• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • OPPA

  Przeczytaj także...
  Stan wojenny – jeden ze stanów nadzwyczajnych, polegający na przejęciu administracji przez wojsko. Stan wojenny może być wprowadzony przez rząd danego kraju w celu przywrócenia porządku publicznego w wypadku takich zdarzeń jak zamach stanu czy w celu zdławienia opozycji politycznej.Mirosław Andrzej Czyżykiewicz (ur. 1 marca 1961 w Gorlicach) – polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Konrad Materna (ur. 1 stycznia 1962 w Rzeszowie) – polski bard i kontestator lat 80., reżyser i aktor lalkarz, poeta, scenarzysta, kompozytor i aranżer, pedagog.
  Piotr Bakal - pomysłodawca OPPA

  OPPA (Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej) powstał w 1978 roku w Warszawie, w studenckim klubie "Hybrydy". Pomysłodawcą i dyrektorem czterech pierwszych imprez był Piotr Bakal. Pierwsza edycja przeglądu odbyła się pod nazwą Warszawski Przegląd Piosenki Autorskiej.

  Piotr Bukartyk (ur. 17 maja 1964 w Zielonej Górze) – autor i kompozytor piosenek, artysta kabaretowy, konferansjer. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wykonawca poezji śpiewanej, z zespołem Sekcja, a obecnie Szałbydałci wykonuje utwory w konwencji rockowej.Klub Hybrydy – jeden z najstarszych i najbardziej znanych klubów studenckich w Polsce. "Hybrydy" działają z przerwami od końca lat 50. XX w. Przez wiele lat klub pełnił rolę centrum kultury studenckiej i matecznika artystycznego, z którego wyrosło wielu literatów, muzyków, twórców teatralnych i filmowych.

  Na OPPA m.in. występowali: Andrzej Poniedzielski, Kuba Sienkiewicz, Piotr Bukartyk, Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Zwoźniak, Adam Andryszczyk, Konrad Materna, Tomasz Szwed.

  Od samego początku festiwal stał się jedną z najważniejszych imprez piosenkarskich w kraju, a laury tu zdobyte były dla wielu artystów prawdziwą nobilitacją.

  Stan wojenny na dwa i pół roku przerwał ciągłość organizowania OPPA. Przegląd wznowiony został w 1983 r. Na początku lat 90. impreza zaczęła podupadać, aż w roku 1992 odbyła się w "Hybrydach" po raz ostatni. Wskrzeszony w 1997 roku OPPA okazał się sukcesem artystycznym.

  Andrzej Poniedzielski (ur. 4 lipca 1954 w Iwaniskach) – poeta, autor tekstów piosenek, humorysta, twórca scenariuszy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Jakub Sienkiewicz, (ur. 24 listopada 1961 r. w Warszawie) – muzyk, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w latach 80. Z wykształcenia lekarz neurolog, od 1995 roku posiadający stopień doktora nauk medycznych, pracujący w swoim zawodzie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa OPPA
 • Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Tomasz Szwed, właściwie Tomasz Grzegorz Szwed-Stępkowski (ur. 1 stycznia 1952 (właściwie 26 grudnia 1951) w Pionkach) – jeden z najpopularniejszych w Polsce piosenkarzy country i folk.
  Piotr Bakal (ur. 5 czerwca 1955 w Warszawie) – polski poeta, kompozytor, piosenkarz, organizator koncertów i festiwali, tłumacz i dziennikarz.
  Jacek Zwoźniak (ur. 17 marca 1952 we Wrocławiu, zm. 18 czerwca 1989) – polski piosenkarz, artysta kabaretowy, bard studencki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.699 sek.