• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nynorsk

  Przeczytaj także...
  Trøndelag – region w środkowej Norwegii składający się z dwóch okręgów: Nord-Trøndelag i Sør-Trøndelag. Głównym miastem jest Trondheim nad rzeką Nidelvą.Riksmål - jedna ze standardowych odmian norweskiego języka literackiego. Został opracowany przez językoznawcę Knuda Knudsena, który w połowie XIX wieku zajął się "norwegizacją" wspólnego języka duńsko-norweskiego (który de facto był językiem duńskim - Norwegia od 1397 do 1814 była w unii z Danią).
  Ivar Andreas Aasen [czyt. o:sen] (ur. 5 sierpnia 1813 w Ørsta, zm. 23 września 1896 w Oslo) – norweski nauczyciel, poeta i językoznawca.
  Geograficzny zasięg występowania odmian języka norweskiego

  Nynorsk (nowonorweski) – jeden z dwóch urzędowych standardów pisanego języka norweskiego. Drugim standardem jest znacznie bardziej popularny bokmål.

  Nynorsk wywodzi się ze standardu zwanego landsmålem (język krajowy), który został opracowany przez Ivara Aasena na podstawie gwar ludowych zachodniej części Norwegii (głównie Vestlandet, środkowej części Østlandet, Trøndelag i południowej części Nordland), jako według niego najbardziej reprezentatywnych dla prawdziwego (bez wpływów duńskich) języka norweskiego. Efektem badań tychże gwar były wydane przez Aasena książki opisujące "język kraju": Det norske Folkesprogs Grammatik (1848), Ordbog over det norske Folkesprog (1850) oraz Prøver af Landsmålet i Norge (1853).

  Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.Nordland – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z: regionem Troms od północy, Nord-Trøndelag od południa, z terytorium Szwecji - Norrbottens län od wschodu, Västerbottens län od południowego wschodu – oraz z Oceanem Atlantyckim (Morze Norweskie) od zachodu.

  Na podstawie Zarządzenia o równouprawnieniu landsmål został w roku 1885 uznany wraz z riksmålem za język urzędowy Norwegii. W 1929 roku został zmodyfikowany i nazwany nynorsk. Obecnie tego standardu języka używa 15-25% mieszkańców Norwegii.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Norweski konflikt językowy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Norweski konflikt językowy (norw. målstriden, språkstriden lub sprogstriden) – długotrwały i wciąż istniejący konflikt związany z występowaniem dwóch standardów literackich języka norweskiego: bokmål i nynorsk. Od XVI do roku 1814 językiem urzędowym na terenie Norwegii był duński, co wynikało bezpośrednio z duńskiego panowania na terytorium Norwegii. W rezultacie język norweski nie rozwijał się w sposób skoordynowany i stał się przedmiotem walki różnych frakcji domagających się wpływów własnych dialektów i odmian. Konflikty występowały w dziedzinie ortografii, standaryzacji, a także polityki, kultury i literatury.
  Østlandet (bokmål), Austlandet (nynorsk) – region geograficzny w południowo-wschodniej części Norwegii, obejmujący osiem okręgów: Akershus, Buskerud, Hedmark, Oppland, Oslo, Telemark, Vestfold oraz Østfold. Østlandet graniczy z norweskimi regionami: Sørlandet na południowym zachodzie, Vestlandet na zachodzie i Trøndelag na północy, oraz ze szwedzkimi regionami: Jämtland na północnym wschodzie, Dalarna i Värmland na wschodzie oraz Västra Götaland na południowym wschodzie. Zajmuje łączną powierzchnię 94 575 km² i liczy 2 593 085 mieszkańców (2015). Spośród 142 gmin wchodzących w skład regionu, 42 mają status miasta. Największe to Oslo, Bærum, Drammen, Fredrikstad i Asker.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.