• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ośrodek narciarski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ski Portillo Chile lub Portillo – ośrodek narciarski w Chile. Położony jest około 160 km na północny wschód od stolicy kraju – Santiago, na wschód miasta Los Andes, w pobliżu granicy z Argentyną. Leży na wysokości 2210 m n.p.m. Znajdują się tu 23 trasy i 12 wyciągów.Val Gardena (niem. – Gröden; lad. – Gherdëina) to dolina w Dolomitach w północnych Włoszech. Znany i ceniony ośrodek narciarski, bardzo często gości Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, przeważnie w zjeździe i supergigancie na trasie Saslong.
  Liczba ośrodków narciarskich w poszczególnych krajach. Dane dotyczące poszczególnych krajów pochodzą z różnych lat. Liczba 46 dotycząca Polski jest nieaktualna: liczba dużych ośrodków narciarskich (dysponujących co najmniej wyciągiem krzesełkowym) w 2015 roku przekroczyła liczbę 70, patrz Lista ośrodków narciarskich w Polsce.
  El Colorado, Chile – jeden z najlepszych ośrodków na południowej półkuli
  Ośrodek w Perisher, Australia

  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.

  Crystal Mountain – amerykański ośrodek narciarski położony w stanie Waszyngton, w górach Górach Skalistych. Leży na wysokości od 1192 do 2137 m n.p.m. Najbliżej położoną miejscowością jest oddalone o 65 km na północ miasteczko Enumclaw. Ośrodek otwarty został w 1962 r. i znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Mount Rainier.Cervinia (fr. i fpr. Breuil) – włoski ośrodek narciarski położony w północno-zachodniej części Włoch, w regionie Dolina Aosty, w gminie Valtournenche. Leży w Alpach Pennińskich, na wysokości 2006 m. Nad ośrodkiem góruje jeden z charakterystycznych szczytów Alp – Matterhorn (wł. Monte Cervino), od którego ośrodek wziął swą nazwę.

  Spis treści

 • 1 Nazewnictwo
 • 2 Charakterystyka
 • 3 Model ekonomiczny
 • 3.1 Usługi
 • 3.2 Skipassy
 • 3.3 Typy ośrodków narciarskich
 • 3.4 Ewolucja ośrodków narciarskich
 • 3.5 Pozostałe wyposażenie
 • 4 Zagrożenia
 • 4.1 Zagrożenie ekologiczne
 • 4.2 Globalne ocieplenie
 • 5 Ośrodki narciarskie
 • 5.1 Znane stacje narciarskie
 • 5.2 Ośrodki narciarskie w Polsce
 • 5.3 Nietypowe ośrodki narciarskie
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Morioka (jap. 盛岡市, Morioka-shi) - miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Iwate, w północnej części wyspy Honsiu, nad rzeką Kitakami.Les Deux Alpes – francuski ośrodek narciarski położony w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère, w Alpach Delfinackich. Leży na wysokości od 1300 do 3520 m n.p.m. Najbliżej położoną miejscowością jest oddalone o 71 km na północny zachód Grenoble.

  Nazewnictwo[]

  W języku polskim pojęcie ośrodek narciarski ma podwójne znaczenie: jest używane na określenie miejscowości w górach (kurortu), w której istnieje infrastruktura umożliwiająca uprawianie narciarstwa, snowboardingu i innych sportów zimowych: trasy i wyciągi narciarskie, hotele, restauracje. Ośrodkiem narciarskim nazywana jest również konkretna stacja narciarska: często odosobniony, specjalnie wybudowany kompleks tras i wyciągów narciarskich, którym towarzyszą wypożyczalnie sprzętu, szkoły nauki jazdy na nartach lub snowboardzie, a często również hotele i inna infrastruktura. W Europie przez ośrodek narciarski najczęściej rozumie się wieś lub miasteczko, w pobliżu którego znajduje się jedna lub wiele stacji narciarskich. W Stanach Zjednoczonych, gdzie często tereny narciarskie są oddalone od miejsc zamieszkania, ośrodek narciarski (ski resort) i stacja narciarska (ski station) są synonimami.

  Vail – miejscowość w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Kolorado, leży na wysokości 2445 m n.p.m. i jest zamieszkana przez 4500 mieszkańców.Kolej krzesełkowa – rodzaj kolei linowej. Transportuje on turystów na krzesłach (kanapach). W odróżnieniu od wyciągów orczykowych i talerzykowych umożliwiają wwożenie nie tylko narciarzy, ale także pieszych, co umożliwia ich użytkowanie nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok. Dodatkowo ich konstrukcja umożliwia także transport turystów w dół stoku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyciąg bezpodporowy – wyciąg narciarski służący do wciągania narciarzy (rzadziej także snowboardzistów) do góry wzdłuż stoku. Spotyka się też określenia wyrwirączka lub wyrwiłapka.
  Berchtesgaden – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Berchtesgadener Land. Ośrodek turystyczny i sportów zimowych położony w Alpach Salzburskich. Liczba ludności wynosi 7,7 tys. (stan z 31 grudnia 2011).
  Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.
  Nakiska – ośrodek narciarski położony na stokach góry Mount Allan w południowo-zachodniej Kanadzie. Leży w prowincji Alberta, około 83 km na zachód od Calgary. Nazwa ośrodka podchodzi z języka Indian Kri i oznacza "Miejsce Spotkań". Nakiska posiada 64 trasy obsługiwane przez cztery wyciągi krzesełkowe i zajmuje powierzchnię około 3 km. Najdłuższa trasa liczy 3,3 km, od górnej stacji położonej na wysokości 2258 m do dolnej, położonej na wysokości 1479 m. Ośrodek jest własnością firmy Resorts of the Canadian Rockies, do której należą także między innymi ośrodki Mont-Sainte-Anne oraz Stoneham Mountain Resort.
  Contamines-Montjoie – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia.
  Levi – jeden z największych ośrodków narciarskich w Finlandii Laponia. Kurort jest umiejscowiony w mieście Kittilä na miejsce można się dostać za pomocą regionalnego portu lotniczego Kittilä i stacji kolejowej Kolari.
  Trzy Doliny (fr. Les Trois Vallées) – obszar narciarski znajdujący się w Parku Narodowym Vanoise w Sabaudii we Francji, obejmujący największa łączną długość tras narciarskich dostępnych bez zdejmowania nart na świecie. Znajduje się tam 335 tras (w tym 33 czarnych, 119 czerwonych, 135 niebieskich i 48 zielonych) o łącznej długości ponad 600 km oraz 183 wyciągi zdolne w ciągu godziny przetransportować 260 tys. ludzi. Różnica poziomów wynosi 2620 metrów. Dodatkowo istnieje około 120 km tras biegowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.252 sek.