Oakland Athletics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oakland Athletics – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.

Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Historia[ | edytuj kod]

Connie Mack – wieloletni menadżer Philadelphia Athletics.
Municipal Stadium w Kansas w stanie Missouri.
O.co Coliseum

Klub powstał w 1901 w Filadelfii pod nazwą Philadelphia Athletics i przystąpił do rozgrywek nowo utworzonej American League, a jego menadżerem został Connie Mack, który pełnił tę funkcję do 1950 roku. W sezonie 1905 zespół po raz pierwszy zdobył mistrzostwo American League, jednak uległ w World Series New York Giants 1–4. Do 1908 klub rozgrywał swoje mecze na stadionie Columbia Park. W 1909 oddano do użytku nowy obiekt Shibe Park, wybudowany kosztem 450 tysięcy dolarów.

Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

W 1910, 1911 i 1913 Athletics zwyciężali w World Series, mając w składzie między innymi wewnątrzpolowych Stuffy'ego McInnisa, Eddiego Collinsa, Jacka Barry'ego i Home Run Bakera. Czwarte mistrzostwo zespół zdobył w 1929, po pokonaniu Chicago Cubs 4–1. Rok później Athletics zwyciężyli w World Series drugi raz z rzędu. W 1954 roku siedzibę klubu przeniesiono do Kansas City, gdzie występował przez 13 sezonów, ani razu nie uzyskując awansu do postseason.

Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

17 kwietnia 1968 klub rozegrał pierwszy mecz w Oakland na stadionie Oakland Coliseum. W latach siedemdziesiątych XX wieku Athletics zwyciężali w World Series trzy razy z rzędu (1972–1974). W 1989 Athletics po raz ostatni uzyskali awans do World Series, gdzie przeciwnikiem był zespół San Francisco Giants. 17 października 1989 przed meczem numer trzy, w Oakland miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera, które spowodowało śmierć 67 osób. Początkowo planowano przenieść rozgrywki do innego miasta, jednak serię wznowiono dwanaście dni później w San Francisco; ostatecznie Athletics zwyciężyli 4–3.

American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.Cornelius McGillicuddy, Sr. (ur. 22 grudnia 1862, zm. 8 lutego 1956) – amerykański baseballista, który występował na pozycji łapacza, wieloletni menadżer i właściciel zespołu Philadelphia Athletics.

W czerwcu 2013 pojawiły się plany przeniesienia siedziby klubu do San Jose.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
O.co Coliseum – stadion wielofunkcyjny w Oakland w stanie Kalifornia, na którym odbywają się mecze baseballowe i futbolu amerykańskiego. Swoje mecze w roli gospodarza rozgrywają na nim zespoły Oakland Raiders (NFL) i Oakland Athletics (MLB). Arena MLB All-Star Game w 1987.
Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
San José (wymowa: /ˌsæn hoʊˈzeɪ/; także San Jose; z hiszp. „Św. Józef”) – miasto w USA, w stanie Kalifornia, zlokalizowane na południowym krańcu zatoki San Francisco, w obrębie Doliny Krzemowej.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Reklama