• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nuenen

  Przeczytaj także...
  Kompania braci (tytuł oryginalny Band of Brothers) – serial telewizyjny składający się z 10 części, którego producentami są Steven Spielberg i Tom Hanks. Ukazuje historię słynnej Kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych w trakcie działań podczas II wojny światowej, począwszy od szkolenia poprzedzającego desant w Normandii aż do upadku Trzeciej Rzeszy. Serial został oparty na książce Stephena Ambrose’a pod tym samym tytułem. Sylwetki bohaterów serialu są wzorowane na żołnierzach Kompanii E, niektórzy z nich na początku każdego odcinka wspominają swoje przeżycia na wojnie. W USA serial po raz pierwszy został wyemitowany w 2001 w telewizji HBO, a później również w The History Channel. W Polsce Kompania Braci emitowana była przez telewizje HBO, TVN, TVN Siedem oraz Universal Channel.Nuenen, Gerwen en Nederwetten - gmina leżąca w prowincji Brabancja Północna w Holandii. W 2014 roku zamieszkiwało ją 22 596 mieszkańców. Stolicą gminy jest miejscowość Nuenen, w której skupia się większość mieszkańców gminy. Pozostałe wioski gminy to Gerwen, Nederwetten, Eineind, Olen, Boord, Opwetten oraz Stad van Gerwen.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Nuenen – wiatrak de Roosdonck

  Nuenen - miasto w gminie Nuenen, Gerwen en Nederwetten, w prowincji Brabancja Północna w Holandii.

  W Nuenen w latach 1883–1885 mieszkał Vincent van Gogh. W tym czasie namalował on wiele obrazów przedstawiających wieśniaków i tkaczy; szczytowym jego osiągnięciem stał się tu obraz Jedzący kartofle. Namalował on również martwe natury i kilka obrazów przedstawiających kościół ojca, w tym obraz Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen (hol. Het uitgaan van de hervormde kerk te Nuenen), skradziony z Muzeum Vincenta van Gogha w grudniu 2002.

  Muzeum van Gogha (ang. The Van Gogh Museum) to muzeum w Amsterdamie (Holandia) poświęcone sztuce Vincenta van Gogha i czasom, w których żył. Aktualnie znajduje się tam ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków i 700 listów; jest to największa taka kolekcja na świecie. Oprócz tego zgromadzono tam wiele innych związanych z nim pamiątek, m.in. fotografii i rzeczy osobistych. W muzeum podziwiać można także inne dzieła sztuki - prace przyjaciół malarza: m.in. Paula Gauguina, Toulouse-Lautreca oraz artystów, których van Gogh podziwiał, jak Léon Lhermitte i Jean-François Millet, organizowane są wystawy sztuki dziewiętnastowiecznej. Najstarsze eksponaty pochodzą z 1840, najmłodsze z roku 1920. W bibliotece muzeum znajduje się ponad 24000 książek i 4500 innych publikacji, takich jak katalogi wystawowe i artykuły prasowe. Do zbiorów włączono dziewiętnastowieczną kolekcję piśmiennictwa należącą do Arti et Amicitiae - amsterdamskiego stowarzyszenia artystów. Zasoby biblioteki wzbogacane są każdego roku o około 1000 publikacji [1].Brabancja Północna (hol.: Noord-Brabant) – prowincja na południu Holandii o powierzchni całkowitej 5 081,76 km². Językiem urzędowym jest język niderlandzki; powszechnie używany jest dialekt brabancki tego języka, podobnie jak w należącej do Belgii Brabancji Flamandzkiej.

  W centrum miasta znajduje się pomnik Vincenta van Gogha.

  Nuenen było sceną bitwy 101 Dywizji Powietrznodesantowej USA podczas operacji Market Garden we wrześniu 1944, przedstawionej w 4. odcinku serialu telewizyjnego Kompania braci (2001), zatytułowanym "Replacements". Chociaż 101 Dywizja Powietrznodesantowa walczyła w Nuenen, to historię udramatyzowano dla potrzeb serialu telewizyjnego. Głównym bohaterem odcinka jest Sierżant Denver 'Bull' Randleman. W całej bitwie Niemcy stracili dwóch żołnierzy, alianci jeden brytyjski czołg i i siedmiu żołnierzy (trzech brytyjskich i czterech Amerykanów). Według książki Stephena Ambrose'a (polskie wydanie, strona 135) Brytyjczycy stracili cztery czołgi zniszczone przez niemieckie działa kalibru 88mm, dwa ocalałe zawróciły i wycofały się. Kwestia ta pozostaje do wyjaśnienia.

  Informatyk (łac. informare, -atum: obrazowo opisać) – osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz znającego budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafiącego tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań. Zwykle jest to osoba o wysokim stopniu świadomości ogólnych i szczegółowych zasad tworzenia urządzeń i tworzenia oprogramowania, znająca języki programowania i potrafiąca stosować wiedzę teoretyczną w praktyce.Jedzący kartofle (hol. De aardappeleters) – dwa obrazy Vincenta van Gogha o tym samym tytule, ale różnych wymiarach, namalowane w kwietniu 1885 w Nuenen; pierwszy z nich (nr kat.: F 78, JH 734) jest wstępną, olejną wersją drugiego i znajduje się w Kröller-Müller Museum w Otterlo, drugi (nr kat.: F 82, JH 764) należy do stałej ekspozycji Muzeum van Gogha w Amsterdamie. Istnieje też trzecia wersja, określana jako studium do obrazu głównego, zatytułowana Czterech chłopów jedzących kartofle.

  W Nuenen 6 sierpnia 2002 zmarł Edsger Dijkstra, holenderski naukowiec, pionier informatyki.

 • Plebania w Nuenen, 1885, Muzeum Vincenta van Gogha, Amsterdam (F182)

 • Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen, 1884, Muzeum Vincenta van Gogha, Amsterdam (F25)

 • Ogród probostwa w Nuenen w śniegu, styczeń 1885, Norton Simon Museum, Pasadena (F194)

  101 Dywizja Powietrznodesantowa101 Dywizja Powietrzno-Szturmowa) (ang. 101st Airborne Division (Air Assault)) – związek taktyczny wojsk powietrznodesantowych Armii Stanów Zjednoczonych.Operacja Market Garden – największa operacja z udziałem wojsk powietrznodesantowych podczas II wojny światowej. Odbyła się na terenie Holandii we wrześniu 1944.
 • Przypisy

  1. Peter van de Wal: Denver "Bull" Randleman´s story in Nuenen anno 2008. [dostęp 2011-05-29].

  Linki zewnętrzne[]

  Strona oficjalna (niderl.)
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.