• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nursułtan Nazarbajew  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Nursułtan Nazarbajew, Leonid Krawczuk, Borys Jelcyn i Stanisłau Szuszkiewicz. (1991)
  Nursułtan Nazarbajew, Władimir Putin, Ahmet Necdet Sezer i Atal Bihari Vajpayee. (2002)
  Nazarbajew i Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush. (2006)
  Nursułtan Nazarbajew i Luiz Inacio Lula da Silva. (2009)
  Nursułtan Nazarbajew i Lee Myung-bak. (2009)
  Prezydent Nursułtan Nazarbajew i Dmitrij Miedwiediew. (2011)
  Nursułtan Nazarbajew wraz z Barackiem Obamą i Dmitrijem Miedwiediewem podczas szczytu nuklearnego w Seulu. (2012)
  Prezydent Nursułtan Nazarbajew i Xi Jinping. (2013)
  Nursułtan Nazarbajew na szczycie Unia EuropejskaUkrainaUnia Celna w Mińsku. (2014)
  Nursułtan Nazarbajew i Barack Obama na szczycie nuklearnym w Hadze. (2014)
  Przydrożny billboard z Nazarbajewem
  Znaczek pocztowy z wizerunkiem Nursułtana Nazarbajewa
  Pomnik Nursułtana Nazarbajewa w Ankarze w Turcji

  Nursułtan Äbyszuły Nazarbajew, kaz. Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев, ros. Нурсултан Абишевич Назарбаев (ur. 6 lipca 1940 w Szamałganie koło Ałma-Aty) – kazachski polityk, pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Kazachskiej SRR od 22 czerwca 1989 do 14 grudnia 1991, prezydent Kazachskiej SRR od 24 kwietnia 1990 do 16 grudnia 1991, prezydent Kazachstanu od 16 grudnia 1991, przewodniczący partii Nur Otan od 4 lipca 2007.

  Parlament Kazachstanu (kaz. Қазақстан Парламенті, ros. Парламент Казахстана) - główny organ władzy ustawodawczej w Kazachstanie. Ma charakter bikameralny i składa się z Mażylisu oraz Senatu.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  W 2010 roku parlament nadał mu tytuł Jelbasy, co oznacza „lider nacji”.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Młodość i kariera w KPZR
 • 1.2 Prezydent Kazachstanu
 • 1.2.1 Pierwsza i druga kadencja (1991-2006)
 • 1.2.2 Trzecia i czwarta kadencja (2006-2015)
 • 1.2.2.1 Stanowisko wobec konfliktu na Ukrainie
 • 1.2.3 Piąta kadencja (od 2015)
 • 1.2.4 Ocena
 • 1.2.5 Wyniki w wyborach prezydenckich
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Odznaczenia
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Petro Ołeksijowicz Poroszenko, ukr. Петро Олексійович Порошенко (ur. 26 września 1965 w Bołgradie) – ukraiński polityk i przedsiębiorca (nazywany "królem czekolady"), z wykształcenia ekonomista. Minister spraw zagranicznych w latach 2009–2010, minister rozwoju gospodarczego i handlu w 2012.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łeonid Makarowycz Krawczuk, ukr. Леонід Макарович Кравчук (ur. 10 stycznia 1934 w Żytyniu Wielkim) – ukraiński polityk, prezydent Ukrainy w latach 1991–1994.
  Üszkongyr (kaz. Үшқоңыр; ros. Ушконыр, Uszkonyr; dawniej kaz. Шамалған, Szamałgan; ros. Шамалган, Szamałgan, Чемолган, Czemołgan) – wieś w południowo-wschodnim Kazachstanie, w obwodzie ałmackim, w rejonie Karasaj. W 2009 roku liczyła 13 616 mieszkańców.
  Żarmachan Ajtbajuły Tujakbaj (kaz. Жармахан Айтбайұлы Тұяқбай, ur. 22 listopada 1947 we wsi Nowostrojka w Obwodzie Szymkienckim) — prawnik, polityk kazachski.
  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE (ang. Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) – organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.
  Medal za Zagospodarowywanie Dziewiczych Ziem (ros. Медаль «За освоение целинных земель») – radziecki medal cywilny.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.108 sek.