• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowogrodziec - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Osiecznica – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.Gmina Lubań – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
  Województwo jeleniogórskie - województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. Stolicą województwa była Jelenia Góra.

  Nowogrodziec – to gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.

  Siedziba gminy to Nowogrodziec.

  Według danych z 31 grudnia 2015 gminę zamieszkiwało 15 281 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2008 gmina Nowogrodziec ma obszar 176,29 km², w tym:

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Rezerwat przyrody Brzeźnik – florystyczny rezerwat przyrody w gminie Nowogrodziec, w powiecie bolesławieckim, w województwie dolnośląskim.
 • użytki rolne: 63%
 • użytki leśne: 26% (głównie Bory Dolnośląskie)
 • Gmina stanowi 13,52% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Nowogrodziec w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Nowogrodziec.png

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Brzeźnik chroniący stanowisko wrzośca bagiennego charakterystycznego dla Borów Dolnośląskich.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Bieniec, Czerna, Gierałtów, Godzieszów, Gościszów, Kierżno, Milików, Nowa Wieś, Parzyce, Wykroty, Zabłocie, Zagajnik, Zebrzydowa

  Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna (niem. Niederschlesische Heide) – mezoregion fizycznogeograficzny (317.74) utworzony przez największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km².Zagajnik – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Nowogrodziec.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Bolesławiec, Gryfów Śląski, Lubań, Lwówek Śląski, Osiecznica, Pieńsk, Węgliniec

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Gościszów (niem. Giessmannsdorf) – wieś w Polsce, na Śląsku, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Nowogrodziec.Gmina Pieńsk – to gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wykroty (dawniej niem. Waldau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Nowogrodziec.
  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Gmina Lwówek Śląski – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Węgliniec – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
  Wrzosiec bagienny (Erica tetralix L.) – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. Pochodzi z Europy. W Polsce w środowisku naturalnym jest rzadki. Występuje wzdłuż Bałtyku i na zachodzie na torfowych łąkach.
  Powiat bolesławiecki – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bolesławiec. Powiat bolesławiecki leży w południowo-zachodniej części kraju w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Jest on drugim co do wielkości powiatem tegoż województwa. Tutaj też przebiega granica pomiędzy województwami dolnośląskim i lubuskim. Powiat bolesławiecki położony jest w pobliżu granic Polski z Czechami i z Niemcami, na skrzyżowaniu dróg łączących Wschodnią i Zachodnią Europę oraz Skandynawię z Europą Południową. Duże obszary leśne zajmujące około 50% powierzchni powiatu determinują położenie i rozwój osadnictwa. Należy jednak wskazać, że powiat bolesławiecki nie należy do grupy subregionów wysoce zurbanizowanych. W ostatnich latach rozwija się na tym terenie ekoturystyka, powstają nowe szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.