• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ORP Poznań

  Przeczytaj także...
  Okręty transportowo-minowe projektu 767 typu Lublin – polskie okręty desantowo-minowe, zbudowane w Stoczni Północnej w Gdańsku. Wszystkie okręty desantowe (przeklasyfikowane na transportowo-minowe) zostały zaprojektowane i zbudowane w Polsce.Mina morska to środek walki morskiej, przeznaczony do rażenia podwodnej części kadłuba okrętu lub statku. Składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w kulistym lub cylindrycznym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonego w urządzenia zapalające i zabezpieczające.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  ORP Poznań (824) – polski okręt transportowo-minowy typu Lublin.

  Banderę podniesiono na nim 8 marca 1991 roku. Okręt wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w Świnoujściu, należącym do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Okręt przeznaczony jest do transportu żołnierzy desantu ze sprzętem i pojazdami, stawiania min morskich (jednorazowo zabiera 130 min) oraz ewakuacji ludzi.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.SS Poznań – polski masowiec zbudowany w 1925 roku we francuskiej stoczni Chantiers Navais Francais Blainville w Caen. Bliźniaczymi statkami były SS Wilno, SS Kraków, SS Katowice oraz SS Toruń. Dorobiły się one przydomku twarde francuzy. W dniu 3 stycznia 1927 w Gdyni podniesiono bandery na tych 5 statkach.

  Okręt wchodził w skład zespołów podczas międzynarodowych ćwiczeń sojuszniczych takich jak Strong Resolve 2002, Blue Game 2003, Baltops 2004, Baltops 2005. Podczas ćwiczenia Anakonda 2006 okręt dowodził zespołami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Od 2003 roku okręt nosi Herb Miasta Poznań, nadany z okazji XIII rocznicy podniesienia Bandery Marynarki Wojennej. Matką Chrzestną okrętu jest artystka Maria Łbik.

  SS Poznan – statek handlowy o wyporności 8428 ton, zbudowany w 1913 jako jednostka pomocnicza dla US Navy pod nazwą Suwanee. Wycofany ze służby został w 1920 sprzedany Polsko-Amerykańskiemu Towarzystwu Żeglugi Morskiej, gdzie otrzymał nazwę SS Poznan. Statek pływał wówczas pod banderą USA, zaś jego załogę stanowili Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia. Po likwidacji Towarzystwa, w 1922 statek sprzedano Luckenbach SS Co. z Nowego Jorku, gdzie otrzymał nazwę SS Paul Luckenbach.Świnoujście (niem. Swinemünde) – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, w woj. zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem morskim, położone nad Świną i Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto zamieszkiwało 41 516 osób, co lokuje miasto na 5. pozycji w województwie pod względem ludności. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 8. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km² to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, przez co Świnoujście wyprzedza pod tym względem takie miasta jak: Bydgoszcz, Katowice, Lublin czy Rzeszów.

  Dane[]

 • ładunek: 9 pojazdów o masie 45 ton każdy
 • Galeria[]

 • ORP "Poznań" w macierzystym porce

 • ORP "Poznań" podczas wysadzania desantu

 • ORP "Poznań" w Świnoujściu

 • Zobacz też[]

 • Poznań
 • SMS "Posen"
 • SS "Poznan"
 • SS "Poznań"
 • Linki zewnętrzne[]

 • Nieoficjalna strona ORP "Poznań"
 • ORP "Poznań" na stronach Poznania
 • Okręty typu Lublin w Świnoujściu (Google Earth)
 • Stawiacz min – klasa okrętów, przeznaczonych specjalnie do stawiania min morskich (w odróżnieniu od okrętów innych klas, mogących stawiać miny jako pomocnicze zadanie). Obecnie praktycznie zanikła.SMS Posen – jeden z czterech pancerników typu Nassau, pierwszych drednotów zbudowanych dla Kaiserliche Marine. Stępkę okrętu położono w stoczni Germaniawerft w Kilonii 11 czerwca 1907, zwodowano go 13 grudnia 1908. Jednostka weszła do służby 31 maja 1910. Okręt był wyposażony w artylerię głównego kalibru składającą się z dwunastu dział kal. 280 mm znajdujących się w sześciu wieżach ułożonych w charakterystyczny heksagonalny sposób.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  8 Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu – polska flotylla okrętów obrony wybrzeża, wchodząca w skład Marynarki Wojennej. Zawiera zespoły okrętów obrony przeciwminowej (OPM) i transportowo - minowych oraz jednostki brzegowe: obrony przeciwlotniczej, wsparcia inżynieryjnego stacjonujące w zachodniej części Wybrzeża. Powstała w 1965 z Bazy Głównej Marynarki Wojennej, wcześniej Szczecińskiego Obszaru Nadmorskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.