• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nuuk Centrum

  Przeczytaj także...
  Nuuk Stadion – to wielofunkcyjny stadion w Nuuk, stolicy Grenlandii. Jest obecnie używany głównie dla meczów piłki nożnej. Swoje mecze rozgrywają na nim reprezentacja Grenlandii w piłce nożnej oraz drużyny piłkarskie A.T.A., B-67, Grønlands Seminarius Sportklub, Nagdlunguaq-48 i Nuuk Idraetslag. Stadion ma pojemność do 2 000 osób. Posiada żwirowe boisko.Nuussuaq – północna dzielnica Nuuk, stolicy Grenlandii. Na północny wschód od niej znajduje się port lotniczy. Między Nuussuaq a pozostałą częścią miasta kursują autobusy komunikacji miejskiej, obsługiwane przez Nuup Bussii.
  Kalaallit Nunaata Radioa (KNR) (ang. The Greenlandic Broadcasting Corporation) - grenlandzki, publiczny nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w stolicy Nuuk.

  Nuuk Centrum, Nuuk – południowa dzielnica Nuuk, stolicy Grenlandii. Znajduje się tutaj większość instytucji stolicy, m.in. Bank Grenlandii, radio i telewizja KNR, jak również Nuuk Stadion, centrum kultury Katuaq oraz centrum handlowe Nuuk Center.

  Nuuk (duń. Godthåb) – największe miasto i port Grenlandii, stolica duńskiego terytorium zależnego. Jest położone w południowo-zachodniej części wyspy, nad Cieśniną Davisa, ok. 240 km na południe od koła podbiegunowego.Katuaq – centrum kultury w Nuuk, stolicy Grenlandii. Jest usytuowane w dzielnicy Nuuk Centrum. Zostało oddane do użytku 15 lutego 1997 roku. Jest wykonane według projektu duńskich architektów z Aarhus: Schmidta Hammera oraz Lassena.

  Zobacz też[]

 • Blok P
 • Nuussuaq
 • Quassussuup Tungaa
 • Qinngorput
 • Przypisy

  1. Nuuk (duń.). Gmina Sermersooq (kopia zachowana w Archive.is). [dostęp 2013-09-21].
  2. Plan Nuuk Centrum (pol.). Google Maps. [dostęp 2013-09-21].
  Google Maps — serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi oraz udostępniający pokrewne im funkcje. Został stworzony w 2005 roku przez Google, jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników.Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.
  Dom (także: ośrodek, centrum) kultury – jednostka będąca centrum kulturalno-oświatowym danej okolicy: wsi, osiedla, miasta. W jej budynku mieszczą się lokale kulturalno-rozrywkowe typu: sale teatralno-kinowe, czytelnie, świetlice itp., w których można prowadzić pozaszkolną działalność i inicjatywy dydaktyczno-kulturalne dla młodzieży i dorosłych (warsztaty kulturalne, przedstawienia, zabawy, wystawy).
  Nuuk Center – centrum handlowe w stolicy Grenlandii – Nuuk. Znajduje się w sąsiedztwie centrum kulturalnego Katuaq, w dzielnicy Nuuk Centrum. Składa się z ponad 20 punktów handlowych i gastronomicznych oraz podziemnego parkingu, usytuowanych na powierzchni 25 000 m². Budowę obiektu przeprowadziła duńska firma MT Højgaard pod kierownictwem firmy Agerskov Consulting z Nuuk. Centrum zostało otwarte 27 lipca 2012 roku. Jego szacunkowy koszt budowy wyniósł 100 mln. USD.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Sermersooq - jedna z czterech gmin Grenlandii utworzona 1 stycznia 2009. Gmina położona jest w centralnej części wyspy. Populacja w styczniu 2010 roku wyniosła 21 232 osób. Jest jedną z dwóch gmin które są położone na obu wybrzeżach, jednak jest jedyną, gdzie istnieją regularne połączenia między nimi - Air Greenland łączy Port lotniczy Nuuk i Port lotniczy Kulusuk lotami przez cały rok.
  Qinngorput. Nuuk – wschodnia dzielnica Nuuk, stolicy Grenlandii, oddalona od centrum ok. 5 km. Między Qinngorput a pozostałą częścią miasta kursują autobusy komunikacji miejskiej, obsługiwane przez Nuup Bussii (linie nr.: 1, 1A, X1 oraz X3).
  Blok P – blok mieszkalny w Nuuk, największy obiekt mieszkaniowy stolicy Grenlandii. Miał długość około 200 metrów i składał się z 5 kondygnacji. Zamieszkiwał w nim około 1 procent całej populacji wyspy. Został wybudowany w roku 1965. W roku 2009 rząd Grenlandii podjął decyzję o rozbiórce bloku. W 2012 roku został wyburzony. Mieszkańców przesiedlono m.in do mieszkań w dzielnicy Qinngorput.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.