• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy cmentarz żydowski w Gliwicach

  Przeczytaj także...
  Dom przedpogrzebowy w Gliwicach – zabytkowy budynek z 1903 roku, autorstwa architekta Maxa Fleischera, znajdujący się w Gliwicach przy ulicy Poniatowskiego 14 (przy Nowym Cmentarzu Żydowskim, w sąsiedztwie Cmentarza Lipowego) zwany Małą Synagogą.Kirkut, kierkow, kierchol, kirchol (od dawnego niem. określenia cmentarza Kirchhof, pochodzącego od słów Kirche, z gr. kyriakós „należący do Pana”, Kyriakós oíkos, „dom Pański”,„kościół” i Hof oznaczającego otoczenie obiektu, np. teren przy budynku, krąg wokół księżyca, lub otoczenie ważnej osoby. Porównaj także słowo Kirchhut, które oznaczało uprawnienie do nadzoru wykorzystania prawa do ziemi w „sprawach duchowych”, m.in. w Austrii w dokumentach z XIII - XVI wieku.) – określenia cmentarza żydowskiego od wieków używane przez Polaków, głównie mieszkańców Galicji. Wyrażenie „ein jüdischer Kirchhof” było i jest używane w języku niemieckim, w tym w tłumaczeniu poezji tworzonej w języku hebrajskim, chociaż obecnie słowo Kirchhof zostało niemal wyparte przez słowo Friedhof. Żydzi unikali stosowania tego określenia, zastępując je nazwami w jidysz (bejsojlem, bejsakwores i inne), pochodzącymi z hebrajskiego.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Nowy cmentarz żydowski w Gliwicach, znajdujący się przy ul. Poniatowskiego – został założony w latach 1902 - 1903 i zajmuje powierzchnię 1,7 ha, na której zachowało się około sześciuset nagrobków. W listopadzie 1905 roku oddano do użytku stojący do dziś dom przedpogrzebowy, a w 1932 roku wybudowano - również zachowany - pomnik żołnierzy żydowskich poległych podczas I wojny światowej. Nekropolia do dziś służy celom grzebalnym.

  Nagrobek – trwałe oznaczenie miejsca pochówku ciała lub prochów osób, rzadziej zwierząt w postaci kompozycji architektonicznej. Mają na celu zachować pamięć o osobie zmarłej. Monumentalne budowle zwane są grobowcami.

  Przypisy

  1. Burchard podaje datę powstania cmentarza jako XIX w.
  2. Burchard podaje, że zachowało się około 400 nagrobków

  Bibliografia[]

 • Przemysław Burchard: Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Warszawa: 1990, s. 189.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Nowy cmentarz żydowski w Gliwicach na portalu Wirtualny Sztetl
 • Cmentarz w serwisie Wikimapia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.