• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach

  Przeczytaj także...
  Muzeum Tyflologiczne w Owińskach – muzeum położone we wsi Owińska (powiat poznański). Placówka działa w ramach tutejszego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych.Internat (łac. internus – wewnętrzny) – prowadzony przez szkołę zakład opiekuńczy dla młodzieży uczącej się poza miejscem zamieszkania.
  Owińska – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak, położona około 8 km na północ od granic Poznania, licząca 2251 mieszkańców (30.09.2010).

  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach - ośrodek dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami wzroku, umiejscowiony w Owińskach koło Poznania. W ośrodku znajduje się zespół szkół między innymi: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Zawodowa. Uczniowie mają możliwość zamieszkania w internacie, mieszczącym się w tym samym budynku.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Dysfunkcja – pojęcie wprowadzone do socjologii przez Roberta Mertona, określające zjawiska wpływające w sposób negatywny (pomniejszający) na modyfikację lub adaptację systemu społecznego. W wyniku oddziaływania dysfunkcji system ulega ciągłym napięciom i deformacjom, które z kolei przy pomocy funkcji są redukowane. Nieustanne oddziaływanie funkcji i dysfunkcji sprawia, że system nigdy nie pozostaje niezmieniony i ulega ciągłym przekształceniom.

  Historia[]

 • 1946 – powołana zostaje szkoła podstawowa dla dzieci niewidomych będąca początkiem utworzenia rok później Zakładu dla Niewidomych.
 • 1949 – w miejsce zlikwidowanych Zakładów powstaje Publiczna Średnia Szkoła dla Dzieci Niewidomych. Oprócz szczotkarstwa i wikliniarstwa realizowała również inne działy: 1951 – dziewiarstwo ręczne, 1954 – praca w metalu, 1955 – stroicielstwo instrumentów muzycznych, 1957 – obsługa centrali telefonicznej, 1994 – koszykarz-plecionkarz i tapicer, 2010 – ogrodnik.
 • 1991 – powstaje Liceum Ogólnokształcące dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej.
 • 2012 - otwarcie pierwszego w Europie Parku Orientacji Przestrzennej.
 • Park Orientacji Przestrzennej[]

  W ośrodku powstał pierwszy w Europie park dla niewidomych, dzięki któremu dzieci z dysfunkcjami wzroku uczą się samodzielnego poruszania w aglomeracji miejskiej. Park został oficjalnie otwarty 3 września 2012 roku i jest dostępny nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale też pełnosprawnych.

  Park Orientacji Przestrzennej (także: Ogród zmysłów) – obiekt o powierzchni ok. 2,5 ha zlokalizowany na terenie zabytkowego parku pocysterskiego, w którym m.in. zrekonstruowano aleją grabową. Jest częścią Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (gmina Czerwonak, powiat poznański). Zaprojektowany został w celu oswajania z przestrzenią miejską osób niepełnosprawnych, przede wszystkim uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W parku odbywają się nie tylko zajęcia dla dzieci niewidomych i niedowidzących, lecz obiekt jest też otwarty dla wszystkich zainteresowanych na zasadach określonych w regulaminie.

  Muzeum Tyflologiczne[]

  W muzeum prezentowana jest nim największa w Polsce kolekcja map tyflologicznych oraz kilkuset obiektów związanych z kulturą i edukacją niewidomych.

  Między innymi można zobaczyć najstarsze wydawane masowo tyflo mapy M. Kunza z Illzach – 1886, pierwszy Atlas Świata dla niewidomych z roku 1932, oraz dziesiątki przedstawień tyflokartograficznych wydawanych na całym świecie. Znajduje się tu także kolekcja map ściennych Polski, Europy oraz Świata. W muzeum można zapoznać się z pomocami dydaktycznymi z zakresu tyflokartografi i tyflografiki wydawanymi współcześnie zarówno w kraju jak i za granicą. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.