• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noworodek  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Becik – rodzaj okrycia wypełnionego puchem, ociepliną lub cienką gąbką, którym przykrywa i otula się niemowlę. Klasyczny, używany niegdyś becik miał kształt długiego prostokąta. Dziecko kładło się na jednej połówce, druga służyła za przykrycie. Całość związywało się troczkami przyszytymi do boków. Część przy główce niemowlęcia często była obszyta falbanką.Płód – w embriologii zarodek ssaków od momentu, kiedy można rozpoznać cechy morfologiczne dla danego gatunku. U ludzi zarodek stadium płodu osiąga w 8 tygodniu ciąży.
  Noworodek z jeszcze nieodciętą pępowiną
  Noworodek w godzinę po porodzie

  Noworodekdziecko od urodzenia do ukończenia 4 tygodni (28 dni).

  Okres noworodkowy jest czasem, w którym następuje pełne przystosowanie dziecka do zmienionych warunków po urodzeniu. U noworodków donoszonych okres ten wynosi 28 dni, u wcześniaków może ulec wydłużeniu. Nauka, która zajmuje się tym okresem to neonatologia.

  Definicje[ | edytuj kod]

 • Podział ze względu na wiek ciążowy w chwili porodu.
 • Wcześniak – poród dokonany przed skończeniem 37 tygodnia ciąży (<35 tygodni od zapłodnienia drogą natury – nie dotyczy procedury in vitro)
 • Noworodek donoszony – tradycyjnie przyjmowano kryterium wieku ciążowego 38-42 tygodnie. Termin ten nie jest obecnie jednoznacznie zdefiniowany. Skończenie 37 tygodnia ciąży kończy rozpoznanie „porodu przedwczesnego”, co nie oznacza automatycznie „ciąży donoszonej”.
 • Noworodek przenoszony – tradycyjnie przyjmowano kryterium skończonego 42 tygodnia ciąży (powyżej 40 tygodni od zapłodnienia drogą natury). Obecnie, ze względów bezpieczeństwa, zaleca się podejmowanie działania w 41 tygodniu ciąży, co nie oznacza automatycznie „ciąży przenoszonej”
 • Podział ze względu na masę ciała przy urodzeniu
 • Noworodek hipertroficzny – masa ciała powyżej 90 centyla dla wieku ciążowego (ang. large for gestational age, LGA).
 • Noworodek eutroficzny – masa ciała pomiędzy 10 a 90 centylem dla wieku ciążowego (ang. apropriate for gestational age, AGA).
 • Noworodek hipotroficzny – masa ciała poniżej 10 centyla dla wieku ciążowego (ang. small for gestational age, SGA).
 • Mała urodzeniowa masa ciała (LBW – ang. Low Birth Weight) – masa ciała poniżej 2500g
 • Bardzo niska urodzeniowa masa ciała (VLBW – ang. Very Low Birth Weight) – masa ciała poniżej 1500 g
 • Ekstremalnie niska urodzeniowa masa ciała (ELBW – ang. Extremely Low Birth Weight) – masa ciała poniżej 1000 g
 • Poród (również rozwiązanie, narodziny) – u samic ssaków łożyskowych oraz torbaczy wydalenie płodu i łożyska z macicy samicy kończące ciążę.Poronienie (łac. abortus) – przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie (od 23. tyg. mówi się o porodzie przedwczesnym) wskutek wydalenia obumarłego zarodka lub płodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Adaptacja (łac. adaptatio – przystosowanie) – przystosowanie się organizmu poprzez zmianę struktury lub funkcji do życia w nowych dla niego, trwale zmienionych warunkach bytowych lub zewnętrznego stresu. Efektywność adaptacji określa dostosowanie.
  Współczynnik umieralności niemowląt – liczba zgonów niemowląt (tj. dzieci w wieku 0-1 roku) w danym przedziale czasowym przypadająca na 1000 urodzeń żywych; jeden ze wskaźników oceny stanu zdrowia populacji.
  Neonatologia (łac. neonatus - noworodek) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym.
  Pępowina stanowi rurkę (długość ok. 60 cm) łączący płód z łożyskiem. Znajdujące się w pępowinie naczynia krwionośne zespalają krążenie zarodka z krążeniem błon śluzowych matki. Pępowina występuje tylko u ssaków łożyskowych. U człowieka po porodzie odcina się pępowinę, która specjalnie podwiązana tworzy pępek. W pępowinie znajduje się tak zwana galareta Whartona, która nadaje sprężystość i nie pozwala na zawiązanie się pępowiny na szyi bądź rączce płodu.
  Niemowlęctwo – okres rozwoju człowieka (dziecka) obejmujący pierwsze dwanaście miesięcy życia od momentu narodzin. W tym czasie dochodzi do intensywnego rozwoju całego organizmu, manifestującego się przyrostem masy ciała (trzykrotnym) i długości (o średnio 50%). Nigdy później człowiek nie rozwija się tak szybko i tak wydajnie.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Skala Apgar – skala używana w medycynie w celu określenia stanu noworodka zaraz po porodzie: w 1., 3., 5. i 10. minucie życia. Wprowadziła ją w 1953 Virginia Apgar, absolwentka Mount Holyoke College (Massachusetts, USA), akronim powstał zaś 10 lat później. Dziecko minimalnie może dostać 0, a maksymalnie 10 punktów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.