• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe Miasto w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Aleja 29 Listopada – główna krakowska trasa wylotowa w kierunku północnym, stanowiąca fragment krajowej i międzynarodowej drogi nr 7E77 , a także fragment II obwodnicy Krakowa. Biegnie po dawnym trakcie warszawskim – stanowi tradycyjne przedłużenie ulicy Warszawskiej.Galeria Krakowska – galeria handlowa w Krakowie, zlokalizowana przy ul. Pawiej, po zachodniej stronie Dworca Głównego, z którym jest połączona podziemnym tunelem.
  Ulica Lubicz – ulica w Krakowie biegnąca od skrzyżowania z ulicami Basztową, Pawią i Westerplatte do Ronda Mogilskiego, za którym jej przedłużeniem jest ul. Mogilska.
  Galeria Krakowska - widok od ul. Lubicz

  Nowe Miasto – powstająca w centrum Krakowa część miasta o charakterze biznesowym i handlowo-usługowym. Nowe Miasto zajmuje obszar blisko 20 hektarów i zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Kraków Główny – dworzec kolejowy w Krakowie, obsługujący pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów. Według kategoryzacji PKP ma najwyższą kategorię A.

  Położenie[edytuj kod]

  Jest to obszar położony wzdłuż ulicy Pawiej, którego południową granicę stanowi ulica Lubicz, a północną – estakada nad torami (przez którą prowadzi Aleja 29 Listopada).

  Obiekty[edytuj kod]

  Hotel andel's

  W ramach projektu Nowego Miasta powstały:

  Krakowskie Centrum Komunikacyjne (KCK) – współczesna inwestycja, której głównym celem jest poprawienie komunikacji w ścisłym centrum Krakowa. W ramach Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego powstały lub powstają:Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
 • Krakowskie Centrum Komunikacyjne
 • Galeria Krakowska – galeria handlowa o łącznej powierzchni 60 000 m²
 • kompleks biurowy
 • czterogwiazdkowy hotel sieci andel's
 • miejsca parkingowe na 1400 pojazdów na płycie nad peronami dworca PKP
 • przebudowany plac kolejowy
 • zespół apartamentowców pomiędzy ulicami Warszawską i Pawią (wkrótce ukończone)
 • Nie powstał jak dotąd planowany zespół kinowy (na razie żadna firma nie wyraziła ochoty na budowę sal kinowych).

  ECE Projektmanagement – niemieckie rodzinne przedsiębiorstwo deweloperskie, założone w 1965 roku przez Wernera Otto.Ulica Pawia w Krakowie – zabytkowa ulica w Krakowie będąca przedłużeniem ul. Westerplatte. Przed 2005 ulica kończyła się skrętem w ulicę Ogrodową. Podczas rozbudowy węzła komunikacyjnego przy Dworcu Głównym została przedłużona do wybudowanego w 1977 roku węzła drogowego Alei Trzech Wieszczów z ulicą Warszawską. Po rozbudowie ulica Pawia przejęła dużą część ruchu samochodowego z ulicy Warszawskiej. Przy ulicy znajduje się Galeria Krakowska, Hotel Warszawski i Hotel Polonia, przebiega nią torowisko tramwajowe. Wzdłuż ulicy znajdują się dwa przystanki komunikacji miejskiej: Dworzec Główny Zachód (Galeria) i dwupoziomowy Politechnika, obsługujące linie 3 i 69.

  Historia[edytuj kod]

  Pomysł na inwestycję pochodzi z lat 70. XX wieku, lecz dopiero pod koniec lat 90. rozpoczęły się prace, zmierzające do jej realizacji. W 1998 r. przetarg na zagospodarowanie przestrzenne okolic dworca kolejowego wygrała firma Tishman Speyer Properties, jednak w obliczu problemów z pozyskaniem gruntów pod inwestycję, inwestor wycofał się. Projekt Nowego Miasta został zmodernizowany i obecnym inwestorem jest niemiecka firma ECE.

  Budowa Nowego Miasta rozpoczęła się w 2004 r. Większość inwestycji jest zakończona, powstają już tylko ostatnie elementy Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Urząd Miasta Krakowa - Kiedy powstanie Nowe Miasto? (pol.). Ziba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie. [dostęp 2014-06-01].
 • 10 lat zaniedbań, czyli co zostało z projektu Nowe Miasto (pol.). LoveKraków.pl, 2013-05-13. [dostęp 2014-06-01]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.