• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nursery Cryme  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stairway to Heaven” – utwór brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin. Wydany został w 1971 roku na czwartym studyjnym albumie zespołu (Led Zeppelin IV).Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Nursery Cryme – trzeci album grupy Genesis wydany w roku 1971.

  Spis treści

 • 1 Zawartość
 • 2 Odbiór
 • 3 Utwory
 • 4 Twórcy
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne
 • 7 Bibliografia
 • Zawartość[]

  Tytuł tego albumu jest nieprzetłumaczalną grą słów nursery rhyme, które po angielsku oznaczają wierszyk (lub piosenkę) dla dzieci, zwykle czytany w czasie usypiania. Crime (w tytule w pisowni archaicznej) oznacza zbrodnię. Nursery Cryme to pierwszy album Genesis ze Steve'em Hackettem i Philem Collinsem w składzie, choć niektóre utwory na albumie, np. The Musical Box powstały, gdy zespół grał w czteroosobowym składzie, po odejściu gitarzysty Anta Phillipsa. Zmiana perkusisty i gitarzysty przyniosła znacznie ostrzejsze brzmienie w porównaniu z albumem Trespass i była zapowiedzią stylu, który został rozwinięty w następnych latach. Dynamiczna gra Hacketta jest bardzo charakterystyczna w utworach The Return of the Giant Hogweed i The Fountain of Salmacis, gdzie wprowadził on stworzoną przez siebie technikę oburęcznego tappingu. Gitary akustyczne, dominujące w poprzednim albumie słychać w balladach Harlequin i For Absent Friends, w tej drugiej głównym wokalistą jest po raz pierwszy Phil Collins. Instrumentarium grupy wzbogaciło się również o Melotron Mk.II, zakupiony od zespołu King Crimson, który w utworach Seven Stones i The Fountain of Salmacis naśladuje symfoniczne brzmienie instrumentów smyczkowych i dętych. Z kolei Mike Rutherford zaczął wykorzystywać pedały basowe Dewtron do swej gitary, co spotęgowało brzmienie sekcji rytmicznej.

  Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Anthony Phillips (ur. 23 grudnia 1951) – brytyjski gitarzysta i pianista rockowy grający artystycznego rocka. Grał z progresywną grupą Genesis, którą opuścił po nagraniu dwóch albumów, by poświęcić się karierze solowej wydając szereg studyjnych albumów i komponując muzykę filmową. Najciekawszym w jego katalogu jest seria albumów prezentujących wczesna nagrania studyjne Genesis i własne etiudy gitarowe i inne utwory.

  Płyta jest utrzymana w wiktoriańskim stylu, co do treści i obrazu - okładka albumu stworzona przez Paula Whiteheada ma XIX-wieczny charakter i przywołuje ducha szkoły w Charterhouse, gdzie wychowywali się członkowie zespołu. Teksty utworów są równie tajemnicze co mroczne, okraszone czarnym humorem, makabreską, motywami mitologicznymi, wyszydzające hipokryzję i purytanizm wiktoriańskiej Anglii, czy przywołujące wizję krwiożerczych roślin atakujących rodzaj ludzki.

  Tapping (ang. pukanie) – technika gry na instrumentach strunowych, rozpowszechniona głównie w grze na gitarze elektrycznej.Czarny humor - odmiana komizmu, polegająca na wydobywaniu efektów humorystycznych z zestawienia elementów grozy i absurdu, charakterystyczna dla nurtu nadrealizmu, teatru absurdu, a także różnych odmian groteski.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Harold the Barrel – utwór muzyczny brytyjskiej grupy rockowej Genesis zamieszczony na albumie Nursery Cryme wydanym w 1971.
  Epoka wiktoriańska – okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej. Królowa sprawowała rządy w latach 1837-1901. Był to jeden z najdłuższych nieprzerwanych okresów panowania jednego monarchy w nowożytnej historii. Wielka Brytania była wtedy u szczytu potęgi imperialnej, mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim "słońce nigdy nie zachodzi". Były to też czasy rewolucji przemysłowej.
  Steve Hackett (ur. 12 lutego 1950 w Londynie) – angielski gitarzysta rockowy i klasyczny, znany m.in. z występów z grupami Genesis i GTR oraz z kariery solowej. Jest starszym bratem flecisty Johna Hacketta.
  Gitara dwunastostrunowa - gitara, w której zamiast tradycyjnych sześciu występuje dwanaście strun (każda struna jest zdwojona). Wszystkie struny są strojone unisono, przy czym dwie najwyższe w interwale prymy, a pozostałe w interwale oktawy.
  Genesis – brytyjska grupa rockowa, przez krytyków uważana za jeden z fundamentów rocka. W pierwszym okresie swej aktywności reprezentowała nurt rocka progresywnego, później jej twórczość mieściła się w nurcie soft rocka. W pierwszym okresie, kończącym się około 1977 roku, Genesis wypracowała unikatowe, symfoniczne brzmienie połączone z poetyckimi, surrealistycznymi tekstami i teatralnym wykonaniem. W drugim okresie brzmienie grupy ewoluowało w kierunku muzyki łatwiejszej w odbiorze, z większym naciskiem na brzmienia typowe dla muzyki popowej, wyraźnie kontrastując z wcześniej wypracowanym, niepowtarzalnym stylem. Trzeba podkreślić, że zespół w swoje utwory nadal włącza długie partie instrumentalne, typowe dla muzyki progresywnej, czego praktycznie w muzyce pop się nie spotyka (przykładem mogą być utwory „Living Forever”, „Driving the last spike” czy „Fading lights” z płyty „We can’t dance”). Grupa została założona w 1967, a jej działalność została zawieszona w 1999 roku; zespół nie został oficjalnie rozwiązany. W listopadzie 2006 zespół ogłosił reaktywację (w koncertowym składzie Collins, Banks, Rutherford, Thompson i Stuermer) i postanowił wyruszyć w trasę Turn It On Again Tour.
  Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.