• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy Teatr w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Magdalena Lucyna Cielecka (ur. 20 lutego 1972 w Myszkowie) – polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Laureatka nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za rolę pierwszoplanową w filmie Pokuszenie (1995). Wystąpiła w wielu znanych krajowych filmach i serialach telewizyjnych. Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).
  Ajschylos, Aischylos z Eleusis, Eschyl (gr. Αἰσχύλος Aischýlos), (ur. 525 p.n.e. w Eleusis, zm. 456 p.n.e. na Sycylii) – jeden z najwybitniejszych (obok Sofoklesa i Eurypidesa) tragików ateńskich, powszechnie uważany za rzeczywistego twórcę tragedii greckiej - wprowadził na scenę drugiego aktora, przyczynił się do rozwoju dialogu i akcji scenicznej, ograniczył rolę chóru, wprowadził do tragedii akcję dziejącą się poza sceną.

  Nowy Teatr w Warszawie – teatr znajdujący się w Warszawie przy ulicy Madalińskiego 10/16.

  Opis[ | edytuj kod]

  Nowy Teatr swoją działalność rozpoczął w sezonie 2008/2009 realizacją spektaklu „(A)pollonia“ w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie tekstów m.in. Ajschylosa, Eurypidesa i Hanny Krall – premiera odbyła się 16 maja 2009 roku. W sezonie 2008/09 zaplanowano także cykle koncertów współczesnej muzyki poważnej, wystawy oraz cykle wykładów.

  Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po Żarcie; od 2008 aktor Nowego Teatru w Warszawie.Marek Kalita (ur. 1 października 1958 w Bytomiu) – polski aktor filmowy i teatralny, oraz reżyser i scenograf teatralny.

  Siedziba[ | edytuj kod]

  Nowy Teatr ma swoją siedzibę w zabytkowych budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO) przy ul. Madalińskiego 10/16 na Mokotowie. Na terenie liczącym 9 tys. metrów kw. powstało nowe centrum kulturalne. Otwarcie odbyło się w kwietniu 2016 roku.

  Maja Ostaszewska (ur. 3 września 1972 w Krakowie) – polska aktorka teatralna i filmowa. Pochodzi z artystycznej rodziny – jej ojciec, Jacek Ostaszewski, jest założycielem grupy Osjan. Aktorka w 1996 roku ukończyła krakowską PWST. Ostaszewska była w zespołach Teatru Dramatycznego, TR Warszawa (wcześniej Teatr Rozmaitości), Teatru Narodowego. Od 2008 roku jest w zespole Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.Ewa Dałkowska (ur. 10 kwietnia 1947 we Wrocławiu) – polska aktorka teatralna, radiowa i filmowa, od 2008 aktorka Nowego Teatru w Warszawie; dwukrotnie zdobyła główne nagrody na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych: nagrodę aktorską (1977) i nagrodę zespołową (1980).

  W hali warsztatowej MPO z 1927 roku, która została w 2008 roku wpisana do rejestru zabytków, powstała sala widowiskowa ze sceną i widownią na 450 miejsc. Nowy Teatr obecnie pomieści również m.in. księgarnię oferującą wydawnictwa na temat teatru i sztuki, kawiarnię połączoną z oranżerią, a także przestrzeń, w której będą się odbywać wystawy, koncerty, seminaria, konferencje, próby oraz małe przedstawienia.

  Paweł Mykietyn (ur. 20 maja 1971 w Oławie) – polski kompozytor i klarnecista. Studia kompozytorskie w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 1996 roku.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Zespół[ | edytuj kod]

  Dyrekcja: Karolina Ochab – Dyrektor, Krzysztof Warlikowski – Dyrektor Artystyczny, Paweł Kamionka – Dyrektor ds. Technicznych i Administracyjnych.

  Zespół artystyczny: Małgorzata Szczęśniak - Scenograf, Paweł Mykietyn – Kierownik Muzyczny, Piotr Gruszczyński - Dramaturg, Katarzyna Łuszczyk – Asystent Dyrektora Artystycznego, Adam Kasjaniuk – Koordynator pracy artystycznej, Łukasz Jóźków – Inspicjent

  Zespół aktorski: Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek, Jan Sobolewski, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Piotr Polak.

  Eurypides (gr. Εὐριπίδης Euripídēs, ur. około 480 p.n.e., zm. 406 p.n.e.) – jeden z najwybitniejszych dramaturgów starożytnej Grecji. Urodzony na Salaminie syn ateńskiego ziemianina, Mnesarchosa i Klejto. Odebrał staranne wykształcenie atletyczne, muzyczne (obejmowało ono poza muzyką umiejętności poetyckie i choreograficzne) oraz filozoficzne. Próbował również swoich sił w malarstwie. Wiadomo, że był kapłanem Zeusa we Flyi, brał także udział w poselstwie Aten do Syrakuz, pełnił obowiązki proksenosa obywateli Magnezji w Atenach. Eurypides ożenił się dwa razy. Jego pierwszą żoną była Melito, drugą natomiast Chojrine, z którą doczekał się trzech synów. Około 408 roku p.n.e. wyprowadził się z Aten, najpierw skierował się do Magnezji w Tesalii, później do Pelli, gdzie zmarł u króla Macedonii, Archelaosa I śmiercią tragiczną w 406 roku p.n.e. rozszarpany przez królewskie psy gończe.(A)pollonia – autorskie przedstawienie Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie tekstów Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall i innych, zrealizowane w Nowym Teatrze w Warszawie. Premiera przedstawienia odbyła się 16 maja 2009 w Warszawie i 16 lipca 2009 w Awinionie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ludzie - Nowy Teatr, www.nowyteatr.org [dostęp 2019-06-12].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa
 • Strona Nowego Teatru w bazie Teatralny.pl – repertuar, recenzje
 • Nowy Teatr na e-teatr.pl – artykuły, recenzje, wywiady
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.