• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nuncjatura Stolicy Apostolskiej w Polsce

  Przeczytaj także...
  Konwikt Teatynów w Warszawie – konwikt księży Teatynów, który istniał w Warszawie przy ul. Długiej do 1939 roku.Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej – polska misja dyplomatyczna przy Stolicy Apostolskiej mieszcząca się w Rzymie. Ambasador Rzeczypospolitej przy papieżu akredytowany jest również przy Zakonie Kawalerów Maltańskich.
  Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.
  Dawna siedziba Nuncjatury w domu parafialnym parafii św. Aleksandra przy ul. Książęcej 21 (1919–1924)

  Nuncjatura Stolicy Apostolskiej w Polsce (łac. Nuntiatura Apostolica in Polonia) – watykańska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy al. Szucha 12.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Nuncjatura jest jedną z form przedstawicielstwa dyplomatycznego.

  Siedziba[ | edytuj kod]

  Obecność nuncjuszy apostolskich w Polsce datuje się od 1555. Przed rozbiorami, tj. pod koniec istnienia I Rzeczypospolitej ostatni nuncjusz opuścił Polskę w 1796. Siedzibą nuncjuszy był m.in. klasztor ojców Teatynów przy ul. Długiej oraz pałac arcybiskupów gnieźnieńskich w Skierniewicach.

  Aleja Jana Chrystiana Szucha – ulica w Warszawie, nazwana dla upamiętnienia Jana Chrystiana Szucha, architekta projektującego od 1775 roku warszawskie założenia krajobrazowe i ogrody królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Stosunki dyplomatyczne nawiązano ponownie w 1919, od tego roku również na szczeblu ambasady. Siedzibą nuncjatury stała się plebania parafii św. Aleksandra przy ul. Książęcej 21 (1919–1924), a następnie została przeniesiona do zakupionego przez Episkopat Polski za sumę 70 tysięcy dolarów, od Maksymiliana i Tekli z Węgierków małżeństwa Jezierskich budynku przy al. Szucha 12 (1924–1939). Uroczysty akt oddania pałacu przy Al. Szucha 10 na rzecz Nuncjatury Apostolskiej miał miejsce 4 listopada 1924.

  Nuncjatura apostolska – siedziba przedstawicielstwa (ambasada) Stolicy Apostolskiej reprezentująca w osobie nuncjusza interesy tego podmiotu.Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej w Polsce (nuncjusze, internuncjusze i legaci apostolscy), duchowni katoliccy reprezentujący Watykan w Polsce, z reguły także rezydujący w Polsce. Stały urząd delegata apostolskiego ustanowiono w 1555.

  Szereg źródeł podaje inne adresy nuncjatury: przy ul. Książęcej 1 (1920), al. Szucha 1 (1925), al. Szucha 10 (1927-1928), ul. Książęcej 27 (1927).

  Od 1989 budynek w al. Szucha 12 (do 1992 al. I Armii WP 12) jest ponownie siedzibą nuncjatury.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej w Polsce
 • Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej
 • Pomnik Achillesa Rattiego w Warszawie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kontakt, Nuncjatura Apostolska w Polsce, 27 lipca 2016 [dostęp 2019-03-11] (pol.).
  2. Kronika religijna. U nas. Oddanie domu przy Al. Szucha Nr 10 na Nuncjaturę Apostolską. „Rycerz Niepokalanej”. Nr 1, s. 21, 1925. 
  3. Księga Adresowa Warszawa, Warszawska Drukarnia Wydawnicza 1920, s. 11.
  4. Informator Adresowo-Telefoniczny m.st. Warszawy, Księgarnia F. Hoesicka Warszawa 1925, s. 115.
  5. Kalendarz Nauczycielski na rok 1927, Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych Warszawa 1927, s. 86.
  6. Dziesięciolecie Polski Odrodzonej 1918-1928, IKC Kraków 1928

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Edward Józef Pałyga: Warszawski korpus dyplomatyczny w okresie międzywojennym, [w:] Warszawa II Rzeczypospolitej 1918–1939, PWN, Warszawa 1973
 • Stosunki dyplomatyczne Polski. Informator. Tom I. Europa 1918-2006, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Archiwum/Wydawnictwo Askon, Warszawa 2007, s. 584, ​ISBN 978-83-7452-019-5
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Z dziejów Nuncjatury Apostolskiej w Polsce
 • Nuncjatura pod pinaklem – dom dwóch papieży
 • Siedziba Nuncjatury na portalu warszawa1939.pl
 • Siedziba Nuncjatury w plebanii parafii św. Aleksandra przy ul. Książęcej
 • Hasło na temat nuncjuszy w Encyklopedii Staropolskiej
 • hasło nt Nuncjatury (ang.). [dostęp 5 sierpnia 2011].
 • hasło nt Nuncjatury (ang.). [dostęp 7 sierpnia 2016].
 • Parafia Świętego Aleksandra w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (Dekanat śródmiejski). Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych.Pomnik Achillesa Rattiego w Warszawie lub Pomnik Piusa XI w Warszawie – monument znajdujący się na terenie Nuncjatury Stolicy Apostolskiej w Polsce przy Alei Jana Chrystiana Szucha na warszawskim Śródmieściu. Pomnik odsłonięto 6 czerwca 2019.
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.751 sek.