• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ołeh Hałkin

  Przeczytaj także...
  Jurij Manujłow (ros. Юрий Мануйлов, ur. 10 czerwca 1964 w Krasnodarze) – rosyjski kolarz szosowy reprezentujący też ZSRR, brązowy medalista mistrzostw świata.Aleksandr Nikołajewicz Markowniczenko (ros. Александр Николаевич Марковниченко, ur. 8 maja 1970) – ukraiński kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.
  62. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1989 odbyły się we francuskim mieście Chambéry, w dniach 26 - 27 sierpnia 1989 roku. Na mistrzostwach tych Joachim Halupczok wywalczył tytuł mistrza świata w wyścigu amatorów ze startu wspólnego, a polska drużyna w składzie: Zenon Jaskuła, Joachim Halupczok, Marek Leśniewski oraz Andrzej Sypytkowski zdobyła srebrny medal w drużynowej jeździe na czas.

  Ołeh Wołodymyrowycz Hałkin (ukr. Олег Володимирович Галкін, ur. 1 maja 1965 w Iszymie) – ukraiński kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Jewhen Zahrebelny (ukr. Євген Загребельний, ur. 10 sierpnia 1967) – ukraiński kolarz szosowy reprezentujący też ZSRR, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Ołeh Hałkin osiągnął w 1990 roku, kiedy wspólnie z Aleksandrem Markowniczenką, Rusłanem Zotowem i Igorem Patienką zdobył złoty medal w drużynowej jeździe na czas na mistrzostwach świata w Utsunomiya. W tej samej konkurencji reprezentacja Związku Radzieckiego w składzie: Jurij Manujłow, Wiktor Klimow, Jewhen Zahrebelny i Ołeh Hałkin zdobyła brązowy medal na rozgrywanych rok wcześniej mistrzostwach świata w Chambéry. W 1992 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie, gdzie wraz z kolegami zajął czwarte miejsce. Ponadto w 1989 roku był wicemistrzem Związku Radzieckiego.

  Igor Giennadjewicz Patienko (ros. Игорь Геннадьевич Патенко, ur. 25 maja 1969 w Tarazie) – białoruski kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.Wiktor Wiktorowycz Klimow (ukr. Віктор Вікторович Клімов, ur. 10 grudnia 1964 w Symferopolu) – ukraiński kolarz szosowy reprezentujący też ZSRR, trzykrotny medalista mistrzostw świata.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Przypisy

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.Iszym (ros. Ишим) — miasto w środkowo-południowej części Rosji, w obwodzie tiumeńskim. Położone jest na lewym brzegu rzeki Iszym, 120 km od granicy z Kazachstanem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.
  Rusłan Zotow (ros. Руслан Вячеславович Зотов) – radziecki kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.
  63. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1990 odbyły się w japońskim mieście Utsunomiya, w dniach 29 sierpnia - 2 września 1990 roku. Były to pierwsze w historii mistrzostwa odbywające się w Azji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.