• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nukuoro

  Przeczytaj także...
  Mikronezja, Sfederowane Stany Mikronezji (Micronesia) – państwo na Oceanie Spokojnym obejmujące większą część wysp Mikronezji, często używana jest dla tego kraju nazwa Federacja Mikronezji, lecz jest ona błędna.Język tokelau (także: język tokelauański) - język z rodziny polinezyjskiej, używany przez lud Tokelau - rdzenną ludność archipelagu Tokelau (nowozelandzkie terytorium zależne Tokelau wraz z przyległą wyspą Swains w Samoa Amerykańskim). Blisko spokrewniony z językiem samoańskim. W Tokelau posiada status języka urzędowego (wraz z językiem angielskim).
  Tokelau – terytorium zależne Nowej Zelandii, położony na trzech atolach koralowych, należących do archipelagu Wysp Tokelau.

  Nukuoro – atol położony w Mikronezji.

  Wyspa wchodzi w skład stanu Pohnpei. Nukuoro zamieszkuje 372 mieszkańców (2007), jednak kilkaset Nukuorańczyków zamieszkuje Pohnpei. Całkowita powierzchnia, wliczając lagunę to 40 km, w tym 1,7 km powierzchni lądowej, która jest podzielona na ponad 40 wysepek położonych na północnej, wschodniej i południowej stronie laguny. Największą wyspą atolu jest wyspa Nukuoro, na której mieszka najwięcej osób i gdzie znajduje się stolica regionu.

  Pohnpei (dawniej zwane Ponape; ang. Pohnpei State) jest największym z czterech stanów wchodzących w skład Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od zachodu graniczy ze stanem Chuuk, a od wschodu ze stanem Kosrae. Powierzchnia stanu to 372,2 km². Pod względem administracyjnym, stan dzieli się na 12 municypiów (gmin).

  Laguna ma 6 km w obwodzie. Do głównych zajęć na wyspie należą rybołówstwo i rolnictwo. Obecnym projektem realizowanym na wyspie jest zakładanie farm ostryg dających czarne perły. Farmy okazały się sukcesem i przynoszą dodatkowy dochód mieszkańcom. Wyspa jest miejscem odległym i trudno dostępnym. Nie posiada pasa startowego, a łodzie pasażerskie przypływają nieregularnie, jedynie raz na kilka miesięcy. Na wyspę nie przybywają turyści, oprócz okazyjnych wizyt żeglujących jachtów. Znajduje się tam szkoła w której są cztery pomieszczenia klasowe. Dzieci powyżej 14 roku życia muszą podróżować do Pohnpei, aby pobierać dalszą naukę.

  Społeczność[ | edytuj kod]

  Mieszkańcy używają języka nukuoro, który jest ściśle powiązany z językiem kapingamarangi i jest polinezyjskim dialektem powiązanym z językiem tokelau. Nukuoro i kapingamarangi są językami z kultur leżących poza tzw. Trójkątem Polinezyjskim. Lokalni mieszkańcy twierdzą, że pierwsi ludzie, którzy zamieszkali na wyspie w XVIII w. pochodzili z Tokelau na południowym Pacyfiku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Matagi Tokelau, History and Traditions of Tokelau, USP Suva s. 82-83  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.