• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oakland Athletics  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.

  Oakland Athletics – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.

  Historia[ | edytuj kod]

  Connie Mack – wieloletni menadżer Philadelphia Athletics.
  Municipal Stadium w Kansas w stanie Missouri.
  O.co Coliseum

  Klub powstał w 1901 w Filadelfii pod nazwą Philadelphia Athletics i przystąpił do rozgrywek nowo utworzonej American League, a jego menadżerem został Connie Mack, który pełnił tę funkcję do 1950 roku. W sezonie 1905 zespół po raz pierwszy zdobył mistrzostwo American League, jednak uległ w World Series New York Giants 1–4. Do 1908 klub rozgrywał swoje mecze na stadionie Columbia Park. W 1909 oddano do użytku nowy obiekt Shibe Park, wybudowany kosztem 450 tysięcy dolarów.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.

  W 1910, 1911 i 1913 Athletics zwyciężali w World Series, mając w składzie między innymi wewnątrzpolowych Stuffy'ego McInnisa, Eddiego Collinsa, Jacka Barry'ego i Home Run Bakera. Czwarte mistrzostwo zespół zdobył w 1929, po pokonaniu Chicago Cubs 4–1. Rok później Athletics zwyciężyli w World Series drugi raz z rzędu. W 1954 roku siedzibę klubu przeniesiono do Kansas City, gdzie występował przez 13 sezonów, ani razu nie uzyskując awansu do postseason.

  Cornelius McGillicuddy, Sr. (ur. 22 grudnia 1862, zm. 8 lutego 1956) – amerykański baseballista, który występował na pozycji łapacza, wieloletni menadżer i właściciel zespołu Philadelphia Athletics.O.co Coliseum – stadion wielofunkcyjny w Oakland w stanie Kalifornia, na którym odbywają się mecze baseballowe i futbolu amerykańskiego. Swoje mecze w roli gospodarza rozgrywają na nim zespoły Oakland Raiders (NFL) i Oakland Athletics (MLB). Arena MLB All-Star Game w 1987.

  17 kwietnia 1968 klub rozegrał pierwszy mecz w Oakland na stadionie Oakland Coliseum. W latach siedemdziesiątych XX wieku Athletics zwyciężali w World Series trzy razy z rzędu (1972–1974). W 1989 Athletics po raz ostatni uzyskali awans do World Series, gdzie przeciwnikiem był zespół San Francisco Giants. 17 października 1989 przed meczem numer trzy, w Oakland miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera, które spowodowało śmierć 67 osób. Początkowo planowano przenieść rozgrywki do innego miasta, jednak serię wznowiono dwanaście dni później w San Francisco; ostatecznie Athletics zwyciężyli 4–3.

  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

  W czerwcu 2013 pojawiły się plany przeniesienia siedziby klubu do San Jose.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  San José (wymowa: /ˌsæn hoʊˈzeɪ/; także San Jose; z hiszp. „Św. Józef”) – miasto w USA, w stanie Kalifornia, zlokalizowane na południowym krańcu zatoki San Francisco, w obrębie Doliny Krzemowej.
  Chicago Cubs – amerykańska drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League. Ma siedzibę w Chicago w stanie Illinois. Dwukrotny zwycięzca w World Series. Cubs są określani przez fanów i media jako The North Siders, ponieważ stadion Wrigley Field mieści się na północy miasta Chicago; inny przydomek zespołu to The Cubbies.
  Edward Trowbridge Collins, Sr. (ur. 2 maja 1887, zm. 25 marca 1951) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego przez 25 sezonów w Major League Baseball.
  Oakland – miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość założona w 1852 roku jest stolicą hrabstwa Alameda. Od północy graniczy z uniwersyteckim miastem Berkeley. Liczba mieszkańców miasta wynosi 390 724 (aglomeracja 2 392 557). Oakland jest ośrodkiem transportowym, przemysłowym oraz usługowym.
  San Francisco Giants – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, ma siedzibę w San Francisco w stanie Kalifornia. Siedmiokrotny zwycięzca w World Series.
  Trzęsienie ziemi Loma Prieta – potoczne określenie trzęsienia ziemi, które 17 października 1989 roku o godzinie 17:04 nawiedziło miasto Oakland w stanie Kalifornia w USA. Osiągnęło siłę 7,1 w skali Richtera. Zginęło w nim 63 osób. Większość z nich była uwięziona na wiadukcie San Francisco-Oakland Bay Bridge.
  Skala Richtera – skala logarytmiczna określająca wielkość trzęsienia ziemi na podstawie amplitudy drgań wstrząsów sejsmicznych, wprowadzona w 1935 roku przez amerykańskich geofizyków Charlesa F. Richtera i Beno Gutenberga. Obecnie używana wyłącznie przez dziennikarzy, z powodu przyzwyczajenia odbiorców i mass mediów. Współczesna sejsmologia do oceny wielkości wstrząsów sejsmicznych wykorzystuje magnitudę, skalibrowaną w taki sposób, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.