• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ożarów Mazowiecki  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Województwo warszawskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998. Stolicą była Warszawa. Województwo graniczyło z województwami: ciechanowskim, ostrołęckim, siedleckim, radomskim, skierniewickim, płockim.Kazimierz Romuald Ansgary Kamiński (ur. 4 lutego 1877 w Warszawie, zm. 31 grudnia 1967 w Poznaniu) – polski przedsiębiorca, filantrop.

  Ożarów Mazowiecki (do 31 grudnia 1966 Ożarów-Franciszków) − miasto w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w aglomeracji warszawskiej, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ożarów Mazowiecki. Miasto położone jest na Równinie Łowicko-Błońskiej nad Kanałem Ożarowskim.

  W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego. 1 stycznia 2006 do Ożarowa Mazowieckiego została przeniesiona z Warszawy siedziba powiatu warszawskiego zachodniego.

  Ołtarzew – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki.Henryk Hoser (ur. 27 listopada 1942 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, pallotyn, misjonarz, lekarz, arcybiskup ad personam, biskup diecezjalny warszawsko-praski od 2008.

  Według danych z 31 grudnia 2014 r. miasto liczy 10 283 mieszkańców.

  Wieś królewska Ożarowo położona była w 1580 roku w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego.

  Spis treści

 • 1 Transport
 • 2 Demografia
 • 3 Historia
 • 4 Kultura
 • 5 Demografia
 • 6 Sport
 • 7 Wspólnoty wyznaniowe
 • 7.1 Kościół Rzymskokatolicki
 • 7.2 Świadkowie Jehowy
 • 8 Związani z Ożarowem
 • 9 Ciekawostki
 • 10 Linki zewnętrzne
 • 11 Przypisy
 • Transport[]

  Do Ożarowa Mazowieckiego można dojechać autobusami z Warszawy (pętla Cmentarz Wolski), liniami strefowymi (podmiejskimi) 713 (przez Mory), 743 (przez Macierzysz) i autobusami PKS Grodzisk Mazowiecki (kierunek Błonie i Sochaczew). Od 3 lutego 2012 do miasta dojeżdża także weekendowa linia nocna N52, o tej samej trasie, co autobus dzienny. OM ma także stację kolejową obsługiwaną przez Koleje Mazowieckie. Przebiega przez nią linia kolejowa nr 3 : Warszawa ZachodniaFrankfurt nad Odrą.

  Osadnictwo – całokształt działalności grup ludzkich wywołujący zmiany w środowisku geograficznym. Obejmuje ono proces zajmowania, podziału i użytkowania terenu wraz ze wszystkimi wytworami powstałymi w ramach tej działalności i służącymi jej. (według Z. Woźniaka) Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) – wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach, tj. przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenie na działalność w strefie przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego.

  W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:

  Ok. 12 km na północny wschód od miasta znajduje się prywatne, śmigłowcowe lądowisko Mościska K-EX.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Klimek (ur. 10 października 1903 we Lwowie, zm. 13 września 1939 w Umiastowie) – polski antropolog kulturowy, etnograf i wykładowca. Jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły antropologicznej.
  Ziemia warszawska – ziemia województwa mazowieckiego po włączeniu Księstwa Mazowieckiego do I Rzeczypospolitej w 1526 roku, wcześniej ziemia Księstwa Mazowieckiego. Stolicą ziemi była Warszawa.
  WB Electronics – polska, mieszcząca się w Ożarowie Mazowieckim prywatna firma w formie SA, działająca w branży zbrojeniowej, prowadząca prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki elektronicznej i oprogramowania, a także opracowująca i produkująca systemy specjalne, komputery i terminale o wzmocnionej konstrukcji, środki łączności telekomunikacji wojskowej , urządzenia do transmisji danych i integracji wyposażenia elektronicznego pojazdów dla różnych rodzajów wojsk. Firma zajmuje się tworzeniem rozwiązań w dziedzinie zautomatyzowanych systemów dowodzenia w technologiach informatycznych i łączności sieciowej, określane jako systemy C4IS, czyli Command, Control, Communication, Computer and Intelligence Systems.
  IV liga, grupa mazowiecka (północ) – jedna z dwóch na terenie województwa mazowieckiego IV lig, stanowiąca pośredni szczebel rozgrywkowy między III ligą, a klasą okręgową. Stanowi tzw. piąty poziom w rozgrywkach krajowych. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie systemem kołowym. Zwycięzcy grupy uzyskują awans do III ligi polskiej (grupa łódzko-mazowiecka), zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup klas okręgowych. Zarządzana jest przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.
  Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").
  Dulag 121 Pruszków (Durchgangslager 121 Pruszków) – niemiecki nazistowski obóz przejściowy, w którym gromadzono cywilną ludność Warszawy i okolicznych miejscowości, wypędzaną z domów w trakcie oraz po zakończeniu powstania warszawskiego.
  Benedykt Zientara (ur. 15 czerwca 1928 w Ołtarzewie, zm. 11 maja 1983 w Warszawie) – prof. dr hab., polski historyk, mediewista, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.