• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowosybirsk  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Jelena Lenina, znana również jako Elena Lenskaya (ros. Елена Алексеевна Ленина, ur. 25 października 1971 w Nowosybirsku) – rosyjska pisarka, modelka, osobowość telewizyjna i piosenkarka.Lista prawosławnych metropolitów moskiewskich, patriarchów moskiewskich i całej Rusi w pierwszym okresie istnienia patriarchatu, ordynariuszy eparchii moskiewskiej w okresie synodalnym oraz patriarchów moskiewskich i całej Rusi po 1917.
  Sport[ | edytuj kod]
  Panorama Nowosybirska
  Muzeum Krajoznawcze w Nowosybirsku
  Widok na jeden z nowosybirskich mostów na Obie

  W Nowosybirsku znajduje się kilkanaście obiektów sportowych, stadionów (m.in. Stadion Spartak), hal widowiskowo-sportowych (Pałac Sportów Zimowych), kilkanaście pływalni, tor sportów motorowych, tor kartingowy, kompleks biathlonowy, hipodrom, park snowboardowy. Okolice miasta są także znane z kilku ośrodków narciarskich. W 1992 r. odbyły się w Nowosybirsku 27. Mistrzostwa Świata w Biathlonie.

  Port lotniczy Moskwa-Wnukowo (ros.: Aэропорт Внуково, ang.: Vnukovo Airport) (kod IATA: VKO, kod ICAO: UUWW) – trzecie co do wielkości przewozów pasażerskich lotnisko w Moskwie. Zlokalizowane jest 28 km od centrum miasta (choć formalnie znajduje się w jego granicach administracyjnych jako dzielnica-eksklawa Moskwy Wnukowo).Sybir Nowosybirsk (ros. Сибирь Новосибирск) – rosyjski klub hokejowy z siedzibą w Nowosybirsku występujący w rozgrywkach KHL. W klubie działa też sekcja żużlowa i piłki nożnej.
 • Dinamo Nowosybirsk – klub piłkarski
 • Lokomotiw Nowosybirsk – klub piłki siatkowej mężczyzn
 • Sibir Nowosybirsk – klub hokejowy występujący w rozgrywkach KHL
 • Sibir Nowosybirsk – klub piłkarski występujący w rozgrywkach Priemjer-Liga
 • Osoby związane z Nowosybirskiem[ | edytuj kod]

  Do najbardziej znanych osób związanych z miastem należą m.in. Irina Ałfiorowa, Oleg Antonow, Nikifor Astaszewski, Roberto Bartini, Wsiewołod Blinkow, Anna Bogalij-Titowiec, Gersz Budker, Siergiej Czapłygin, Janka Diagilewa, Dmitrij Jaroszenko, Leonid Kantorowicz, Aleksandr Karielin, Jelena Lenina, Inna Makarowa, Jurij Nazarow, Piełagieja Jefimowicz, Aleksandr Pokryszkin, Maxim Vengerov, Aleksandr Zacepin, Andriej Zwiagincew oraz raper Ełdżej.

  Petersburski Uniwersytet Państwowy (Санкт-Петербургский Государственный Университет, СПбГУ) – uniwersytet w Sankt Petersburgu, w Rosji. Jest jednym z najstarszych rosyjskich uniwersytetów. Ma 19 wydziałów, 13 instytutów naukowo-badawczych. Budynki uniwersytetu znajdują się w różnych rejonach miasta. Obecnie na uniwersytecie uczy się ponad 20 tysięcy studentów w trybie dziennym i 9 tysięcy studentów w trybie zaocznym.Daty nowego i starego porządku (daty nowego stylu i starego stylu) – problem z dziedziny rachuby czasu związany z przechodzeniem poszczególnych krajów z kalendarza juliańskiego ("starego porządku") na gregoriański ("nowego porządku").

  Stosunki międzynarodowe[ | edytuj kod]

  Nowosybirsk ma podpisanych 8 umów partnerskich z innymi miastami na świecie, w tym gronie brak miast polskich. W mieście działają 4 konsulaty, 7 placówek handlowych, 11 centrów kulturalnych oraz 4 centra wizowe.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Minneapolis i Saint Paul, Stany Zjednoczone (od 1989/1990 r.)
 • Japonia Sapporo, Japonia (od 1990 r.)
 • Korea Południowa Taejŏn, Korea Południowa (od 2001 r.)
 • Bułgaria Warna, Bułgaria (od 2008 r.)
 • Cypr Larnaka, Cypr (od 1993 r.)
 • Chińska Republika Ludowa Mianyang, Chińska Republika Ludowa (od 1994 r.)
 • Kirgistan Osz, Kirgistan (od 2009 r.)
 • Ukraina Charków, Ukraina (od 2011 r.)
 • Konsulaty[ | edytuj kod]

 • Bułgaria Konsulat Bułgarii
 • Niemcy Konsulat Niemiec
 • Uzbekistan Konsulat Uzbekistanu
 • Kirgistan Wicekonsulat Kirgistanu
 • Nikita Siergiejewicz Chruszczow (ros. Ники́та Серге́евич Хрущёв, ukr. Микита Сергійович Хрущов; ur. 17 kwietnia 1894 w Kalinówce, zm. 11 września 1971 w Moskwie) – radziecki polityk, działacz partyjny i państwowy, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) w latach 1953-1964 i premier ZSRR w latach 1958-1964.Referendum na temat zachowania Związku Radzieckiego odbyło się 17 marca 1991 r. 24 października 1990 r. na mocy Zjazd Deputowanych Ludowych ZSRR z inicjatywy Prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa zdecydował o przeprowadzeniu referendum dotyczącego przyszłości ZSRR w formie federacji równoprawnych republik. Udziału w organizacji referendum odmówiły republiki ZSRR które wybrały samodzielny byt państwowy: Armenia, Estonia, Gruzja, Litwa, Łotwa, Mołdawia. Decyzję o przeprowadzeniu referendum w którym obywatele ZSRR odpowiadali na pytanie dotyczące zachowania ZSRR jako federacji suwerennych, równoprawnych republik, podjęło 9 republik radzieckich:


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojna domowa w Rosji – wojna domowa rozpoczęta w wyniku rewolucji październikowej w 1917 roku i ustanowienia przez bolszewików nowej władzy państwowej w Rosji. Zwolenników nowej władzy określano jako "czerwonych", a przeciwników jako "białych". Niekiedy za datę rozpoczęcia wojny uważa się datę podpisania traktatu brzeskiego (3 marca 1918) – podpisanie tego aktu rzeczywiście spowodowało narastanie oporu oraz zagwarantowało zewnętrzną interwencję i wsparcie sił Ententy po stronie "białych". Za zakończenie wojny domowej jest uważane zajęcie przez Armię Czerwoną Krymu w 1920 roku. Na Dalekim Wschodzie walki trwały jednak do 25 października 1922 roku (zdobycie Władywostoku). W Jakucji starcia zbrojne miały miejsce jeszcze w 1923 roku, a na Półwyspie Czukockim – do połowy 1924 roku.
  Andriej Pietrowicz Zwiagincew (ros. Андрей Петрович Звягинцев, ur. 6 lutego 1964 w Nowosybirsku), rosyjski aktor i reżyser.
  Piotr I Aleksiejewicz Wielki, ros. Пётр I Алексеевич (ur. 30 maja/9 czerwca 1672 w Moskwie, zm. 28 stycznia/8 lutego 1725 w Sankt Petersburgu). Syn Aleksego (1645-1676), z dynastii Romanowów.
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Pielagieja, właściwie Pielagieja Sergiejewna Jefimowicz (z domu Chanowa), ros. Пелагея Сергеевна Ефимович (Ханова)(ur. 14 lipca 1986 w Nowosybirsku, ZSRR) - rosyjska wokalistka folkowa.
  Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.
  Nowosybirskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego imienia Walerego Czkałowa (rus. Новосибирское авиационное производственное объединение им. В. П. Чкалова) – rosyjskie przedsiębiorstwo przemysłu lotniczego, przemysłu zbrojeniowego z siedzibą w Nowosybirsku. Przedsiębiorstwo to jest jedną z największych rosyjskich wytwórni lotniczych, zwane jest zwyczajowo skrótowcem NAPO (ros. НАПО). Znajduje się w północnej części Nowosybirska, zatrudnia około 5900 pracowników. Od 2003 roku wchodzi w skład holdingu „Suchoj” i produkuje m. in. samoloty tej firmy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.132 sek.