• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowogród - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Zbójna (do 1954 gmina Gawrychy) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Gmina Miastkowo – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.

  Nowogródgmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.

  Siedziba gminy to Nowogród.

  Według danych z 30 czerwca 2010 gminę zamieszkiwało 3997 osób.

  Powiat łomżyński – powiat w Polsce (województwo podlaskie), przywrócony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Łomża.Sławiec Dworski (w użyciu także oboczna nazwa Sławiec-Dwór) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Nowogród.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Nowogród ma obszar 100,98 km², w tym:

 • użytki rolne: 68%
 • użytki leśne: 21%
 • Gmina stanowi 7,46% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2010:

  Morgowniki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Nowogród w pobliżu ujścia Pisy do Narwi.Jankowo-Młodzianowo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Nowogród.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Nowogród w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Nowogrod.png

  Sołectwa[]

  Baliki, Chmielewo, Dzierzgi, Grądy, Grzymały, Jankowo-Młodzianowo, Jankowo-Skarbowo, Kupnina, Mątwica (sołectwa: Mątwica I i Mątwica II), Morgowniki, Ptaki, Serwatki, Sławiec Dworski, Sławiec, Sulimy, Szablak.

  Sąsiednie gminy[]

  Łomża, Mały Płock, Miastkowo, Zbójna

  Gmina Łomża (do 1954 gmina Kupiski) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Zobacz też[]

 • gmina Nowogród Bobrzański
 • gmina Nowogród (województwo bydgoskie)
 • Przypisy

  1. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym; Stan w dniu 30 VI 2010r. (pol.). GUS. [dostęp 2011-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-15)].
  2. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  3. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Nowogrod, w oparciu o dane GUS.
  Gmina Nowogród Bobrzański - gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Nowogród – miasto w woj. podlaskim, w powiecie łomżyńskim, nad Narwią, ok. 15 km od Łomży. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nowogród. Wprawdzie dzisiejszy Nowogród położony jest na wzgórzu, jednak pierwotnie miasto zlokalizowane było u zbiegu rzek Narwi i Pisy, które dziś stanowią szlaki spływów kajakowych, łącząc dorzecze Wisły z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Gmina Mały Płock – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.
  Gmina Nowogród – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. warszawskim, pomorskim i bydgoskim . Nazwa gminy pochodzi od wsi Nowogród, lecz siedzibą władz gminy było Macikowo .
  Województwo łomżyńskie - jedno z 49 województw Polski powstałe w wyniku podziału administracyjnego z 1975 roku, a zlikwidowane w wyniku przeprowadzenia kolejnej reformy administracyjnej w 1999 roku.
  Główny Urząd Statystyczny, GUS – centralny organ administracji państwowej podległy Prezesowi Rady Ministrów zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. Do przekazywania danych obligują odpowiednie przepisy prawa (ustawa o statystyce publicznej oraz ogłaszany corocznie Program Badań Statystycznych). Dane mogą być udostępniane tylko w formie zagregowanej (opracowanej), która uniemożliwia identyfikację pojedynczych respondentów (tajemnica statystyczna).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.