieści 17 376 widzów. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest muszla koncertowa, za którą jest widoczny napis "Hollywood" umieszczony w górach Santa Monica.British Phonographic Industry (BPI; pol. Brytyjski Przemysł Fonograficzny) – brytyjska organizacja non-profit reprezentująca interesy przemysłu muzycznego. Powstała w 1973 roku, jej siedziba znajduje się w Londynie w Wielkiej Brytanii. Główne zadanie BPI to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego.

  Don’t Believe the Truth: 2004–06[ | edytuj kod]

  Pod koniec grudnia 2003 roku Liam poinformował opinię publiczną o rozpoczęciu nagrań szóstego albumu przy produkcji i bezpośrednim udziale członków Death in Vegas. Początkowo sesje odbywały się w Sawmills Studios w Kornwalii, gdzie powstał ich debiutancki album studyjny Definitely Maybe. Po trzech tygodniach nagrań Noel w wywiadzie dla Billboard poinformował o zakończeniu współpracy z Death in Vegas. „...Nie spodobało nam się nic, co nagraliśmy w ciągu tych trzech tygodni, a przez zobowiązania z Death In Vegas Richard Fearless i Tim Holmes nie mogli znaleźć więcej czasu dla tego projektu”, dodał. Obowiązki producenta albumu przejął Noel Gallagher.

  Irish Recorded Music Association – organizacja non-profit założona w 1997 roku, by kontrolować oraz zarządzać przemysłem muzycznym w Irlandii.Be Here Now – trzeci album studyjny zespołu Oasis, wydany w 1997 (zob. 1997 w muzyce). Be Here Now jest najszybciej sprzedającym się albumem w historii brytyjskiej muzyki. W pierwszym tygodniu od momentu wydania sprzedał się w liczbie niemal 700 tys. egzemplarzy, co jest absolutnym rekordem, do tej pory nie pobitym przez żadnego innego artystę.

  W styczniu 2004 zespół opuścił długoletni perkusista Alan White, który w tamtym czasie miał udział przy prawie wszystkich utworach Oasis. Zastąpił go Zak Starkey, dotychczasowy perkusista The Who i syn Ringo Starra. Mimo że Starkey brał udział w nagraniach i w trasach koncertowych, to oficjalnie nie został członkiem zespołu, który po raz pierwszy w swojej historii występował w czteroosobowym składzie. Pierwszy publiczny występ Starkey’ego odbył się w The Lighthouse w Poole. Kilka dni później Oasis drugi raz w swojej historii zostali gwiazdą wieczoru Glastonbury Festival. Występ zebrał negatywne recenzje, m.in. magazyn NME nazwał go „katastrofą” a BBC „bezbarwnym i nieciekawym”, głównie przez przeciętny wokal Liama i brak zgrania Starkey’ego z zespołem.

  Swindon – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Wiltshire, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Swindon, liczące 155 432 mieszkańców (2001).Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Po wielu zawirowaniach nagrania Don’t Believe the Truth odbyły się między październikiem a grudniem tego roku w Capitol Studios w Los Angeles. Obowiązki głównego producenta od Noela Gallaghera przejął Dave Sardy. W maju 2005 roku, po 3 latach i wielu nieudanych sesjach nagraniowych grupa wydała kolejny, już szósty, album studyjny, wypełniając tym samym kontrakt z Sony BMG. Podobnie jak Heathen Chemistry był to wspólny projekt wszystkich członków, a teksty nie były wyłącznie autorstwa Noela. Była to pierwsza od dekady płyta bez Alana White’a na perkusji, a zarazem debiutancka dla Starkey’ego. Krytycy i fani generalnie pozytywnie ocenili Don’t Believe the Truth; Christian Hoard z „Rolling Stone” pisze o nim, że „nie jest to comeback za jaki fani się modlili, ale jest to pierwszy od lat album Oasis, który nie jest bladą imitacją samych siebie”. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic ocenił go pozytywnie, określając go „pewnym siebie, muskularnym, uporządkowanym, mocnym i melodyjnym w takim stopniu, w jakim Oasis nie byli od czasu Morning Glory”, oraz że „brzmi jakby przypomnieli sobie to co kochają w rock & rollu i dlaczego tworzą muzykę”. Don’t Believe the Truth dał również dwa numery jeden na brytyjskiej liście singli: „Lyla” i „The Importance of Being Idle”, podczas gdy „Let There Be Love” uplasował się na miejscu 2. Oasis otrzymali dwie nagrody Q Awards: jedną People’s Choice Award oraz drugą dla najlepszego albumu za Don’t Believe the Truth. W ślad za poprzednimi pięcioma albumami Don’t Believe the Truth także znalazł się na 1. miejscu listy UK Albums Chart. Otrzymał potrójną platynę w Wielkiej Brytanii, podwójną platynę w Irlandii, złoto w Japonii i w Kanadzie.

  Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.Paul Weller (właśc. John William Weller) (ur. 25 maja 1958 w Sheerwater, w pobliżu Woking, w hrabstwie Surrey) - brytyjski muzyk, piosenkarz i autor tekstów.
  Oasis występujący w Shoreline Amphitheatre w Mountain View, wrzesień 2005

  W maju 2005 zespół w nowym składzie wyruszył w trasę koncertową po kilku kontynentach. Począwszy od występu w londyńskiej Astorii 10 maja 2005 a skończywszy na wyprzedanym koncercie w Meksyku 31 marca 2006, Oasis odwiedzili 26 krajów i byli gwiazdami wieczoru na 113 koncertach, występując łącznie przed ponad 3,2 mln fanami. Trasa zakończyła się bez większych incydentów i była jedną z najbardziej udanych zespołu w ostatniej dekadzie. W jej trakcie Oasis zagrali m.in. wyprzedane koncerty w nowojorskiej Madison Square Garden i Hollywood Bowl w Los Angeles. W trakcie trasy nakręcono film dokumentalny zatytułowany Lord Don’t Slow Me Down w reżyserii Baillie’ego Walsha, wydany w październiku 2007. Tę samą nazwę nosi jedyny utwór Oasis wydany wyłącznie w wersji cyfrowej – „Lord Don’t Slow Me Down”, który miał swoją premierę w październiku 2007. Na brytyjskiej liście przebojów zadebiutował na 10. miejscu.

  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.

  W 2006 Oasis wydali Stop the Clocks, album kompilacyjny z utworami wybranymi przez sam zespół. W Wielkiej Brytanii płyta uzyskała 5-krotną platynę. W lutym 2007 na gali Brit Awards zespół otrzymał nagrodę za wybitne zasługi dla brytyjskiej muzyki (ang. Outstanding Contribution to Music). Po jej wręczeniu Oasis zagrali kilka ze swoich najbardziej znanych utworów.

  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.Roadie (l. mn. roadies) – anglojęzyczne określenie osoby, która wyrusza razem z członkami zespołu muzycznego na trasy koncertowe, pełniąc wszelakie role związane z obsługą techniczną.

  Dig Out Your Soul: 2007–09[ | edytuj kod]

  Powrót popularności, który Oasis zawdzięcza sukcesowi Don’t Believe The Truth, miał swoje odzwierciedlenie w lutym 2008 w sondażu na 50 największych brytyjskich albumów ostatnich 50 lat, przeprowadzonym przez magazyn Q i HMV. Kolejno pierwsze i drugie miejsce zajęły Definitely Maybe i (What’s The Story) Morning Glory?. Dwa inne albumy Oasis również znalazły się na liście – Don’t Believe The Truth na miejscu czternastym, a Be Here Now, który swego czasu był mocno krytykowany, zajął 22. miejsce.

  The Smiths – brytyjski zespół rockowy, działający w latach 1982-1987. Grupa opierała się na duecie Morrissey – Johnny Marr i współpracowała z wytwórnią Rough Trade Records. Zespół sprzedał wiele albumów w Wielkiej Brytanii (mimo iż jedynie dwa nagrane przez nich single znalazły się na brytyjskiej liście dziesięciu najlepszych) i był jednym z czołowych przedstawicieli alternatywnego rocka, wywodzących się z brytyjskiej sceny lat osiemdziesiątych. Wywarł wpływ na rozwój gatunku indie, włączając w to tzw. brit pop i zespoły takie jak The Stone Roses, Gene, Radiohead, Blur, Suede, Oasis, The Libertines, Doves. Odnieśli sukces dzięki tekstom Morrisseya oraz muzyce Marra, która w Wielkiej Brytanii przyczyniła się do odrodzenia utworów opartych na gitarowych brzmieniach. W ciągu swojej pięcioletniej działalności zespół wydał cztery albumy studyjne, kilka kompilacji oraz wiele singli.Southend-on-Sea – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglii), leżące w południowo-wschodniej Anglii, 65 km od centrum Londynu w hrabstwie ceremonialnym Essex, nad estuarium Tamizy. Około 160 tys. mieszkańców.

  W 2007 Oasis nagrywali przez dwa miesiące – między lipcem a wrześniem – kończąc pracę nad dwoma nowymi utworami. W trakcie nagrań Zak Starkey został oficjalnym członkiem zespołu. Z powodu narodzin syna Noela Oasis zrobili sobie dwumiesięczną przerwę. Do studia wrócili 5 listopada 2007 a nagrania zakończyli w marcu 2008. Dwa miesiące po nagraniu siódmego albumu studyjnego Oasis zespół opuścił Starkey. Zastąpił go Chris Sharrock, który wcześniej występował i nagrywał z Robbiem Williamsem. W czerwcu 2008 Oasis ponownie podpisali kontrakt z Sony BMG na trzy kolejne albumy. Pierwszym singlem z nowej płyty był napisany przez Noela „The Shock of the Lightning”, który swoją premierę miał 29 września 2008. Dig Out Your Soul został wydany 6 października debiutując na najwyższym miejscu w Wielkiej Brytanii i piątym miejscu Billboard 200. Zespół rozpoczął trasę koncertową z planowanym zakończeniem we wrześniu 2009, z supportem m.in. Kasabian, The Enemy i Twisted Wheel. 7 września 2008 podczas występu na Virgin Festival w Toronto, jeden z widzów wdarł się na scenę i fizycznie zaatakował Noela. W wyniku ataku piosenkarz doznał złamania trzech żeber przez co grupa musiała odwołać kilka kolejnych występów.

  Robbie Williams, właściwie Robert Peter Williams (ur. 13 lutego 1974 w Stoke-on-Trent w środkowej Anglii) – brytyjski wokalista, członek zespołu Take That.Royal Festival Hall (z ang. Królewska Sala Festiwalowa) w Londynie to budynek przeznaczony muzyce, położony w Southbank Centre. Znajduje się na południowym brzegu Tamizy obok mostu Hungerford.
  Noel Gallagher grający na żywo w Centre Bell w Montrealu, 2008

  25 lutego 2009 Oasis otrzymali NME Award dla najlepszego brytyjskiego zespołu 2009 roku oraz dla najlepszego bloga za „Tales from the Middle of Nowhere” Noela Gallaghera. 4 czerwca 2009 Oasis grali pierwszy z trzech koncertów w Heaton Park w Manchesterze. Po dwukrotnym opuszczeniu sceny przez problemy techniczne z generatorem dźwięku i opóźnieniu koncertu o 40 minut, Noel Gallagher zakomunikował 70-tysięcznej publiczności, że koncert jest darmowy. Około 20 tysięcy osób zażądało zwrotu. Na swoim blogu muzyk nazwał ich „zuchwałymi”. „Wygląda na to, że 20 tysięcy z was poprosiło o swoje pieniądze z powrotem. 20 tysięcy! Czy naprawdę byliście tak rozczarowani? [...] Nie przypominam sobie, bym widział 20-tysięczną lukę w tłumie”, dodał wokalista. Dwa kolejne występy, 6 i 7 czerwca, odbyły się już bez żadnych problemów i z wieloma tysiącami fanów na widowni, mimo zmiennej pogody i problemów technicznych pierwszej nocy. Miesiąc po obietnicy zwrócenia pieniędzy fanom, zespół rozesłał czeki na łączną kwotę blisko miliona funtów. Każdy z około 20 tysięcy dokumentów był opatrzony w nietypowe logo „Oasis: Bank of Burnage”, oraz podpisy Noela i Liama. Rzeczniczka zespołu zasugerowała, że część fanów może nie zrealizować czeków ponieważ będą one miały dla nich wartość kolekcjonerską.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  Rozpad i następstwa: 2009–obecnie[ | edytuj kod]

  Liam Gallagher (l.) i Chris Sharrock (p.) podczas jednego z ostatnich koncertów Oasis na Stadium of Light w Sunderlandzie, czerwiec 2009

  W wyniku zapalenia krtani Liama Oasis byli zmuszeni odwołać planowany występ na V Festival w Chelmsford 29 sierpnia 2009. W 2011 roku Noel Gallagher za prawdziwą przyczynę odwołania koncertu podał kaca Liama oraz fakt, że młodszy z braci podczas trasy chciał reklamować swoją linię odzieżową Pretty Green. Liam pozwał starszego brata o zniesławienie domagając się publicznych przeprosin. „Prawda jest taka, że koncert został odwołany ponieważ miałem ostre zapalenie krtani. Noel był tego w pełni świadomy, bo taką diagnozę wystawił lekarz. Skłamał też mówiąc, że rozpad Oasis poprzedziła wielka kłótnia o to, że chciałem reklamować «Pretty Green» na koncertach. W rzeczywistości nigdy nie było między nami rozmowy na ten temat” – powiedział Liam. Noel ostatecznie przeprosił brata potwierdzając, że Liam miał zapalenie krtani i miał na to zaświadczenie lekarskie. Liam przyjął te przeprosiny i wycofał pozew sądowy. Napięcie między braćmi rosło, a kłótnia między nimi za kulisami sceny 28 sierpnia 2009 roku miała doprowadzić do rękoczynów (Liam rzekomo miał zamachnąć się gitarą trzymając ją jak topór).

  Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Menedżer zespołu odwołał koncert na festiwalu Rock en Seine, na minuty przed jego rozpoczęciem. „Grupa już nie istnieje. Nie zagrają dziś i odwołują resztę zaplanowanej trasy”, dodał. Dwie godziny później na stronie internetowej zespołu pojawiło się oświadczenie Noela: .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Z pewnym smutkiem, ale też wielką ulgą chcę wam powiedzieć, że dzisiaj opuściłem Oasis. Ludzie będą pisać i mówić to co będą chcieli, ale ja po prostu nie mogłem współpracować z Liamem ani dnia dłużej.

  Madison Square Garden (często nazywany MSG lub The Garden) — hala sportowo-widowiskowa w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się na Manhattanie (strefa Midtown Manhattan), między siódmą a ósmą aleją i 31. i 33. ulicą, przy stacji kolejowej Pennsylvania Station. Hala należy do spółki The Madison Square Garden Company, która jest również właścicielem dwóch manhattańskich teatrów, Radio City Music Hall i Beacon Theatre. Odbywają się tu mecze koszykówki, hokeja na lodzie, jak również walki bokserskie i liczne koncerty. Madison Square Garden użytkują New York Knicks (liga koszykarska NBA), New York Rangers (liga hokejowa NHL) i New York Liberty (liga koszykarska kobiet WNBA). Madison Square Garden został otwarty w 1968 roku jako pierwsza sportowa arena w Nowym Jorku, a obecnie jest jedną z najczęściej wynajmowanych hal na świecie.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Noel Gallagher

  Organizatorzy festiwalu zdecydowali się wypłacić 15 euro każdej osobie, która miała ważny bilet na dzień występu Oasis lub cały festiwal.

  6 lipca 2011 Noel udzielił wywiadu dla brytyjskiej radiostacji Absolute Radio. „Przyznaję, że to była pochopna decyzja. Może mogliśmy wszyscy odpocząć od siebie i zająć się czymś innym przez jakiś czas. W głowie wciąż mam wizję świętowania 20-lecia (What’s the Story) Morning Glory? w 2015 roku. Może udałoby się nam znowu zebrać razem, nagrać nowy album – i to byłaby najlepsza rzecz na świecie. Ale już za późno”, powiedział.

  The Black Crowes – amerykański zespół rockowy utworzony w 1989 roku w Atlancie przez braci Chrisa i Richa Robinsonów. Osadzony w tradycji rock and rolla i rhythm and bluesa amerykańskiego Południa.Heathen Chemistry Tour – szósta trasa koncertowa grupy muzycznej Oasis, w jej trakcie odbyło się osiemdziesiąt osiem koncertów.

  16 lutego 2010 roku za (What’s the Story) Morning Glory? Oasis zdobyli nagrodę za najlepszy album ostatnich 30 lat (ang. Best Album of the Last 30 Years) podczas Brit Awards 2010. W przemówieniu Liam podziękował Boneheadowi, McGuiganowi i Alanowi White’owi, ale nie wspomniał o swoim bracie Noelu. „Słuchajcie dzieciaki... największe zespoły na pieprzonym świecie są wieczne”, zakończył. Po przemowie rzucił mikrofon oraz statuetkę w widownię. 15 marca 2010 wokalista bronił swojego zachowania podczas ceremonii, mówiąc: „mam już dość tego, że wszystko kręci się wokół mnie i Noela [...] Przez dwa ostatnie miesiące prawie wszystko kręciło się wokół mnie i jego, więc pomyślałem, że słusznym będzie wspomnienie pozostałych chłopaków, którzy grali na albumie oraz najlepszych fanów na świecie,” oraz „myślałem, że przekazanie statuetki fanom będzie miłym gestem, ale najwyraźniej zostało to źle zinterpretowane, jak zwykle”.

  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  26 października 2016 miał premierę film dokumentalny Oasis: Supersonic przedstawiający historię Oasis od ich początków po szczyt popularności w lecie 1996. Za produkcję odpowiadał ten sam zespół, który stał za Amy, laureatem Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszego filmu dokumentalnego. Oasis: Supersonic zawiera nieznane wcześniej materiały archiwalne i wywiady z zespołem.

  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Amy – amerykańsko-brytyjski film dokumentalny z 2015 roku, przedstawiający życie i przedwczesną śmierć brytyjskiej piosenkarki, Amy Winehouse. Reżyserii biografii podjął się uznany dokumentalista, Asif Kapadia.

  Inspiracje[ | edytuj kod]

  Oasis czerpali przede wszystkim z The Beatles. Wpływ zespołu z Liverpoolu na muzyczny styl Oasis media określały „obsesją”. Ponadto bracia Gallagher i pozostali członkowie zespołu wskazywali na the Stone Roses, Bee Gees, T. Rex, Sex Pistols, Slade, Small Faces, the Who, Nirvanę, the Rolling Stones, the Stooges, the La’s, Jimiego Hendrixa, Neila Younga, Happy Mondays, the Hollies, Inspiral Carpets, Fleetwood Mac z czasów Petera Greena, the Kinks, the Jam, Pink Floyd, the Verve, Led Zeppelin, Davida Bowie, the Velvet Underground, oraz the Smiths, jako będącymi źródłem inspiracji dla grupy z Manchesteru.

  Entertainment Weekly (czasem skracany do EW) to amerykański magazyn wydawany przez główną filię medialną Time Inc. w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku.Hedonizm (gr. ἡδονή, hedone, "przyjemność", "rozkosz") – pogląd, doktryna, uznająca przyjemność, rozkosz za najwyższe dobro i cel życia, główny motyw ludzkiego postępowania. Unikanie cierpienia i bólu jest głównym warunkiem osiągnięcia szczęścia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Slade – angielski zespół rockowy, który zyskał sławę podczas ery glam rocka we wczesnych latach 70. Uznany przez British Hit Singles & Albums za najlepszy brytyjski zespół lat 70. na podstawie sprzedanych singli. Ich największe przeboje, jak większość materiału, napisali Noddy Holder i Jimmy Lea. Ich najbardziej znany utwór Merry Xmas Everybody rozszedł się w ponad milionowym nakładzie i uzyskał status złotej płyty. Oprócz muzyki zasłynęli także specyficznym wizerunkiem scenicznym i nieortograficznie pisanymi tytułami swoich piosenek, co miało zapewnić im rozpoznawalność.
  VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.
  Q – magazyn muzyczny publikowany od 1986 w języku angielskim. Według danych z czerwca 2007 średni nakład wynosi 130 179 egzemplarzy.
  New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Chelmsford jest miejscowością w hrabstwie Essex (Wielka Brytania). Znajduje się 42 km na północny wschód od Londynu, w przybliżeniu, w połowie drogi do Colchester. Położone jest niemalże w centrum hrabstwa i jest jego siedzibą, mimo iż nie jest ani największym, ani najstarszym miastem hrabstwa. Jest także siedzibą okręgu wyborczego Chelmsford, który pokrywa większy obszar niż miasto. Chelmsford jest siedzibą Diecezji Chelmsford i posiada najmniejszą katedrę w Wielkiej Brytanii. John Dee, tłumacz Euklidesa na język angielski, uczył się w szkole katedralnej w XVI wieku. Chelmsford jest także siedzibą części Anglia Polytechnic University i King Edward VI Grammar School.
  Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts, znany również jako Glastonbury lub Glasto to jeden z największych na świecie festiwali muzycznych odbywający się w angielskiej miejscowości Glastonbury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.139 sek.