Nuuk Centrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nuuk Centrum, Nuuk – południowa dzielnica Nuuk, stolicy Grenlandii. Znajduje się tutaj większość instytucji stolicy, m.in. Bank Grenlandii, radio i telewizja KNR, jak również Nuuk Stadion, centrum kultury Katuaq oraz centrum handlowe Nuuk Center.

Kalaallit Nunaata Radioa (KNR) (ang. The Greenlandic Broadcasting Corporation) - grenlandzki, publiczny nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w stolicy Nuuk.Nuuk (duń. Godthåb) – największe miasto i port Grenlandii, stolica duńskiego terytorium zależnego. Jest położone w południowo-zachodniej części wyspy, nad Cieśniną Davisa, ok. 240 km na południe od koła podbiegunowego.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Blok P
 • Nuussuaq
 • Quassussuup Tungaa
 • Qinngorput
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nuuk (duń.). Gmina Sermersooq (kopia zachowana w Archive.is). [dostęp 2013-09-21].
  2. Plan Nuuk Centrum (pol.). Google Maps. [dostęp 2013-09-21].
  Katuaq – centrum kultury w Nuuk, stolicy Grenlandii. Jest usytuowane w dzielnicy Nuuk Centrum. Zostało oddane do użytku 15 lutego 1997 roku. Jest wykonane według projektu duńskich architektów z Aarhus: Schmidta Hammera oraz Lassena.Google Maps — serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi oraz udostępniający pokrewne im funkcje. Został stworzony w 2005 roku przez Google, jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników.
  Warto wiedzieć że... beta

  Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.
  Dom (także: ośrodek, centrum) kultury – jednostka będąca centrum kulturalno-oświatowym danej okolicy: wsi, osiedla, miasta. W jej budynku mieszczą się lokale kulturalno-rozrywkowe typu: sale teatralno-kinowe, czytelnie, świetlice itp., w których można prowadzić pozaszkolną działalność i inicjatywy dydaktyczno-kulturalne dla młodzieży i dorosłych (warsztaty kulturalne, przedstawienia, zabawy, wystawy).
  Nuuk Center – centrum handlowe w stolicy Grenlandii – Nuuk. Znajduje się w sąsiedztwie centrum kulturalnego Katuaq, w dzielnicy Nuuk Centrum. Składa się z ponad 20 punktów handlowych i gastronomicznych oraz podziemnego parkingu, usytuowanych na powierzchni 25 000 m². Budowę obiektu przeprowadziła duńska firma MT Højgaard pod kierownictwem firmy Agerskov Consulting z Nuuk. Centrum zostało otwarte 27 lipca 2012 roku. Jego szacunkowy koszt budowy wyniósł 100 mln. USD.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Sermersooq - jedna z czterech gmin Grenlandii utworzona 1 stycznia 2009. Gmina położona jest w centralnej części wyspy. Populacja w styczniu 2010 roku wyniosła 21 232 osób. Jest jedną z dwóch gmin które są położone na obu wybrzeżach, jednak jest jedyną, gdzie istnieją regularne połączenia między nimi - Air Greenland łączy Port lotniczy Nuuk i Port lotniczy Kulusuk lotami przez cały rok.
  Qinngorput. Nuuk – wschodnia dzielnica Nuuk, stolicy Grenlandii, oddalona od centrum ok. 5 km. Między Qinngorput a pozostałą częścią miasta kursują autobusy komunikacji miejskiej, obsługiwane przez Nuup Bussii (linie nr.: 1, 1A, X1 oraz X3).

  Reklama