• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy zamek w Ingolstadt

  Przeczytaj także...
  Ingolstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, siedziba regionu Ingolstadt. Leży ok. 80 km na północ od Monachium, w dolinie Dunaju, a jego zabytkowe centrum położone jest na lewym brzegu tej rzeki. Miasto o powierzchni 133,35 km² liczy 126 732 mieszkańców (31 grudnia 2011).Ludwik VII Brodaty (ur. 1368, zm. 2 maja 1447 w Burghausen) – książę Bawarii-Ingolstadt (od 1413 roku) z dynastii Wittelsbachów, faktyczny regent Francji pod koniec panowania Karola VI Szalonego.
  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

  Nowy zamek (niem. das Neue Schloss) – zespół budowli obronnych we wschodniej części kompleksu staromiejskiego w Ingolstadt w Bawarii, w Niemczech.

  Budowę zespołu o charakterze zamku miejskiego w stylu francuskiego gotyku podjął w 1418 r. książę Ludwik VII Brodaty, w tym czasie władca księstwa Bawaria-Ingolstadt (niem. herzogtum Bayern-Ingolstadt, również Oberbayern-Ingolstadt). Zespół, otaczający rozległy prostokątny dziedziniec, rozbudowywano aż do XVII w. Budowa nowego zamku pochłonęła jedną z czterech wież średniowiecznych obwarowań miejskich (zwaną Feldkirchner Tor). Zastąpiono ją nową wieżą (niem. Neue Feldkirchner Tor), która jednak w 1879 r. została zburzona. Początki bramy wjazdowej do zamku od strony miasta sięgają 1580 r., przy czym wznosząca się nad nią barokowa wieża zegarowa pochodzi z pierwszej połowy XVIII w.

  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.Armata była dawniej bronią miotająca pociski za pomocą prochu. Współcześnie terminem tym określa się działo o bliskim płaskiemu torze lotu pocisku, służące do ostrzeliwania celów będących na linii pola widzenia.

  W zamku, którego wnętrze kryje liczne rozległe sale oraz gotycką kaplicę, mieści się obecnie Bawarskie Muzeum Wojskowe (niem. das Bayerische Armeemuseum), eksponujące broń, wyposażenie wojskowe, mundury oraz ogromne zbiory cynowych i ołowianych żołnierzyków. Na dziedzińcu znajduje się ekspozycja dawnych armat, z których dwie najstarsze zwane „Scherer“ i „Schererin“ pochodzą z lat 1524-1525.

  Zegar wieżowy – rodzaj dużego zegara umieszczonego w widocznym miejscu w przestrzeni publicznej w celu podawania czasu wszystkim osobom znajdującym się w jego zasięgu. Najczęściej zegary wieżowe wyposażone są w jedną lub więcej tarcz umieszczonych z czterech stron specjalnej wieży zegarowej lub wysokiego budynku użyteczności publicznej (na przykład wieży ratuszowej lub kościelnej), ale zdarzają się również egzemplarze, w których za wskaźnik upływu czasu służą sygnały dźwiękowe (na przykład dzwony lub kuranty) lub wizualne (kula czasu).Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.