OGAE
Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 w Savonlinnie przez Jari-Pekka Koikkalainena. Do działań organizacji należy m.in. promocja krajowej muzyki popularnej na świecie, współpraca z innymi klubami i fanami konkursu, promocja Konkursu Piosenki Eurowizji i tworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami.
Obecnie organizacja składa się z 45 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004.
Od 2 lipca 2011 centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
Członkowie Stowarzyszenia mają pierwszeństwo w zakupie biletów na Konkursy Piosenki Eurowizji w tzw. „strefie fanów”.
Od 2007 członkowie OGAE przeprowadzają przed każdym konkursem nieoficjalne głosowanie mające wyłonić faworyta organizacji do wygrania Konkursu Piosenki Eurowizji. Organizacja organizuje również trzy nieoficjalne konkursy internetowe: Konkurs Piosenki (ang. OGAE Song Contest), Konkurs Drugiej Szansy (ang. OGAE Second Chance Contest) oraz Konkurs Teledysków (ang. OGAE Video Contest).
Plebiscyty OGAE[ | edytuj kod]
Faworyci OGAE[ | edytuj kod]
Od 2007 członkowie OGAE przeprowadzają przed każdym konkursem nieoficjalne głosowanie mające wyłonić faworyta organizacji do wygrania Konkursu Piosenki Eurowizji. Poszczególne kluby oddają swoje głosy na konkursowe piosneki przy użyciu tzw. „systemu eurowizyjnego” (1–7, 8, 10 i 12 punktów dla 10 najwyżej ocenionych utworów), przy czym nie mogą głosować na propozycję z własnego kraju.
Poniższa tabela uwzględnia zwycięzców poszczególnych edycji plebiscytu oraz wynik osiągnięty przez nich w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Legenda:
Brak awansu do finału Konkursu Piosenki Eurowizji
1. miejsce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji
2. miejsce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji
3. miejsce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji
| edytuj kod]
Konkurs Piosenki (OGAE Song Contest)[ | edytuj kod]
W plebiscycie mogą wziąć udział kluby, które zgłoszą oryginalną piosenkę, która została opublikowana w danym kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy i która jest śpiewana w jednym z języków ojczystych.
Poniższa tabela uwzględnia zwycięzców wszystkich edycji plebiscytu:
Konkurs Drugiej Szansy (OGAE Second Chance Contest)[ | edytuj kod]
W plebiscycie biorą udział piosenki, którym nie udało się wygrać krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji, ale zostały wyróżnione przez oddziały OGAE w różnych krajach. Na zwycięzcę głosują członkowie każdego klubu OGAE, który wystawił swoich kandydatów do Konkursu Drugiej Szansy. Pierwszy plebiscyt został zorganizowany w 1987.
Poniższa tabela uwzględnia zwycięzców wszystkich edycji plebiscytu:
Konkurs Wideo (OGAE Video Contest)[ | edytuj kod]
W Konkursie Piosenki mogą wziąć udział wszystkie kluby, które zgłoszą oryginalny teledysk muzyczny, który został opublikowany w ich kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ About us (ang.). W: OGAE International [on-line]. ogaeinternational.org. [dostęp 2018-01-14].
- Status OGAE Polska. eurowizja.org. [dostęp 2018-01-14].
- OGAE National Clubs (ang.). W: OGAE International [on-line]. ogaeinternational.org. [dostęp 2018-01-14].
- Who we are (ang.). W: OGAE Rest of the World [on-line]. ogaerotw.com. [dostęp 2018-01-14].
- Fans (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-01-14].
- OGAE Second Chance Contest (ang.). sechuk.com. [dostęp 2014-09-19].