• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oak Park - Illinois  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mary Elizabeth Mastrantonio (ur. 17 listopada 1958 w Lombard, Illinois, USA) – amerykańska aktorka i piosenkarka pochodzenia włoskiego. Nominowana do Oscara oraz nagrody Złotego Globu w 1987 za role w filmie Kolor pieniędzy.
  Dom zbudowany przez Franka Lloyda Wrighta w Oak Park

  Oak Park – przedmieście Chicago na prawach wioski (village) w hrabstwie Cook w Stanach Zjednoczonych, położone blisko centrum metropolii i połączone z nim systemem komunikacji publicznej. Według spisu (ang. census) z roku 2000 wioska liczyła 52 524 mieszkańców, ale według przypuszczalnych danych za rok 2003 50 824.

  Edgar Rice Burroughs (ur. 1 września 1875 w Chicago, zm. 19 marca 1950 w Los Angeles) – amerykański pisarz, twórca cykli książek o przygodach Tarzana wśród małp, Johna Cartera na Marsie i innych.Dan Castellaneta (ur. 29 października 1957 w Oak Park k. Chicago) – amerykański aktor pochodzenia włoskiego, specjalizujący się w podkładaniu głosów pod postaci filmowe. Najbardziej znany jako głos Homera Simpsona i wielu postaci pobocznych z serialu animowanego „Simpsonowie”. Za tę rolę trzykrotnie otrzymał nagrodę Emmy, w latach 1992, 1993 i 2004.

  Spis treści

 • 1 Znani mieszkańcy
 • 2 Historia
 • 3 Geografia
 • 4 Architektura
 • 5 Miejsca warte odwiedzenia
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Znani mieszkańcy[]

  W Oak Park urodzili się Carl Rogers i Ernest Hemingway oraz aktorki popularnego serialu "The Golden Girls" Edith Nash i Betty White. Swój dom miał w Oak Park architekt Frank Lloyd Wright, który wzniósł tu wiele budynków. Z Oak Park wywodzą się Ray Kroc (założyciel korporacji McDonald’s), aktorka Mary Elizabeth Mastrantonio, satyryk Kathy Griffin, aktorzy Thomas Lennon, Dan Castellaneta (głos Homera Simpsona ze słynnej kreskówki) i Johnny Galecki, antropolog James Rolff. Kiedyś mieszkali tu twórca Tarzana Edgar Rice Burroughs, raper Ludacris, mafiozo Sam Giancana, astronom Chad Truillo, pisarz Steven Levitt, filmowiec John Sturges i aktor znany jako odtwórca pierwszoplanowej postaci postaci z filmu "Dennis de Menace" - Mason Gamble. Ostatnie lata życia spędził tu też wybitny polski poeta Tymoteusz Karpowicz.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Hrabstwo Cook – drugie pod względem liczby ludności hrabstwo w Stanach Zjednoczonych (po hrabstwie Los Angeles w Kalifornii). W jego granicach znajduje się miasto Chicago i liczne przedmieścia wchodzące w skład metropolii chicagowskiej. Siedzibą władz hrabstwa jest Chicago, które obejmuje 54% całkowitej populacji hrabstwa, które z kolei obejmuje 43,8% całkowitej populacji stanu Illinois.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu.
  Frank Lloyd Wright (właśc. Frank Lincoln Wright, FLW, ur. 8 czerwca 1867 w Richland Center w stanie Wisconsin, zm. 9 kwietnia 1959 w Phoenix, stan Arizona, USA) – amerykański architekt modernistyczny, jeden z najważniejszych projektantów XX wieku.
  Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².
  Elgin miasto w stanie Illinois w USA założone w 1836 roku. Miasto znajduje się nad rzeką Fox River jest położone 65 km na zachód od Chicago. Elgin ma 95 tys. mieszkańców (spis ludności z 2000 roku), co plasuje to miasto na 8 pozycji w stanie.
  Carl Ransom Rogers (ur. 8 stycznia 1902 w Oak Park w stanie Illinois, zm. 4 lutego 1987 w La Jolla w Kalifornii) - amerykański psycholog i psychoterapeuta, jeden z głównych przedstawicieli psychologii humanistycznej, twórca psychoterapii zorientowanej na klienta oraz teorii organizmicznej.
  Jezioro Michigan (ang. Lake Michigan) – największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jedyne z nich leżące całkowicie na obszarze USA. Na północno-wschodnim krańcu łączy się ono z jeziorem Huron przez cieśninę Mackinac, mającą 8 km szerokości w najwęższym miejscu; hydrologicznie oba jeziora stanowią jeden zbiornik wodny.
  Frank Lloyd Wright Home and Studio, inaczej Oak Park House – dom i pracownia Franka Lloyda Wrighta. Obiekt budowany i rozbudowywany od roku 1889 w Oak Park, na przedmieściach Chicago.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.