• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nueva Esparta

  Przeczytaj także...
  Cubagua – wyspa na Morzu Karaibskim, należąca do Wenezueli, wraz z wyspami Coche i Margarita wchodzi w skład stanu Nueva Esparta.Margarita (hiszp. Isla Margarita) – wyspa na Karaibach, należy do Wenezueli, główna wyspa stanu Nueva Esparta. Zajmuje powierzchnię 1020 km², a zamieszkuje ją ok. 420 tys. mieszkańców. Główne miasta: La Asunción, Porlamar i Pampatar.
  La Asunción – miasto w Wenezueli, stolica stanu Nueva Esparta i siedziba władz tego stanu. Leży na wyspie Margarita, nad Morzem Karaibskim.

  Nueva Esparta (hiszp. Estado Nueva Esparta) to jeden z 23 stanów Wenezueli. Obejmuje wyspę Margarita i pobliskie mniejsze wyspy (Coche, Cubagua) i wysepki.

  Stolicą stanu jest miasto La Asunción.

  Nueva Esparta ma powierzchnię 1150 km² (w 1975 było to 11,2 tys. km²), w 2011 roku stan zamieszkiwało 491 630 osób. Dla porównania, w 1970 było ich 91,1 tys.

  W stanie Nueva Esparta uprawiana jest głównie trzcina cukrowa i bawełna. Występuje rybołówstwo i połów pereł. Przemysł spożywczy, bawełniany, rzemieślniczy. Wydobywany jest magnezyt. Region turystyczny.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Perły – wytwory małży (głównie perłopławów z rodzajów Pteria i Pinctada), rzadko ślimaków. Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli (masa perłowa), której głównymi składnikami są węglan wapnia (w postaci aragonitu) i rogowata substancja białkowa (konchiolina), która spaja mikrokryształy skupione koncentrycznie wokół jądra. Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli.

  Gminy i ich siedziby[ | edytuj kod]

  1. Antolín del Campo (Plaza Paraguachi)
  2. Arismendi (La Asunción)
  3. Díaz (San Juan Bautista)
  4. García (El Valle del Espíritu Santo)
  5. Gómez (Santa Ana)
  6. Maneiro (Pampatar)
  7. Marcano (Juan Griego)
  8. Mariño (Porlamar)
  9. Península de Macanao (Boca del Río)
  10. Tubores (Punta de Piedras)
  11. Villalba (San Pedro de Coche)
  Mapa stanu Nueva Esparta

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Censo 2011. Instituto Nacional de Estadística. [dostęp 27 września 2014].
  2. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G-M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 318.
  Boca del Río – miasto we wschodnim Meksyku, we wschodniej części stanu Veracruz, na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. W 2005 roku liczyło około 140 tys. mieszkańców. Nazwa “Boca del Río” oznacza “usta rzeki” hiszp. i odnosi się do uchodzącej do Zatoki Meksykańskiej rzeki Jamapa. Pre-hiszpańska nazwa miejsca to "Tlapaquitan" co znaczyło "podzielony ląd". W mieście znajdują się dwa muzea poświęcone Agustín Lara.Bawełna, bawełnica (Gossypium L.) – rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący około 40 gatunków. W stanie dzikim występują na słabo nawodnionych obszarach wszystkich kontynentów, poza Australią i Antarktydą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum L.) – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Zwyczajowo nazywana jest trzciną cukrową, mimo że z biologicznego punktu widzenia jest to nazwa nieprawidłowa, roślina nie należy bowiem do rodzaju trzcina, lecz rodzaju cukrowiec. Prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Uprawiana jest wszędzie w strefie tropikalnej.
  Coche – wyspa na Morzu Karaibskim, należy do Wenezueli, wchodzi w skład stanu Nueva Esparta. Położona w cieśninie między wyspą Margarita a kontynentem. Zajmuje powierzchnię 55 km², a zamieszkuje ją 8200 mieszkańców (1999).
  Magnezyt – minerał z gromady węglanów. Nazwa nawiązuje do składu chemicznego, w którym główną rolę odgrywa magnez. Minerał pospolity i szeroko rozpowszechniony.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.