• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe Miasto nad Metują

  Przeczytaj także...
  Cło – opłata pobierana przez państwo w związku z przemieszczaniem towarów przez granicę celną (powszechnie stosuje się cła importowe, niemniej w niektórych państwach ocleniu podlega również eksport i tranzyt).Droga krajowa 14 (cz. Silnice I/14) - droga krajowa w północnych Czechach biegnąca równolegle do polsko-czeskiej granicy. Arteria bierze swój początek w Libercu i przez Tanvald, Vrchlabí, Trutnov, Náchod i Vamberk dociera do skrzyżowania z drogą krajową nr 43 pod miastem Česká Třebová. W rejonie Trutnova z drogi rozciągają się widoki na pasmo Karkonoszy. Na całej długości trasa jest jednojezdniowa i nie posiada rozwiązań bezkolizyjnych. Na krótkim odcinku w w rejonie Tanvaldu droga nr 14 biegnie wspólnym śladem z drogą krajową 10 oraz trasą europejską E65, w Trutnovie z drogą krajową 16, a w Nachodzie z krajową 33.
  Metuje (czes. Metuje, niem. Mettau) – rzeka w Sudetach w północnych Czechach. Lewobrzeżny dopływ Łaby w zlewisku Morza Północnego.

  Nowe Miasto nad Metują (cz. Nové Město nad Metují niem. Neustadt an der Mettau) - miasto w Czechach, w kraju hradeckim, nad rzeką Metują. Liczba mieszkańców: 10.126 (01.01.2004). Przez miasto przebiega linia kolejowa Meziměsti - Choceň i droga krajowa nr 14. Ośrodek przemysłu odzieżowego, maszyn do budowy dróg, precyzyjnego (zegarki). W mieście znajduje się muzeum miejskie i galeria Zázvorka.

  Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, czes. Dušníky) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim. Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich.Pernsteinowie (cz. Pernštejnové, Páni z Pernštejna, niem. von Pernstein) – znaczący ród szlachecki wywodzący się z południowo-zachodnich Moraw.

  Historia[]

  Widok z lotu ptaka na zamek i rynek

  Nowe Miasto nad Metują założył Jan Černčický z Kácova 10 sierpnia 1501 roku. Miasto zostało zbudowane na skale otoczonej z trzech stron rzeką Metują. Otrzymało ono przywilej targowy, prawo pobierania ceł oraz prawo warzenia piwa. W 1526 roku drewniane miasto zostało zniszczone przez pożar. Rok później Jan Černčický sprzedał je Wojciechowi z Pernštejna, który nakazał przebudowę miasta w stylu renesansowym. W 1548 roku właścicielem miasta zostali Štubenbergowie. Po nich właścicielami Nowego Miasta nad Metują byli: Albrecht von Wallenstein, Trčkowie z Lipy, szkocki ród Leslie i inni.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Matthias Bernard Braun (cz. Matyáš Bernard Braun, pol. Mateusz Bernard Braun, niem. Matthias Bernhard Braun; (ur. 24 lutego 1684 w Sautens koło Innsbrucku w Tyrolu, zm. 15 lutego 1738 w Pradze) – rzeźbiarz reprezentujący styl śląskiego baroku w Czechach.

  Zabytki[]

 • Zamek z XVI w., wielokrotnie przebudowywany. Ogrody zamkowe w stylu renesansu włoskiego z tarasami i drewnianym mostem.
 • Rynek otoczony renesansowymi domami z arkadowymi podcieniami. Znajduje się na nim kolumna maryjna z 1696 roku oraz pomnik Trójcy Świętej z 1767.
 • Kościół Świętej Trójcy z 1519 roku. We wnętrzu barokowe organy, ołtarz i freski.
 • Ratusz z lat 1535-45.
 • Kultura[]

 • Od 1978 roku w Nowym Mieście nad Metują odbywa się Festiwal Czeskich Filmowych i Telewizyjnych Komedii - Novoměstský hrnec smíchu (Nowomiastecki garniec śmiechu).
 • Miasta partnerskie[]

 • Duszniki-Zdrój  Polska
 • Hilden  Niemcy
 • Przypisy

  1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2012. Český statistický úřad, 31.05.2012. [dostęp 2012-12-27]. s. 63.

  Galeria[]

 • Zamek - widok od strony ogrodów

  Warzenie piwa - w znaczeniu szerszym pod tym pojęciem rozumie się ogół czynności mających na celu wytworzenie piwa jako gotowego produktu spożywczego. W wąskim znaczeniu warzeniem piwa określa się gotowanie brzeczki z chmielem w kotle warzelnym. Ugotowana brzeczka zadawana jest następnie drożdżami i poddawana fermentacji w celu otrzymania gotowego piwa. Warzenie piwa odbywa się w warzelni, a towarzyszące mu procesy fermentacji oraz dojrzewania piwa w fermentowni i piwnicy leżakowej lub nowoczesnych tankofermentorach. Sam termin warzenie wywodzi się z dawnej polszczyzny i oznacza gotowanie, utrzymywanie potraw w stanie wrzenia.Kraj hradecki (czes. Královéhradecký kraj) to jednostka administracyjna Czech. Zajmuje obszar 4 758 km², który jest zamieszkiwany przez 547 903 mieszkańców. Graniczy z krajem pardubickim, krajem środkowoczeskim, krajem libereckim oraz województwem dolnośląskim (w Polsce). Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego kraj wschodnioczeski.
 • Restauracja Piekło koło Nowego Miasta

 • Widok z murów miasta

 • Rzeźby karłów (krasnali) przed zamkiem (Matthias Bernard Braun, około 1720).

 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podcień, podsienie – pomieszczenia w dolnej części budynków, otwarte na zewnątrz, ograniczone słupkami lub filarami wzdłuż lica muru, nieprzekraczające dwóch kondygnacji. Podcienia stosuje się ze względu na przestrzenne ukształtowanie budowli oraz ze względów użytkowych.
  Hilden – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Mettmann. W 2010 liczyło 55 441 mieszkańców. Miasto leży ok. 10 km na zachód od Solingen i ok. 15 km na wschód Düsseldorfu.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Arkada (łac. arcus - łuk) – element architektoniczny składający się z dwóch podpór (kolumn, słupów lub filarów), które zostały połączone u góry łukiem.
  Albrecht Eusebius Wenzeslaus von Wallenstein (albo Waldstein, w j. czeskim Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna), (ur. 24 września 1583 w Heřmanicach, zm. 25 lutego 1634 w Chebie) – czeskiego pochodzenia wódz i polityk z okresu wojny trzydziestoletniej.
  Przywilej targowy (łac. ius fori, niem. Marktrecht, prawo targowe) również (przywilej przymusu targowego) oraz przywileje jarmarczne – w systemie prawnym średniowiecznej Europy Zachodniej prawo królewskie, jasno sprecyzowane pozwolenie (przywilej) dotyczące organizacji i obrotu handlowego w miejscach do tego wyznaczonych w formie targów i jarmarków. Przywilej określał liczbę dni targowych oraz wyznaczał miejsca do prowadzenia handlu. Źródła przywilejów targowych wynikały m.in. (jak w Polsce) z przyjętego prawa magdeburskiego w części dotyczącej zakładania miast i wsi.
  Kácov – miasteczko i gmina w Czechach, w powiecie Kutná Hora, w kraju środkowoczeskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2013 liczyła 827 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.