• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Numb - singel Linkin Park

  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Numb – utwór nu metalowy amerykańskiego zespołu rockowego Linkin Park. Utwór wydany został na singlu, który jest ostatnią piosenką na wydanym w 2003 roku albumie formacji – Meteora.

  Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.David Michael Farrell "Phoenix" (ur. 8 lutego 1977 w Plymouth, Massachusetts) – amerykański basista rockowy, członek zespołu Linkin Park.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

 • CD (Australia)
  1. „Numb”
  2. „From The Inside” (na żywo)
  3. „Easier To Run” (na żywo)

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Teledysk do piosenki został nakręcony w Pradze i Los Angeles. Reżyserem filmu jest Joe Hahn. W 2004 roku teledysk do „Numb” wygrał MuchMusic Video Award w kategorii „People’s Choice: Favourite International Group”, ceremonii rozdania nagród realizowanej przez kanadyjską telewizję MuchMusic.

  Rob Bourdon (ur. 20 stycznia 1979 w Calabasas w Kalifornii), amerykański muzyk, perkusista w zespole Linkin Park. Obecnie mieszka w Los Angeles (Kalifornia). Jest jedynakiem, ma dziewczynę o imieniu Susan. Jest wyznawcą judaizmu. W zespole nie ma żadnego pseudonimu.Nu metal – gatunek muzyczny powstały na początku lat 90 XX wieku. Termin został wymyślony przez Jonathana Davisa w celu określenia gatunku muzyki granej przez zespół KoЯn. Gatunek ten jest pochodną takich stylów jak grunge, metal alternatywny, funk, thrash metal, groove metal oraz industrial metal.

  Twórcy[ | edytuj kod]

 • Chester Bennington – wokale główne
 • Mike Shinodasampler, wokale, pianino
 • Brad Delsongitara
 • Dave „Phoenix” Farrellgitara basowa
 • Joe Hahnturntablizm, samplery, programowanie
 • Rob Bourdonperkusja
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Numb/Encore” – mashup utworów „Numb” i „Encore” amerykańskiego rapera Jaya-Z
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mark Beaumont: Jay Z: The King of America. Londyn: Omnibus Press, 2012. ISBN 978-0-85712-792-1. [dostęp 2014-08-25].
  2. Linkin Park – Numb (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-08-24].
  3. Numb by Linkin Park (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-08-24].
  4. Linkin Park – Numb (AUS) (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-08-24].
  5. Jon Wiederhorn: In The End, Linkin Park’s Joseph Hahn Wants To Be A Filmmaker (ang.). mtv.com, 2003-08-08. [dostęp 2014-08-24].
  6. Awards & Nominations (ang.). lpleaks.com. [dostęp 2014-08-25].
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Warto wiedzieć że... beta

  Sampler - klawiszowy instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, odgrywający wcześniej nagrane próbki dźwięków (ang. samples) instrumentów akustycznych, innych dźwięków muzycznych lub niemuzycznych dźwięków wykorzystywanych w muzyce. Używany w samplingu.
  Chester Charles Bennington (ur. 20 marca 1976 w Phoenix) - wokalista zespołów Linkin Park, Dead by Sunrise i Stone Temple Pilots .
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Joseph Hahn nazywany inaczej Mr. Hahn (ur. 15 marca 1977 w Dallas) – DJ z nu metalowej grupy Linkin Park, z pochodzenia Koreańczyk.
  "Meteora" – drugi studyjny album kalifornijskiej grupy nu metalowej Linkin Park. Wydany w 2003 roku album sprzedał się w nakładzie 8 102 000 egzemplarzy, wynosząc zespół na szczyty list przebojów. Nazwa płyty pochodzi od masywu górskiego o nazwie Meteory.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.