• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe Miasto - Police

  Przeczytaj także...
  Tanowo (niem. Falkenwalde) – wieś w Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police. Jest położona na Równinie Polickiej w Puszczy Wkrzańskiej przy rozwidleniu dróg wojewódzkich nr 114 do Polic (8 km) i dalej przez Trzebież do Nowego Warpna oraz nr 115 do Dobieszczyna (13 km) i Szczecina.Archidiecezja szczecińsko-kamieńska (łac. Archidioecesis Sedinensis-Caminensis) – jedna z czternastu archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce ustanowiona przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Archidiecezja szczecińsko-kamieńska nawiązuje tradycją do istniejącej w latach 1140-1535 rzymskokatolickiej diecezji pomorskiej z siedzibą biskupią w Wolinie (do 1188 r.) i Kamieniu Pomorskim (do 1535 r.)
  Czesław Dźwigaj (ur. 18 czerwca 1950 w Nowym Wiśniczu) – artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Antoniego Hajdeckiego.

  Nowe Miasto - zespół osiedli (dzielnica) miasta Police w województwie zachodniopomorskim.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Dzielnica złożona z czterech osiedli:

  Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym utworzona w 1948 roku w Szczecinie.Matka Boża (skr. MB), Theotokos (gr. Θεοτόκος), pot. Matka Boska, Boża Rodzicielka, Bogurodzica a. Bogarodzica – jeden z dwóch (obok „Najświętsza Maryja Panna”) oficjalnych tytułów Marii z Nazaretu, matki Jezusa, używany m.in. w Kościele katolickim i Kościołach prawosławnych (cs. Boharodzica). W wersji współczesnej tytuł ten brzmiałby Matka Boga.
 • osiedle Dąbrówka
 • osiedle Gryfitów
 • osiedle Księcia Bogusława X
 • osiedle Anny Jagiellonki.
 • Urbanistyka[ | edytuj kod]

  Nowe osiedla w postaci wielkiego zespołu mieszkaniowego dominują w zabudowie Polic. Południowa granica dzielnicy jest jednocześnie granicą całego miasta oraz na odcinku wschodnim-północną granicą Szczecina i Parku Leśnego Mścięcino stanowiącego część Puszczy Wkrzańskiej. Lasy Puszczy Wkrzańskiej otaczają Nowe Miasto od południa, gdzie porastają zbocza Wzgórz Warszewskich, i od zachodu - na Równinie Polickiej, na której usytuowana jest ta dzielnica Polic. Nowe Miasto jest oddzielone od Starego Miasta linią kolejową Szczecin-Police-Trzebież.

  Dobieszczyn (do 1945 niem. Entepöl) – osada (wieś) w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police, ok. 19 km na północny zachód od centrum Szczecina.Stare Miasto - historyczna dzielnica miasta Police na Pomorzu Zachodnim. Główną częścią Starego Miasta jest Rynek z Placem Chrobrego. Średniowieczny układ ulic został częściowo zakłócony przez niepełną odbudowę po zniszczeniach w czasie II wojny światowej i nowe powojenne elementy zabudowy niebędące wiernymi kopiami stanu sprzed wojny.
  Supermarket Lidl przy rogu ulic Józefa Piłsudskiego i Wkrzańskiej w Policach

  Osiedle Dąbrówka jest najstarszym z osiedli Nowego Miasta. Zabudowa tego osiedla powstawała od pierwszej połowy XX wieku (przed II wojną światową) w pobliżu drogi łączącej Stare Miasto Polic z wsią Siedlice.

  Kościół św. Kazimierza Królewicza w Policach – jest najmłodszym kościołem miasta Police. Znajduje się na Osiedlu Anny Jagiellonki przy ulicy Kard. Stefana Wyszyńskiego 2F. Parafia pw. Świętego Kazimierza Królewicza jest najludniejszą w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W kościele odbywają się koncerty Polickich Dni Muzyki "Cecyliada".Enklawa Policka – potoczna nazwa obszaru utworzonego przez wojska radzieckie i poddanego ich zarządowi, na terenie dzisiejszej gminy i miasta Police oraz północnej części miasta Szczecin w obecnych granicach.

  Intensywny rozwój Nowego Miasta Polic nastąpił po uruchomieniu w latach 60. XX wieku Zakładów Chemicznych Police w Policach. Wybudowano wówczas wielkie osiedle Chemik (tzw. Police-1 do Police-7) podzielone w 1997 roku na wyżej wymienione mniejsze osiedla.

  Szpital w Policach, Nowe Miasto, ul. Siedlecka

  Na osiedlu Gryfitów znajduje się Starostwo Powiatu Polickiego, szpital (Pomorska Akademia Medyczna), basen kąpielowy, stadion sportowy przy ul. Siedleckiej, Miejski Ośrodek Kultury z Galerią Historyczną Polic, Galerią „Obok” i kinem, cmentarz komunalny i Skwer Jana Pawła II. Północną część osiedla stanowią lasy Puszczy Wkrzańskiej przy ul. Tanowskiej, łączącej Stare Miasto z wsią Tanowo (droga wojewódzka nr 114).

  Komunikacja miejska w Policach - jest obsługiwana przez Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (SPPK) w siedzibą w Policach przy ulicy Fabrycznej 21.Trzeszczyn (do 1945 niem. Trestin) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police przy granicy miasta Police. Miejscowość jest usytuowana na Równinie Polickiej na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 114.
  Ulica Zamenhofa w Policach

  W południowej części Osiedla Księcia Bogusława X, przy ul. Piaskowej, znajduje się kompleks Ośrodka Sportu i Rekreacji w Policach.

  Kościół pw. św Kazimierza Królewicza
  Kościół pw. św Kazimierza Królewicza (wejście główne)
  Kościół pw. św Kazimierza Królewicza (krzyż przykościelny)
  Kościół pw. św Kazimierza Królewicza (ściana zachodnio-południowa)
  Kościół pw. św Kazimierza Królewicza (dzwonnica)
  Kościół pw. św Kazimierza Królewicza (wnętrze)
  Kościół pw. św Kazimierza Królewicza (prezbiterium)
  Kościół pw. św Kazimierza Królewicza (pamiątkowy głaz)

  W północno-wschodniej części Osiedla Anny Jagiellonki znajduje się kościół św. Kazimierza Królewicza (najludniejsza parafia archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej) i Park Solidarności.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp.z o.o. (skrót SPPK) - przedsiębiorstwo zajmujące się prowadzeniem przewozów autobusowych (głównie w komunikacji miejskiej) w gminie Police oraz Szczecinie z siedzibą w Policach przy ul. Fabrycznej 21.

  Między os. Księcia Bogusława X a os. Anny Jagiellonki przebiega ul. Wyszyńskiego łącząca Police i Siedlice.

  Planowana jest budowa kolejnego osiedla przylegającego do Starego Miasta mającego pełnić funkcję nowoczesnego centrum Polic.

  Rozrywka i turystyka[ | edytuj kod]

  Miejski Ośrodek Kultury w Policach, Nowe Miasto, ul. Siedlecka

  Galeria Historyczna Polic[ | edytuj kod]

  Galeria Historyczna Polic - galeria o tematyce historii ziemi polickiej założona w 1997 roku, a jej twórcą jest Jan Matura. Galeria organizuje zajęcia dydaktyczne i wycieczki terenowe. W zbiorach galerii znajdują się: eksponaty obrazujące osadnictwo na ziemi polickiej na przełomie mezolitu i neolitu, makiety dawnych a nie istniejących współcześnie budynków miasta, pamiątki dotyczące historii Polic i Pomorza. Galeria znajduje się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury.

  Autobusy miejskie w Szczecinie - szczecińska sieć autobusowa obejmuje 67 linii (w tym 2 tymczasowe) na obszarze miasta Szczecina, miasta i gminy Police oraz częściowo gmin: Kołbaskowo i Dobra. Na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie obsługą linii dziennych zajmują się 3 spółki: Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” (SPAK), Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” (SPAD) i Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (SPPK). Linie nocne oprócz powyższych obsługuje także PKS Szczecin. Obecnie autobusy stacjonują w czterech zajezdniach - każda spółka ma własną.Pomorze Zachodnie (Pomorze Nadodrzańskie, łac. Pomerania, kasz. Zôpadnô Pòmòrskô, niem. Pommern) – kraina historyczno-geograficzna nad dolną Odrą i mniejszymi rzekami uchodzącymi do Zatoki Pomorskiej, między Reknicą a Łebą. Na zachodzie przechodzi w Meklemburgię, na południu w Brandenburgię, ziemię lubuską oraz Wielkopolskę (Krajnę), a na wschodzie w Pomorze Gdańskie.

  Galeria „Obok”[ | edytuj kod]

  Galeria „Obok” - ośrodek skupiający artystów Pomorza Zachodniego, Meklemburgii - Pomorza Przedniego i Berlina prowadzący również działalność edukacyjną. Galeria jest częścią Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Siedleckiej (os. Gryfitów).

  Osiedle Dąbrówka - osiedle Polic położone w południowej części miasta między osiedlami Mścięcino, Osiedlem Gryfitów i Osiedlem Księcia Bogusława X.Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.

  Kino/Teatr[ | edytuj kod]

  Sala kinowo-teatralna znajduje się w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Siedleckiej (os. Gryfitów).

  Imprezy cykliczne[ | edytuj kod]

 • Polickie Dni Muzyki „Cecyliada” od 1996 corocznie, jesień;
 • Międzynarodowe Dni Polic - Dni Chemika, corocznie, lato.
 • Kompleks rekreacyjno-sportowy[ | edytuj kod]

  Kompleks rekreacyjno-sportowy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Policach w południowej części Osiedla Księcia Bogusława X, przy ul. Piaskowej.

  Równina Wkrzańska (313.23) – mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego określany również nazwą Równina Policka położony na zachód od ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego i na północ od Wzniesień Szczecińskich.Lidl – założona w Niemczech sieć sklepów dyskontowych, działająca w 26 krajach europejskich. Główna siedziba firmy znajduje się w Neckarsulm (Niemcy).

  Szlaki w | edytuj kod]

 • Szlak Policki ze Starego Miasta przez las Puszczy Wkrzańskiej w północnej części Osiedla Gryfitów w kierunku wschodnim przez Trzeszczyn i Stare Leśno do Bartoszewa,
 • szlak rowerowy czerwony Szlak „Puszcza Wkrzańska”,
 • Zielona Ścieżka Zdrowia (Ekologiczna Ścieżka Rekreacyjno – Dydaktyczna w Policach)
 • Hotel[ | edytuj kod]

 • Hotel na ul. Wróblewskiego (os. Gryfitów)
 • Dojazd ze | edytuj kod]

 • SPPK (linie autobusowe F, 101, 102, 103, 106, 107 oraz 524 i 526)
 • Główne ulice[ | edytuj kod]

 • Ulica Tanowska
 • Ulica Siedlecka
 • Ulica Józefa Piłsudskiego
 • Wyszyńskiego
 • Ulica Roweckiego
 • Piaskowa
 • Komunikacja[ | edytuj kod]

 • 114Droga wojewódzka nr 114 prowadzi
 • - na zachód do Tanowa a dalej Droga wojewódzka nr 115 do Dobieszczyna i Szczecina.
 • - na wschód do dzielnic Stare Miasto i Jasienica oraz wsi Trzebież i miasta Nowe Warpno.
 • Linie autobusowe SPPK: F (linia pośpieszna), 102, 103, 106, 107, 109, 111, linia samorządowa (S). Komunikacja w Policach i Szczecinie - trasy linii i rozkłady jazdy - zobacz w artykułach „Komunikacja miejska w Policach” i „Komunikacja autobusowa w Szczecinie”.
 • Urzędy pocztowe: Police-2 (kod 72-011) i Police-5 (kod 72-009).
 • Zieleń miejska[ | edytuj kod]

 • Park Solidarności - znajduje się w Nowym Mieście między ul. Piłsudskiego a ul. Wyszyńskiego. Park utworzono z części lasów Puszczy Wkrzańskiej. Drzewostan sosnowy.
 • Skwer Jana Pawła II - zlokalizowany w Nowym Mieście wzdłuż ul. Piłsudskiego na odcinku o długości około 1 km. Skwer przylega do Puszczy Wkrzańskiej. Na terenie skweru znajduje się pomnik Jana Pawła II i kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej.
 • Pomnik Jana Pawła II[ | edytuj kod]

  Pomnik papieża Jana Pawła II w Policach, Nowe Miasto, ul. Piłsudskiego

  Pomnik Jana Pawła II znajduje się we wschodniej części Skweru Jana Pawła II na Osiedlu Gryfitów przy ul. Piłsudskiego. Pomnik jest dziełem polskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja. Monument przedstawia postać papieża w łodzi.

  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.Powiat policki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Police.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • fabryka benzyny syntetycznej w Policach
 • Enklawa Policka
 • Grzybnica
 • wielki zespół mieszkaniowy
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Galeria Historyczna Polic (I)
 • Galeria Historyczna Polic (II)
 • Galeria "OBOK"
 • Przedwojenny układ ulic i zabudowy na terenie współczesnego Nowego Miasta Polic
 • Historia powstania pomnika Papieża Jana Pawła II
 • Wielki zespół mieszkaniowy (w skrócie wzm, zespół mieszkaniowy z fr. grand ensemble) - forma urbanistyczna, w której na małej przestrzeni znajduje się duże skupisko bloków mieszkalnych bez innych budynków mieszkalnych, a liczba mieszkańców wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy.Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Osiedle Księcia Bogusława X - osiedle Polic położone między osiedlami Osiedlem Dąbrówka, Osiedlem Gryfitów i Osiedlem Anny Jagiellonki. Jest częścią polickiego wielkiego zespołu mieszkaniowego. Nazwa upamiętnia Księcia Bogusława X.
  Neolit (gr. néos „nowy” i líthos „kamień”), młodsza epoka kamienia, epoka kamienia gładzonego – ostatni okres epoki kamienia (poprzedzający epokę brązu). Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.
  Pomniki Jana Pawła II – zespół memoratywnych dzieł (pomników zarówno rzeźbiarskich, jak i architektonicznych) wznoszonych dla upamiętnienia osoby i pontyfikatu Jana Pawła II w Polsce i poza jej granicami. Do momentu śmierci Jana Pawła II w Polsce powstało ponad 230 dzieł figuralnych. W okresie 2005-2009 kolejnych 300.
  Trzebież (do 1945 niem. Ziegenort) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police. Należy do aglomeracji szczecińskiej.
  Polickie Dni Muzyki „Cecyliada” – festiwal muzyki sakralnej, chóralnej i współczesnej odbywający się w Policach. „Cecyliada” jest organizowana corocznie od 1994 roku, początkowo w listopadzie, a obecnie w październiku. Festiwal został zainicjowany przez ks. Mirosława Oliwiaka. Koncerty odbywają się w kościele Mariackim, kościele św. Kazimierza Królewicza oraz w Miejskim Ośrodku Kultury.
  Nowe Warpno (do 1945 niem. Neuwarp) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowe Warpno, położone na Półwyspie Nowowarpieńskim, nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim. Prawa miejskie od ok. 1295 r.
  Ekologiczna Ścieżka Rekreacyjno-Dydaktyczna w Policach – ścieżka spacerowa w Puszczy Wkrzańskiej poprowadzona dookoła nowomiejskich osiedli Polic – od ul. Tanowskiej do ul. Zamenhofa. Ścieżka przecina ulice Piłsudskiego, jezdnię przy ul. Gen. Grota Roweckiego i Wyszyńskiego. Przebiega tuż wzdłuż granicy miasta. Na szlaku umieszczono tablice o tematyce przyrodniczej i zorganizowano miejsca do wypoczynku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.083 sek.