• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • OS-9

  Przeczytaj także...
  Wielodostępność (z ang. multiuser) - cecha, umożliwiająca wielu użytkownikom pracę na jednym systemie w tym samym czasie.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  Asembler (z ang. assembler) – termin informatyczny związany z programowaniem i tworzeniem kodu maszynowego dla procesorów. W języku polskim oznacza on program tworzący kod maszynowy na podstawie kodu źródłowego (tzw. asemblacja) wykonanego w niskopoziomowym języku programowania bazującym na podstawowych operacjach procesora zwanym językiem asemblera, popularnie nazywanym również asemblerem. W tym artykule język programowania nazywany będzie językiem asemblera, a program tłumaczący – asemblerem.

  OS-9, OS9system operacyjny stworzony w roku 1980 przez firmę Microware na komputery oparte na procesorze Motorola 6809. System był następnie w roku 1983 zaimplementowany na komputerach z procesorami z rodziny Motorola 68000. W roku 1989 jądro systemu zostało przepisane z assemblera na język C (dla uzyskania lepszej przenośności) i system został zaimplementowany na procesorach Intel 80386 i PowerPC, początkowo pod nazwą OS-9000.

  Intel 80386 – 32-bitowy procesor opracowany przez firmę Intel, zaprezentowany w 1985 roku. Później odpowiedniki tego procesora produkowały również firmy AMD oraz Cyrix (VIA).Wielobieżność (ang. reentrant) – cecha jądra systemu operacyjnego, pozwalająca na jednoczesną pracę kilku procesów w trybie jądra.

  OS-9 jest systemem wielodostępnym (własność unikalna wśród komputerów opartych na mikroprocesorach 8-bitowych), optymalizowanym do zastosowań w systemach czasu rzeczywistego. Jądro systemu jest bardzo zwarte, w oryginalnej wersji na procesor 6809 miało 4 kB, zaś podsystem obsługi operacji wejścia/wyjścia jest wysoce modularny, ładowane są wyłącznie moduły niezbędne do obsługi obecnych w systemie urządzeń. Cały system może być umieszczony w pamięci ROM, dzięki czemu komputer z tym systemem nie wymaga zewnętrznej pamięci masowej do uruchomienia i załadowania systemu. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu modularności i kodu wielobieżnego system był w stanie funkcjonować nawet z bardzo niewielkich rozmiarów pamięcią operacyjną. Struktura systemu plików przypomina nieco znaną z systemu UNIX, ale każde fizyczne urządzenie jest korzeniem własnego drzewa katalogów.

  Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.

  Obecnie system OS-9 jest wciąż używany, przede wszystkim jako system wbudowany w rozmaitych urządzeniach. Jest też użytkowany przez hobbystów, wersje OS-9 zostały zaimplementowane m.in. na komputerach TRS-80 i Atari ST.

  Gdy w roku 1999 firma Apple wypuściła koleją wersję swego systemu operacyjnego, nazwaną MAC OS 9, Microware wniosła pozew o naruszenie jej znaku towarowego. Sąd uznał jednak, że prawdopodobieństwo pomylenia obydwu produktów jest niewielkie i oddalił pozew.

  OS-9 wykorzystywany jest w systemie sterowania ruchem w warszawskim metrze.

  Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępne bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor, a dawniej używano pamięci o dostępie cyklicznym.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona producenta na temat OS9 (ang.) (dostęp 2009.11.13) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.
  Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory – jest to pamięć trwała, przeznaczona do długotrwałego przechowywania dużych ilości danych. Pamięć masowa, w odróżnieniu od pamięci operacyjnej, nie adresuje pojedynczych bajtów oraz ma wydłużony czas dostępu.
  Metro w Warszawie – jedyny w Polsce system kolei podziemnej, składający się z dwóch linii: M1 i M2. Pierwszy odcinek linii M1 otwarto w 1995, a pierwszy odcinek linii M2 w 2015.
  System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.
  Tandy Radio Shack 80 (TRS-80) – wyprodukowany w 1977 roku pierwszy komputer domowy serii mikrokomputerów firmy Tandy Radio Shack.
  System wbudowany (ang. embedded system) – system komputerowy specjalnego przeznaczenia, który staje się integralną częścią obsługiwanego przez niego sprzętu komputerowego (hardware).
  Motorola 6809 to 8-bitowy mikroprocesor firmy Motorola wprowadzony na rynek w 1979. 6809 był technologicznie znaczniej bardziej zaawansowany niż jego poprzednik Motorola 6800 oraz późniejszy klon 6800 – MOS Technology 6502.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.