• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy Arbat

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Rublowka (ros. Рублёвка) – potoczna nazwa zachodniego przedmieścia Moskwy. Dawniej miejsce wypoczynku Józefa Stalina, Leonida Breżniewa, Borysa Jelcyna oraz innych przywódców sowieckich. Zmarli tam Włodzimierz Lenin i Józef Stalin. Obecnie skupisko rezydencji milionerów i jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Rosji. Dojazd z Moskwy szerokim prospektem Kutuzowa. W miejscowościach położonych przy wąskiej i krętej szosie Rublowsko-Uspienskiej, zwanej Rublowką mieszkają najbogatsi Rosjanie, najwyżsi rosyjscy urzędnicy, ministrowie, szefowie administracji Kremla.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}
  Nowy Arbat zimą
  Nowy Arbat nocą

  Nowy Arbat (ros. Новый Арбат) – ulica w centrum Moskwy w Centralnym okręgu administracyjnym Moskwy. Jej nazwa pochodzi od równoległej ulicy Arbat nazywanej również Starym Arbatem.

  Kreml moskiewski (ros. Московский Кремль) − gród warowny na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Moskwy. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 hektarów. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi.Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) – organizacja międzynarodowa krajów bloku wschodniego koordynująca procesy ich integracji gospodarczej. Działała w okresie od 25 stycznia 1949 do 28 czerwca 1991.

  Nowy Arbat do 1992 nosił nazwę „Prospekt Kalinina” (Проспект Калиниа), od nazwiska działacza komunistycznego Michaiła Kalinina. Ulicę wytyczono w latach 60. XX w. burząc przy tym zabytkowe budynki. W ich miejsce wzdłuż nowego „prospektu” wybudowano wysokie, kiludziesieciopiętrowe identyczne wieżowce. Widok ich dwu rzędów stojących wzdłuż ulicy stał się jednym z klasycznych widoków Moskwy, symboli jej nowoczesności, używanych często w materiałach reklamowych i propagandowych. Z okazji świąt państwowych światła w oknach budynków zapalano, aby tworzyły napis „CCCP”.

  MKAD (także МКАД) – obwodnica Moskwy. Nazwa zapisana alfabetem łacińskim jest transliteracją rosyjskiego skrótu МКАД nazwy Московская Кольцевая Автомобильная Дорога (Moskiewska Obwodnica Samochodowa).Michaił Iwanowicz Kalinin (ros. Михаил Иванович Калинин) (ur. 19 listopada 1875, Górna Trójca w Obwodzie twerskim - zm. 3 czerwca 1946, Moskwa) - pochodzący z rodziny chłopskiej polityk radziecki, członek partii bolszewików od 1898.

  Ulica jest główną arterią wylotową prowadzącą z Kremla na zachód, w szczególności do prezydenckiej rezydencji w Barwisze i osiedli luksusowych domów wzdłuż Szosy Riubliowskiej (Рублёвское шоссе) oraz ciągnącej się za obwodnicą MKAD Szosy Riubliowsko-Uspieńskiej (Рублёво-Успенское шоссе). Ta część przedmieść Moskwy nazywana jest tradycyjnie Rubliowką. W związku ze znaczeniem Nowego Arbatu dla najwyższych władz państwowych w jego środkowej części znajduje się specjalny pas wydzielony dla samochodów rządowych.

  Arbat lub Stary Arbat (ros. Арбат) – ulica w centrum Moskwy. Od jej nazwy pochodzi także nazwa tej części dzielnicy miasta znajdującej się w centralnym okręgu administracyjnym Moskwy.Centralny okręg administracyjny Moskwy (ros. Центральный административный округ Москвы, Centralnyj administratiwnyj okrug Moskwy) to dystrykt administracyjny w Moskwie, położony w jej centrum. Liczba mieszkańców: 701.353 (2002). Centralny okręg administracyjny Moskwy dzieli się na 11 rejonów:

  Przy Nowym Arbacie znajduje się popularna księgarnia „Moskiewski Dom Książki” (Московский Дом Книги). Do momentu upadku ZSRR uchodziła ona za najlepiej zaopatrzoną księgarnię w całym kraju. W sąsiednim budynku, do końca lat 90. XX w., znajdował się sklep firmowy firmy „Melodia”, głównego wydawcy płyt w ZSRR. W kierunku zachodnim ulica przechodzi w Prospekt Kutuzowski (Кутузовский проспект), znany również ze znajdujących się przy nim rezydencji przywódców ZSRR i wielu działaczy komunistycznych a obecnie osób wpływowych i zamożnych. Ulica kończy się nad rzeką Moskwą, gdzie znajduje się wieżowiec będący dawną siedzibą RWPG.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.