• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe Warpno - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Dobra (potocznie Dobra Szczecińska, do 1945 niem. Daber) – wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, siedziba władz gminy Dobra (Szczecińska). Leży na południowym skraju Puszczy Wkrzańskiej (Równina Wkrzańska) nad Małą Gunicą, ok. 7 km na zachód od Szczecina i 5 km od przejścia granicznego w Lubieszynie.Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Warnołęce – zabytkowa świątynia ryglowa w miejscowości Warnołęka w gminie Nowe Warpno.

  Nowe Warpnogmina miejsko-wiejska położona jest w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie polickim. Siedzibą gminy jest miasto Nowe Warpno.

  Jest to najmniej ludna gmina miejsko-wiejska w Polsce oraz najmniejsza pod względem ludności gmina woj. zachodniopomorskiego. Dodatkowo, obszar wiejski gminy (tzn. tereny poza miastem Nowe Warpno) jest najmniej ludnym takim obszarem na terenie gminy miejsko-wiejskiej w Polsce (liczy 447 osób).

  Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 1667 mieszkańców.

  Kościół pw. św. Huberta – ryglowy, z 1793 r., w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w Nowym Warpnie-Karsznie. filialny podlega parafii pw. Wniebowzięcia NMP, archidiecezja szczecińsko-kamieńska.Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin):

 • powierzchnia 55.
 • ludność 114.
 • Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina znajduje się w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w północno-zachodniej części powiatu polickiego.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Łysa Wyspa (do 1945 niem. Kahleberg) – wyspa oddzielająca na Zatokę Nowowarpieńską od Zalewu Szczecińskiego. Znajduje się w powiecie polickim, na terenie miasta Nowe Warpno, przy granicy polsko-niemieckiej. Powierzchnia wyspy obejmuje 8 ha.

  Według danych z 1 stycznia 2014 r. powierzchnia gminy wynosiła 197,88 km² (wraz z obszarem Zalewu Szczecińskiego, Jeziora Nowowarpieńskiego, Zatoki Nowowarpieńskiej). Gmina stanowi 29,7% powierzchni powiatu.

  Sąsiednie gminy:

 • Świnoujście (miasto na prawach powiatu).
 • Police (powiat policki)
 • Stepnica (powiat goleniowski)
 • Gmina graniczy także z Republiką Federalną Niemiec (powiat Vorpommern-Greifswald, land Meklemburgia-Pomorze Przednie)

  W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie szczecińskim.

  Zalew Szczeciński (niem. Stettiner Haff, Oderhaff, Pommersches Haff) – zalew, laguna przybrzeżna, zatoka Morza Bałtyckiego w jego południowej części. Akwen obejmuje powierzchnię od 666,5 do 687 km², na terytorium Polski i Niemiec. Uchodzi do niego rzeka Odra, dzięki czemu akwen jest częścią jej rozbudowanego systemu ujściowego.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Miasto Nowe Warpno (miasto od ok. 1350 r.) Wsie i osady Brzózki, Warnołęka, Maszkowo, Mszczuje, Myślibórz Mały, Myślibórz Wielki, Popielewo, Trzebieradz; Części miasta Nowe Warpno Grądno, Karszno, Małachowo, Miroszewo, Podgrodzie, Przedborze, Rytka; Opuszczone wsie i osady Białcz, Cieszkowice, Dobiesław, Gosienica, Karpinek
  Popielewo (do 1945 niem. Haffhorst) – osada w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, gminie Nowe Warpno, nad Zalewem Szczecińskim ok. 1, 5 km na północny wschód od Brzózek.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Port morski Nowe Warpno – port morski w woj. zachodniopomorskim, w mieście Nowe Warpno, położony na południowym brzegu Zatoki Nowowarpieńskiej, znajdującego się w polskiej, południowo-zachodniej części Zalewu Szczecińskiego, na północny zachód od ujścia Odry.
  Dołuje (niem. Neuenkirchen) – wieś w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Dobra (Szczecińska), położona na planie dobrze zachowanej owalnicy.
  Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.
  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.
  Gmina Stepnica (1945-46 gmina Stobnica) – gmina wiejska (od 1 stycznia 2014 miejsko-wiejska) położona w województwie zachodniopomorskim, w zachodniej części powiatu goleniowskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego. Siedzibą gminy jest wieś Stepnica. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 22., ludność 83.
  Pierwsze poglądy na fizycznogeograficzną regionalizację Polski pojawiły się w dziele Jana Długosza, które przez wiele następnych stuleci jako jedyne było źródłem wiedzy geograficznej. Wyraźne ożywienie w tej dziedzinie nastąpiło dopiero na przełomie XIX i XX w., ponieważ większa była już znajomość warunków naturalnych kraju. W okresie tym publikowało wielu geografów, m.in.: Stanisław Staszic, Wincenty Pol, Antoni Rehman, Wacław Nałkowski, Stanisław Lencewicz czy Ludomir Sawicki. Każdy z nich miał własną koncepcję podziału Polski na regiony fizycznogeograficzne.
  Maszkowo (do 1945 niem. bd.) – osada leśna w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, gminie Nowe Warpno, ok. 1 km na północ od Myślibórza Wielkigo przy granicy polsko-niemieckiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.