• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowinka - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gatne Pierwsze (do 2009 Stare Gatne) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka.
  Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.

  Nowinka (do 1954 gmina Szczebro-Olszanka) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Nowinka.

  Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 2827 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Nowinka ma obszar 203,84 km², w tym:

  Blizna – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka. We wsi mieści się przystanek kolejowy.Tobołowo – wieś w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka. Tobołowo położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie.
 • użytki rolne: 27%
 • użytki leśne: 61%
 • Gmina stanowi 12,29% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2008:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Nowinka w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Nowinka.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Ateny, Barszczowa Góra, Bryzgiel, Cisówek, Danowskie, Gatne Drugie, Gatne Pierwsze, Józefowo, Juryzdyka, Kopanica, Krusznik, Monkinie, Nowinka, Olszanka, Osińska Buda, Pijawne Polskie, Pijawne Ruskie, Podkrólówek, Podnowinka, Sokolne, Strękowizna, Szczeberka, Szczebra, Szczepki, Tobołowo, Walne.

  Gmina Raczki (do 1954 gmina Dowspuda) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Szczepki – osada leśna (gajówka) w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Ateny (osada), Blizna, Blizna (osada), Busznica, Nowinka (osada leśna), Pijawne, Podnowinka (osada), Powały, Szczebra (osada leśna), Szczepki (gajówka), Szczepki (leśniczówka), Zakąty.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Augustów (gmina wiejska), Augustów (miasto), Giby, Krasnopol, Płaska, Raczki, Suwałki (gmina wiejska)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Gatne Drugie (do 2009 Nowe Gatne) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ateny – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka, nad jeziorem Blizno.
  Zakąty – przysiółek w Polsce położony w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Krusznik.
  Bryzgiel – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka na południowym brzegu jeziora Wigry.
  Danowskie – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka, nad jeziorami Blizno oraz Blizienko.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Płaska - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.897 sek.