• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy Sącz  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] 6 [7] [8] [9]
  Przeczytaj także...
  Wielopole – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Chełmiec. Obejmuje powierzchnię 2,94 i liczy 813 mieszkańców. Położona jest na wysokości 272 m n.p.m.Parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu - parafia znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Nowy Sącz Wschód.
  Transport[]
   Zapoznaj się również z: PKS Nowy Sącz.

  Tranzyt[]

  Przez Nowy Sącz przechodzą drogi krajowe nr:

  Komunikacja miejska[]

  Solbus SM12 na al. Sucharskiego
   Osobny artykuł: MPK Nowy Sącz.

  Komunikację miejską stanowią autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

  Początki organizowania komunikacji na terenie miasta sięgają Uchwały Miejskiej Rady Narodowej z 17.07.1947 roku, w której Miejski Zakład Komunikacyjny przystąpił do MRN. W roku 1948 pojawił się pierwszy autobus, obsługujący linię Rynek – Dworzec PKP. Po licznych reorganizacjach, ostatecznie w 1995 roku MZK przekształciło się w Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, którego jedynym właścicielem jest miasto Nowy Sącz.

  Dobry Tygodnik Sądecki – sądecki bezpłatny tygodnik ukazujący się od 1 października 2010 roku. Tytuł wydawany przez „wydawnictwo DOBRE sp. z o.o.”Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.

  Obecnie MPK obsługuje linie o numerach: od 1 do 49 oraz 101 i 102 (nocne), będące zarówno trasami na terenie miasta, jak również pobliskich miejscowości.

  Kolej[]

  Dworzec Główny w Nowym Sączu. Został wzniesiony w latach 1908-1909 w stylu secesyjnym.
  Pomnik "Sądecki kolejarz" przed dworcem kolejowym Nowy Sącz, marzec 2015.

  Przez Nowy Sącz przechodzą 2 szlaki kolejowe:

 • linia kolejowa nr 96 TarnówLeluchów (długość 145,5 km; uruchomiona 18 sierpnia 1878, 2-torowa na odcinku Stróże–Nowy Sącz, zelektryfikowana w latach 1984–1987)
 • linia kolejowa nr 104 Chabówka–Nowy Sącz (długość 76,5 km; uruchomiona 16 grudnia 1884, 1-torowa, 10 km odcinek do stacji Marcinkowice zelektryfikowano w 1986, obecnie czynny tylko 30 km odcinek Nowy Sącz–Marcinkowice–Limanowa jedynie dla ruchu towarowego)
 • W mieście znajdują się 3 czynne stacje i przystanki kolejowe dla ruchu pasażerskiego:

  Osiedle Kochanowskiego — osiedle Nowego Sącza, położone w północnej części miasta. Graniczy z osiedlami Osiedle Przetakówka, Stare Miasto, Gołąbkowice, Barskie, Westerplatte, Chruślice i miejscowością Naściszowa.Prezydenci Nowego Sącza - urząd pod tą nazwą funkcjonował w Nowym Sączu latach 1934-39, 1945-50 i ponownie od 1975. W latach 1950-73 kompetencje prezydenckie posiadał przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, a w latach 1973-75 naczelnik miasta. Faktycznym organizatorem pracy administracji miejskiej w latach 1945-50 był wiceprezydent Antoni Górka.
 • Nowy Sącz
 • Nowy Sącz Jamnica
 • Nowy Sącz Biegonice
 • Oraz dwie nieczynne dla ruchu pasażerskiego:

 • Nowy Sącz Miasto
 • Nowy Sącz Chełmiec
 • Bezpośrednie połączenia z Nowego Sącza: Kraków, Krynica, Rytro Tarnów.

  Lotnictwo[]

 • W miejscowości Łososina Dolna niedaleko miasta znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Podhalańskiego.
 • Ok. 21 km na północ od miasta działa prywatne, śmigłowcowe lądowisko Gródek nad Dunajcem 1.
 • W miejscowości Nowy Sącz na przeciwko Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego znajduje się lądowisko sanitarne dla helikopterów.
 • Administracja[]

  Budynek nowosądeckiego ratusza (1895 r.)

  Władze miasta[]

   Osobny artykuł: Prezydenci Nowego Sącza.

  Prezydentem miasta jest Ryszard Nowak.

  Metropolia przemysko-warszawska - jedyna metropolia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Polsce utworzona w efekcie reorganizacji struktur Kościoła greckokatolickiego na terenie Polski w 1996. Obejmuje cały kraj (jak wcześniejsza, utworzona w 1991 eparchia przemyska), a w jej skład wchodzą:Osiedle Gołąbkowice — osiedle Nowego Sącza we wschodniej części miasta, położone między Kamienicą Nawojowską a Łubinką oraz ulicami Lwowską i Krańcową. Graniczy z osiedlami Kochanowskiego, Barskie, Westerplatte, Piątkowa, Falkowa, Wojska Polskiego i Kilińskiego.

  Służby mundurowe i instytucje publiczne[]

  Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego

  Nowy Sącz jest siedzibą sądu okręgowego oraz prokuratury okręgowej. W mieście znajduje się także urząd celny.

  W Nowym Sączu mieści się Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, w której strukturach działają dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP. Działania pożarnicze wspomaga także OSP Biegonice.

  Bezpieczeństwa publicznego i prawa strzeże Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu. Działania te wspomaga straż miejska, a także znajdujący się tutaj Karpacki Oddział Straży Granicznej.

  Etnografia – dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. W zależności od tradycji naukowej, pod pojęciem etnografia rozumie się wszystkie nauki etnologiczne, bądź też jedną z tych nauk.Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.

  Na terenie miasta znajduje się zakład karny.

  Miasto ma 2 szpitale Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Wojewódzki Szpital Ginekologiczno-Położniczy.

  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] 6 [7] [8] [9]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Okupacja wojenna (łac. occupatio bellica) – czasowe zajęcie przez siły zbrojne państwa prowadzącego wojnę całości lub części terytorium państwa nieprzyjacielskiego i wprowadzenie tam swojej władzy.
  MKS Olimpia-Beskid Nowy Sącz – nowosądecki superligowy klub piłki ręcznej. Prowadzi tylko sekcję kobiet. W sezonie 2011/12 wywalczył awans do ekstraklasy kobiet.
  Mielec – miasto powiatowe w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim. Miasto położone w dolinie Wisłoki, w Kotlinie Sandomierskiej, historycznie znajdujące się w Małopolsce. Miasto liczy 61 238 mieszkańców i ma powierzchnię 46,89 km² (stan na 31 marca 2013 r.). Jest członkiem Związku Miast Polskich.
  Leluchów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Struktury wyznaniowe w Nowym Sączu – lista jednostek organizacyjnych kościołów i wyznań z siedzibą w Nowym Sączu.
  Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).
  Kościół Świętej Heleny w Nowym Sączu - rzymskokatolicki kościół filialny mieszczący się w Nowym Sączu przy ulicy Świętej Heleny, w dzielnicy Helena.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.096 sek.