• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nunzio Gallo

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Canzonissima – program organizowany przez telewizję włoską RAI mający formę konkursu, który dawał możliwość wygranej zarówno artystom (glosowanie przy pomocy kart pocztowych) jak i publiczności, spośród której wygrywał posiadacz tej karty, która zawierała prawidłową kolejność piosenek konkursowych. Program Canzonissima, popularny w latach 60. był, obok Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, jednym z najważniejszych wyznaczników nowych trendów we włoskiej muzyce pop. Gromadził przed telewizorami miliony melomanów, wylansował nowe twarze włoskiej piosenki jak: Gianni Morandi (trzykrotny zwycięzca), Massimo Ranieri czy Iva Zanicchi.
  Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.

  Nunzio Gallo (ur. 28 marca 1928 w Neapolu, Włochy, zm. 22 lutego 2008 w Telese Terme, Włochy) – włoski piosenkarz i aktor, jeden z czołowych wykonawców pieśni neapolitańskich. Zwycięzca inauguracyjnego konkursu piosenkarskiego Canzonissima w sezonie 1956/1957 z piosenką „Mamma”, zwycięzca Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w 1957 roku z piosenką „Corde della mia chitarra” (śpiewaną w parze z Claudio Villą), reprezentant Włoch (z tą samą piosenką) podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (w 1957 roku. Zwycięzca Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej w 1958 roku z piosenką „Vurria” (śpiewaną w parze z Aurelio Fierro). Aktor filmowy.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

  Biografia i kariera artystyczna[ | edytuj kod]

  Lata 40. i 50.[ | edytuj kod]

  Nunzio Gallo rozpoczął karierę jako śpiewak operowy podczas studiów w Conservatorio di San Pietro a Majella di Napoli pod kierunkiem tenora Nunzio Bari i Mario Campanino. W 1945 roku zadebiutował w Teatro delle Palme w Neapolu. w 1948 roku zdobył drugie miejsce w konkursie muzyki popularnej i rozpoczął współpracę z RAI . W 1952 roku wziął udział w realizacji Traviaty Giuseppe Verdiego pod dyrekcją Carla Marii Giuliniego. W sezonie 1956/1957 wygrał pierwszą edycję konkursu Canzonissima z piosenką „Mamma”. W 1957 roku wziął udział w Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, który wygrał z piosenką „Corde della mia chitarra”, śpiewaną w parze z Claudio Villą); z tą samą piosenką wziął udział w Konkursu Piosenki Eurowizji (w 1957 roku zajmując szóste miejsce. W 1958 roku wygrał Festiwal Piosenki Neapolitańskiej z piosenką „Vurria”, śpiewaną w parze z Aurelio Fierro.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Festiwal Piosenki Neapolitańskiej (wł. Festival della Canzone Napoletana; w skrócie Festival di Napoli) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, poświęcony pieśni neapolitańskiej, organizowany w Neapolu w latach 1952–1970, kilkakrotnie wznawiany w latach późniejszych.

  Lata 60. i późniejsze[ | edytuj kod]

  W 1961 roku sprzedał milion płyt z piosenką „Sedici anni”. W 1962 roku ponownie wystąpił na Festiwalu w San Remo śpiewając parze z Rocco Montaną piosenkę „Inventiamo la vita”. W 1964 wystąpił na Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej prezentując piosenkę „Ammore mio”; uczestniczył w kolejnych edycjach tego festiwalu aż do ostatniej w 1970 roku ustanawiając rekord ilości występów – 15 razy na 18 edycji.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Do największych sukcesów Nunzio Gallo należą takie piosenki jak: „Anima nera”, „Inno del Napoli”, „Paisà”, „Rose e tu”, „L'ultimo pezzo di terra”, „Damme a mano”, „Solitudine”, „Serenatella e' maggio”, „Annamaria”, „Oilì Oilà”, „Taranteulluccia”, „A vucchella”. W połowie lat 70. artysta występował w Telediffusione Italia i innych lokalnych stacjach telewizyjnych Neapolu. W 1979 roku wystąpił w filmie Il mammasantissima w reżyserii Alfonso Brescii. W latach 90. uczestniczył w realizacji programów telewizyjnych (między innymi Viva Napoli). 23 września 2007 roku wkrótce po ostatnim swoim występie publicznym doznał ciężkiego krwotoku mózgowego, w następstwie którego znalazł się na oddziale intensywnej terapii w szpitalu San Giovanni Bosco w Neapolu. Zmarł w trakcie rehabilitacji 22 lutego 2008 roku w Telese Terme.

  Radiotelevisione Italiana, RAI (od 2000 stylizowane na Rai; do 1954 Radio Audizioni Italiane) – włoski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Rozpoczął działanie w 1954 roku. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Storiaradiotv.it: Nunzio Gallo (wł.). www.storiaradiotv.it. [dostęp 2014-06-04].
  2. Antonio Sciotti: Il Festival della Canzone Napoletana (wł.). www.hitparadeitalia.it. [dostęp 2014-06-04].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nunzio Gallo w bazie IMDb (ang.)
 • Dyskografia Nunzio Gallo na Discogs
 • Krwiak śródczaszkowy, krwiak wewnątrzczaszkowy – krwiak powstały w ograniczonej okolicy wnętrza czaszki. W zależności od lokalizacji wyróżnia się krwiaki: podokostnowe, nadtwardówkowe, podtwardówkowe i podpajęczynówkowe. Jest najcięższym następstwem urazu głowy. Wynaczynienie krwi może nastąpić w obrębie tkanki mózgowej i wtedy mamy do czynienia z krwiakiem śródmózgowym, którego objawy nie różnią się w zasadzie od stłuczenia mózgu, oprócz bardziej burzliwego przebiegu i większego zagrożenia powikłaniami.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Corde della mia chitarra – włoskojęzyczny singiel napisany przez Giuseppe Fiorelliego i Mario Ruccione, nagrany i wydany w 1957 roku oraz wykonywany przez Nunzio Gallo oraz Claudio Villę. Utwór w wykonaniu artystów wygrał 7. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo oraz reprezentował Włochy podczas 2. Konkursu Piosenki Eurowizji, na którym został wykonany przez Gallo.
  Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Carlo Maria Giulini (ur. 9 maja 1914 w Barletta, zm. 14 czerwca 2005 w Brescia) – dyrygent włoski; studia dyrygentury u B. Molinariego w Accademia di S. Cecilia w Rzymie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  2. Konkurs Piosenki Eurowizji 1957 odbył się 3 marca 1957 we Frankfurcie nad Menem. Podobnie jak rok wcześniej, festiwal emitowano głównie przez radio. Kilka stacji telewizyjnych postanowiło dodatkowo transmitować konkurs. Festiwal wygrała Holandia, którą reprezentowała Corry Brokken z utworem "Net Als Toen". Zdobyła w sumie 31 punktów.
  San Remo, włos. Sanremo (Sanremu w języku liguryjskim) – miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym, w zachodniej części Ligurii, w północno-zachodnich Włoszech. Została ona założona przez starożytnych Rzymian i jest najlepiej znanym ośrodkiem kulturalnym prowincji Imperia, a także najpowszechniejszym celem turystycznym włoskiej Riwiery. Miasto jest gospodarzem takich wydarzeń jak Festiwal Piosenki Włoskiej, wyścig kolarski Mediolan – San Remo czy podzielony na sekcje tańca, teatru i muzyki GEF Festival Mondiale di Creativita nella scuola (The World Festival of Creativity in Schools).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.805 sek.