• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe Panewniki

  Przeczytaj także...
  Halemba – dzielnica Rudy Śląskiej, do 1951 roku siedziba gminy Halemba. Według danych z 2006 roku Halembę zamieszkiwało 26 080 osób.Na mapach: 50°13′40″N 18°55′49″E/50,227778 18,930278 Wymysłów − osiedle w południowo-zachodniej części Katowic, w dzielnicy Ligota-Panewniki, powstałe w XIV wieku. Graniczy z Kochłowicami (dzielnica Rudy Śląskiej), Panewnikami i Starymi Panewnikami (dzielnice Katowic). Zabudowa mieszana, bloki mieszkalne, ale i stare budownictwo (tzw. familoki). Osiedle leży po południowej stronie ulicy Panewnickiej, od północy i południa otoczone jest lasem. Główne ulice to ul. Bałtycka i ul. Panewnicka.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Nowe Panewniki − część gminy Panewniki, która wraz z koloniami Wymysłowem, Kokocińcem i Starymi Panewnikami została przyłączona w 1951 do Katowic.

  Klasztor Franciszkanów w Panewnikach − neoromański zespół klasztorny powstały w latach 1903−1908 wraz z przyległą kalwarią w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki, siedziba franciszkańskiej Prowincji Wniebowzięcia NMP w Polsce.Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – neoromański kościół klasztorny w Katowicach Panewnikach z początku XX wieku, centrum pielgrzymkowe w okresie Bożego Narodzenia ze względu na budowaną rokrocznie Panewnicką Szopkę. Wraz z przyległą kalwarią miejsce kultu Męki Pańskiej. Jest kościołem parafialnym dla prowadzonej przez franciszkanów z Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach parafii.

  Nazwa[]

  Już w XVI w. istniała osada Panewniki, należąca do Kuźnicy Pszczyńskiej (dziś Stara Kuźnica w Halembie). Była jedną ze wsi służebnych, w której wytwarzano panwie. Do XX wieku była zamieszkana przez Polaków. Gdy wokół wzniesionego na granicy wsi z Ligotą klasztoru franciszkańskiego powstawały nowe domy, dla odróżnienia tej części gminy od terenu ze starą zabudową wokół pierwszej siedziby minorytów, zaczęto nazywać Nowym Panewnikiem lub Nowymi Panewnikami. Ta część gminy znajdowała się w okolicach dzisiejszej Bazyliki św. Ludwika i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz dawnej siedziby Urzędu Gminy Panewniki w pobliżu skrzyżowania ul. Panewnickiej, ul. Kijowskiej i ul. Medyków.

  Na mapach: 50°13′39,7780″N 18°55′16,6418″E/50,227716 18,921289 Stare Panewniki − część gminy Panewniki, która wraz z koloniami Wymysłowem, Kokocińcem i Nowymi Panewnikami została przyłączona w 1951 do Katowic; dzisiaj potoczna nazwa części katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki.Ulica Kijowska w Katowicach − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki. Łączy Nowe Panewniki z Kokocińcem. Rozpoczyna swój bieg w Panewnikach, przy skrzyżowaniu z ul. Panewnicką i ul. Medyków. Następnie krzyżuje się m.in. z ulicami Braci Wieczorków i Stanisława Hadyny.

  Przypisy

  1. Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Śląsk, 2010, s. 286-298. ISBN 978-83-7164-636.
  Gmina Panewniki – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1951 w woj. śląskim i katowickim (dzisiejsze woj. śląskie). Siedzibą władz gminy były Panewniki (obecnie dzielnica Katowic).Lech Szaraniec (ur. 1940) − organizator i twórca restytuowanego po latach Muzeum Śląskiego w Katowicach, jego emerytowany dyrektor, autor licznych publikacji dotyczących historii i kultury Górnego Śląska, malarz i poeta, doktor nauk humanistycznych, fotograf i zbieracz przedwojennych pocztówek.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Panewnicka w Katowicach (niem. Klosterstraße) – jedna z dróg w katowickej dzielnicy Ligota-Panewniki. Łączy Ligotę, Panewniki, Wymysłów i Stare Panewniki. Prowadzi do Kochłowic – dzielnicy Rudy Śląskiej. Ulica swoją nazwę wzięła od części Katowic – Panewnik.
  Na mapach: 50°14′04,16″N 18°57′22,35″E/50,234489 18,956208 Kokociniec − osiedle mieszkaniowe w południowej części Katowic otoczone z trzech stron lasem, wchodzi w skład dzielnicy Ligota-Panewniki przy granicy z Rudą Śląską. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od strumienia płynącego przez osiedle. Znajduje się w 1 strefie czystości powietrza. Ludność – ok. 5000 mieszkańców. Udział powierzchni zabudowanej w powierzchni terenu osiedla wynosi 18%, wskaźnik intensywności zabudowy (netto) − 0.63 WIZ; średnia ważona liczby kondygnacji to 3.50.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.