Nowolipki (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nowolipki – obszar Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie w dzielnicy Wola, w rzeczywistości zachodnia część Muranowa (zobacz też osiedle Muranów Zachodni).

Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie – zespół publicznych szkół artystycznych, mieści się przy ul. Smoczej 6 na warszawskich Nowolipkach. W jego skład wchodzi obecnie państwowe liceum plastyczne w Warszawie. Podlega ono nadzorowi Ministerstwa Kultury i Sztuki. Nabór do gimnazjum w ostatnich latach nie odbywa się.Miejski System Informacji w Warszawie – system lokalnego oznakowania miasta stołecznego Warszawy zarządzany przez Zarząd Dróg Miejskich.

Położenie[ | edytuj kod]

Granice Nowolipek wyznaczają:

 • al. Jana Pawła II od wschodu,
 • al. „Solidarności” od południa,
 • ul. Okopowa od zachodu i północy.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Warszawie – publiczna szkoła średnia w Warszawie założona w 1954 roku.
  Fabryka Garbarska Temler i Szwede w Warszawie – istniejące budynki fabryczne przy ul. Okopowej 78 na warszawskim Muranowie, w dzielnicy Wola. Przed II wojną światową kompleks był własnością Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Garbarskiej Temler i Szwede.
  Kościół św. Augustyna w Warszawie przy ul. Nowolipki 18 został wzniesiony w stylu neoromańskim i znajduje się w dzielnicy Wola przy ul. Nowolipki.
  Aleja Jana Pawła II – jedna z najważniejszych ulic Warszawy, biegnąca od Alej Jerozolimskich do alei Wojska Polskiego.
  Pomnik Ofiar Rzezi Woli – pomnik upamiętniający masakrę ludności warszawskiej dzielnicy Wola, dokonaną przez Niemców w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Znajduje się na skwerze przy rozwidleniu Alei „Solidarności” i ulicy Leszno.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Muranów Zachodni – wybudowane w latach 60. XX wieku osiedle mieszkaniowe położone między Okopową, Leszno i Anielewicza. Charakterystycznymi obiektami osiedla są długie 12-kondygnacyjne modernistyczne budynki według projektu architektonicznego Jana Klewina i Zbigniewa Pawlaka. Współcześnie obszar ten utożsamiany jest z obszarem MSI Nowolipki, dawniej był to teren Parysowa.

  Reklama